Klientem mBanku jest pan Krzysztof. W lutym wypowiedział umowę karty kredytowej. I okazało się, że pożegnanie trwa dłużej niż miesiąc.

– Dostałem w kwietniu zwrot gotówki na tę kartę, ponoć nie może ona być zamknięta. Czekam na kolejny zwrot pieniędzy, chyba więc ten termin jeszcze się wydłuży – mówi pan Krzysztof. Pyta, czy przez zwroty proces zamykania potrwa aż do wakacji?

Bank przyznał w rozmowie z klientem, że aby karta kredytowa została w pełni zamknięta, muszą wygenerować się dwa puste wyciągi i dopiero wtedy ostatecznie kartę zamyka.

Czytaj więcej

Kradną coraz więcej pieniędzy z kart płatniczych. Jak się przed tym chronić

Emilia Kasperczak z biura prasowego mBanku tłumaczy, że od złożenia wypowiedzenia bank liczy 30-dniowy okres wypowiedzenia. – Po 30 dniach kontrakt jest wstępnie zamykany, klient nie skorzysta już z limitu. Ostateczne zamknięcie kontraktu karty następuje, kiedy wygenerują się dwa zerowe wyciągi, tj. takie, na których nie ma żadnych operacji.

Podkreśla, że bank jest jedynie odbiorcą zwrotów i nie jest w stanie niczego przyspieszyć, wiedząc, że klient nadal oczekuje na zwrot.

Jak mówi Małgorzata Witkowska z PKO BP, jeżeli po miesiącu od zarejestrowania wypowiedzenia na karcie nie widnieje zadłużenie ani nadpłata – rachunek karty jest automatycznie zamykany. – Jeżeli na rachunku karty występuje jednak nadpłata, bank zwraca klientowi kwotę na konto osobiste klienta w PKO Banku Polskim. Jeżeli klient nie ma rachunku w PKO BP, otrzymuje informację SMS-em lub listem z prośbą o wskazanie numeru konta do zwrotu – dodaje.

Jak zauważa Magdalena Ostrowska z ING Banku Śląskiego, w przypadku złożenia dyspozycji zamknięcia rachunku karty kredytowej konieczne jest uregulowanie należności, w tym również takich, których rozliczenie może nastąpić po dacie złożenia oświadczenia o rezygnacji z karty czy rozwiązaniu umowy. – Bank zamyka rachunek po rozliczeniu wykonanych transakcji i przy zerowym saldzie na nim – mówi Ostrowska.

W Santander Bank Polska karta kredytowa może zostać zamknięta wypowiedzeniem umowy z miesięcznym okresem wypowiedzenia albo w trybie natychmiastowym. Wówczas karta zamykana jest w dniu złożenia dyspozycji, a rachunek karty po 31 dniach. – Gdy na konto karty kredytowej wpływa jakaś gotówka, np. zwrot za towar, który był nią opłacany, czas zamknięcia rachunku nie wydłuża się – zapewnia Ewa Krawczyk z Santandera.

Paweł Pasztetnik, product manager w Credit Agricole, podaje, że rachunek karty zamyka się po miesięcznym okresie wypowiedzenia. – Jeśli na rachunku będzie zadłużenie lub nadpłata, informujemy o tym klienta i zwracamy pieniądze lub prosimy o spłatę. W wyjątkowych sytuacjach możemy szybciej zamknąć rachunek, bo zawsze staramy się znaleźć najlepsze rozwiązanie dla klienta – zapewnia Pasztetnik.

Czytaj więcej

Bankomat połknął kartę i nie chce oddać. Co wówczas robić?