Obrazy na papierze: dekoracyjne i niedrogie

Sopocki Dom Aukcyjny

Akwarele i projekty scenograficzne, nawet najznakomitszych autorów, mają u nas przystępne ceny.

Na rynku sztuki widać coraz większe zainteresowanie malarstwem na papierze. Jego ceny są dostosowane do kieszeni mniej zamożnych kolekcjonerów. Takie specjalistyczne aukcje odbywają się średnio 6-8 razy w roku.

11 lipca na aukcji w Sopockim Domu Aukcyjnym (www.sda.pl) od 3 tys. zł będzie licytowana akwarela namalowana przez Witkacego, kiedy miał cztery lata. Wyjątkowo tania (cena wyw. 2,5 tys. zł) jest efektowna akwarela Stanisława Eleszkiewicza, przypominająca najlepsze obrazy tego artysty. Najdroższy w ofercie jest dwustronny rysunek kredką Eugeniusza Zaka (wyw. 94 tys. zł). Kolekcjonerską wartość ma rzadka na rynku grafika Ewy Kuryluk (wyw. 1,8 tys. zł). Poza tym można kupić prace np. Jana Cybisa, Józefa Pankiewicza, Piotra Potworowskiego, Tymona Niesiołowskiego. 12 tys. zł kosztuje autoportret Wacława Taranczewskiego „Artysta w pracowni”; jest to obraz o muzealnej wartości.

Sopocki Dom Aukcyjny 11 lipca zaproponuje prace ze zbiorów kilku kolekcjonerów, m.in. malarza Eustachego Wasilkowskiego (1904–1977).

3,5 tys. zł zapłacono w ostatnich dniach czerwca za muzealnej wartości projekt scenograficzny Jerzego Skarżyńskiego

Na razie mało jest chętnych do kupowania malowanych na papierze projektów scenografii i kostiumów teatralnych. Zwykle kosztują 1–2 tys. zł. Często mają wielką wartość dekoracyjną i dotyczą legendarnych spektakli lub filmów. Ich autorami są uznani klasycy sztuki.

Na ostatniej aukcji w Desie Unicum (www.desa.pl), jaka odbyła się 25 czerwca, tanio, bo za 3,5 tys. zł (wyw. 2,4 tys.), został sprzedany efektowny projekt scenografii do „Tańca śmierci” Augusta Strindberga. Wykonał go w 1967 r. wybitny malarz i scenograf (a także wraz z Leopoldem Tyrmandem propagator jazzu w latach 50.) Jerzy Skarżyński (1924–2004). Inny projekt tego samego autora, tym razem dekoracji do filmu „Sanatorium pod Klepsydrą” według Brunona Schulza, kupiono na majowej aukcji krakowskiego antykwariatu Nautilus (www.artlist.pl) za 4,5 tys. zł (wyw. 3 tys. zł). Dorobek Skarżyńskiego nie został jeszcze doceniony przez rynek.

Nautilus specjalizuje się w handlu grafiką i malarstwem na papierze. Jesienią zamierza zorganizować aukcję w Warszawie. W ofercie będzie np. oryginalna praca Romana Opałki.

Wiele okazji do zakupów

– W pierwszym półroczu na krajowym rynku sztuki i antyków odbyły się 144 aukcje. To rekord. W całym ubiegłym roku było ich 206.

– W drugim półroczu dynamika handlu jest zwykle większa. Możliwe zatem, że w sumie w 2015 r. będzie około 300 aukcji.

– Aukcje organizuje teraz 20 firm, wcześniej zajmowało się tym osiem.

– Dzieła sztuki i antyki będzie można kupować na aukcjach także w czasie wakacji.

– Najwięcej aukcji dzieł na papierze organizuje Desa Unicum. Bogaty wybór akwarel i rysunków znajdziemy także w katalogach Rempeksu.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Kolekcjonerzy ujawniają stan posiadania

Wystawa dzieł malarzy Szkoły Paryskiej w Muzeum Śląskim Dzieła ze zbiorów największych polskich kolekcjonerów ...

Księgi monarchów, dokumenty bankierów

Na aukcjach pojawia się wiele książek z księgozbiorów królów i magnackich rodów Na aukcji ...

Liczą się nazwiska i proweniencja

Za 250 tys. euro oferowano pracę fotograficzną Witkacego na targach w Bazylei. W Polsce ...