Królewskie medale i klasycy współczesności

Desa Unicum, Marcin Koniak

Na aukcjach będzie można kupić dzieła uznanych artystów i bardzo rzadkie numizmaty.

Rynek aukcyjny nabiera rozpędu dopiero w październiku – wynika z raportu portalu Artinfo.pl opublikowanego pod koniec lipca. W październiku 2016 r. obroty były cztery razy wyższe niż we wrześniu. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku będzie podobnie.

Nowy sezon rozpocznie szósta edycja targów Monety Expo Warsaw 2017 w Domu Towarowym Braci Jabłkowskich w Warszawie (1 – 2 września). Firmy numizmatyczne zaproponują okazy do kolekcji oraz akcesoria służące do przechowywania numizmatów. Będzie można skorzystać z porad ekspertów, w tym z wycen zbiorów. Będą też znaczki, pocztówki i zabytkowe papiery wartościowe.

Rysunek Sasnala

Wśród nielicznych wrześniowych aukcji wyróżnia się propozycja Desy Unicum (www.desa.pl). 21 września będzie można kupić dzieła artystów, którzy debiutowali najczęściej po 1989 r., ale stali się już klasykami. Będzie np. „Przemytnik” z 2005 r. Wilhelma Sasnala. To ogromny rysunek tuszem (212 na 226 cm). Licytacja zacznie się od 48 tys. zł.

Cena wywoławcza „Domu lalek” Pawła Althamera (160 na 182 cm) wynosi 4 tys. zł. Kompozycja przypomina dekorację teatralną. Jest to jakby frontowa ściana zrujnowanej kamienicy. Althamer i Sasnal są laureatami prestiżowej nagrody im. Vincenta van Gogha przyznawanej młodym europejskim artystom, którzy będą mieli znaczący i trwały wpływ na sztukę współczesną.

Z ceną 18 tys. zł wystartuje „Papież” – słynny obraz Rafała Bujnowskiego z 2001 r. W opisie do obrazu została podana bogata bibliografia. W sumie na aukcji znajdzie się blisko 60 dzieł, w tym m.in. Mirosława Bałki, Pawła Jarodzkiego i Basi Bańdy. Wystawa przed aukcją rozpocznie się 11 września.

Portrety władców

Znamy już niektóre atrakcje październikowych licytacji. Wydarzeniem z pewnością będzie aukcja stołecznego Antykwariatu Numizmatycznego Michał Niemczyk (www.niemczyk.pl), zaplanowana na 21 października. W ofercie jest ponad 700 rzadkich numizmatów, w tym kilkadziesiąt unikatów.

Po raz pierwszy pojawi się w handlu srebrny medal z wizerunkiem króla Augusta III Sasa, wybity z inicjatywy Stanisława Augusta Poniatowskiego. Takiego medalu nie ma w muzeach. Cała seria składa się z 23 medali z wizerunkami władców Polski – od Bolesława Chrobrego po Augusta III Sasa. Pod młotek trafi aż 14 medali z tej serii. Każdy można kupić osobno. Ceny wywoławcze wyniosą ok. 10 tys. zł.

Serię tę wybito również w złocie. W jednym z muzeów w Kijowie znajduje się 20 złotych medali. Zostały zagrabione przez Rosjan ze zbiorów polskiego liceum w Krzemieńcu w ramach represji po upadku Powstania Listopadowego.

Na aukcji pojawią się też monety wybite prywatnie w 1928 r. przez kolekcjonera Walerego Amrogowicza (1861 – 1931). Wzór i stemple zostały zamówione u Karla Goetza (1875 – 1950), jednego z największych medalierów w tamtych czasach. Po raz pierwszy na naszym rynku będzie oferowana złota moneta z Matką Boską. Monety srebrne i miedziane były wybite za życia kolekcjonera, a złote po jego śmierci.

Cena wywoławcza dukata wybitego w Krakowie w 1531 r. wynosi 250 tys. zł. Moneta została kupiona w 1961 r. na aukcji w Amsterdamie za 152 funty brytyjskie. Na aukcji pojawią się też okazy z legendarnej lwowskiej kolekcji Rudolfa Mękickiego (1887 – 1942).

Muzealny Mehoffer

Z kolei 28 października na aukcji krakowskiego antykwariatu Nautilus (www.nautilus-art.pl) będzie licytowany obraz Józefa Mehoffera „Ogród” (80 na 65 cm). Przez kilkadziesiąt ostatnich lat był własnością tej samej rodziny. Na rynku rzadko pojawiają się dzieła Mehoffera. Ten wystartuje z ceną 100 tys. zł.

Nautilus od połowy lat 90. specjalizował się w handlu grafiką artystyczną. Niska podaż grafiki spowodowała, że firma z konieczności urozmaica ofertę malarstwem, książkami i rzadkimi katalogami o sztuce.

Mogą Ci się również spodobać

Kolekcjoner obdarował muzeum

Od dziś do 3 marca 2016 r. w Muzeum Narodowym w Warszawie trwa wystawa ...

Na prezenty i do poczytania

Srebrny naparstek, książkę z lat 50., rocznik „Przekroju” znajdziemy w antykwariatach. Latem na rynku ...

Zły sygnał dla kolekcjonerów z Biblioteki Królewskiej

Zbiory Tomasza Niewodniczańskiego w Zamku Królewskim zostaną rozproszone. Miłośnicy sztuki zbulwersowani są wiadomością o ...