Wakacyjne porządki w oddziałach

Niektóre banki skracają godziny pracy swoich oddziałów latem. Inne likwidują czy modernizują swoje oddziały.

Publikacja: 03.07.2018 20:51

Wakacyjne porządki w oddziałach

Foto: Adobe Stock

Poniedziałek, 2 lipca. godz. 8.10. Oddział Pekao SA w Warszawie przy ul. Grochowskiej 124/126. Drzwi oddziału próbuje sforsować straszy mężczyzna. – Zamknięte? – dziwi się i odchodzi z kwitkiem. Podobnie kilka innych osób, głównie starszych. – Jeszcze w ub. tygodniu od 8 rano bank był czynny. Teraz pracować im się nie chce –utystkuje klientka, która przyszła zamówić kartę kredytową. Rzeczywiście do końca czerwca oddział ten był otwarty od 8 do 18. Jednak od 2lipca do 28 września zmieniono jego godziny pracy na 9.30-17.30. Dlaczego? – Decyzja centrali – usłyszeliśmy od jednej z pracownic. Czy dużo z 851 oddziałów Pekao SA zmieniło na wakacje godziny pracy? – W okresie wakacyjnym zdecydowana większość placówek będzie otwarta w standardowych godzinach –zapewnia Tomasz Bogusławski z biur prasowego banku.

Latem nowe otwarcie

Jak jest w innych bankach? Czy też zmieniają godziny pracy podczas kanikuły? – Generalnie w okresie wakacyjnym nie skracamy godzin otwarcia swoich placówek. Zdarza się to jedynie w pojedynczych przypadkach – zdradza Agnieszka Kubajek, z biura prasowego banku Millennium. Ma on obecnie 349 placówek oraz 10 Millennium Mini, czyli wysp sprzedażowych zlokalizowanych w najbardziej popularnych centrach handlowych. Są one najczęściej czynne w godzinach 9 – 17.30, a te w galeriach handlowych w godzinach ich otwarcia – Liczba oddziałów od dłuższego czasu kształtuje się na podobnym poziomie, zamykamy oddziały w lokalizacjach mało odwiedzanych przez klientów, a otwieramy je w nowych miejscach, które są bardziej dogodne dla nich dogodne- zapowiada Agnieszka Kubajek. Do końca roku Millennium otworzy kilka nowych m.in w dużych centrach handlowych zlokalizowanych na terenie Krakowa, Łodzi czy Katowic.

Jak zauważa Beata Matusiak, dyrektor Departamentu Modelu Dystrybucji w BZ WBK modyfikacja sieci placówek jest odpowiedzią banku na zachowani klientów, którzy coraz częściej korzystają z kanałów zdalnych oraz z połączenia z video doradcą, jeżeli chcą nawiązać kontakt z pracownikiem. -Każdy klient posiadacz smartfonu  z reguły ma swój bank w zasiągu swojej ręki, dlatego, odpowiadając na potrzeby klientów, stawiamy na rozwój  usług i procesów w kanałach zdalnych.

– Mając świadomość, iż mimo rosnącego znaczenia bankowości internetowej i mobilnej, duża część klientów odwiedza nasze oddziały preferując bezpośredni kontakt z doradcą, modernizujemy dotychczasowe placówki, zmieniamy dotychczasowe lokalizacje przenosząc do miejsc, które są przez klientów częściej odwiedzane np. do galerii handlowych –tłumaczy dyr. Matusiak. Podkreśla, że bank na bieżąco analizuje ruch klientów w oddziałach, wychodzi z lokalizacji najrzadziej odwiedzanych i otwiera lub modernizuje oddziały najczęściej odwiedzane. W najbliższych tygodniach bank planuje otwarcie dwóch Stref BZWBK w galeriach handlowych, sześć oddziałów przekształci w placówki partnerskie, a pięć kolejnych -zmodernizuje. – Do końca wakacji sieć placówek banku zmniejszy się nieznacznie, o pięć placówek – mówi przedstawicielka BZ WBK.

PKO Bank na koniec pierwszego kwartału miał 1180 oddziałów własnych oraz 702 agencji. W ciągu trzech miesięcy bank zamknął 12 swoich placówek i 27 agencji. – Na bieżąco modernizujemy sieć sprzedaży poprzez lepsze jej dopasowanie do potencjału mikrorynków i zmieniających się potrzeb klientów podejmując działania związane z podniesieniem efektywności pracy placówek i poprawą dostępności naszych usług.  W ramach tych działań m.in. przenosimy placówki do nowych atrakcyjnych biznesowo lokalizacji, unowocześnia siedziby istniejących oddziałów, ale również otwiera nowe placówki –wylicza Iwona Radomska, z biura prasowego. Podkreśla, że a strategia banku zakłada m.in. optymalizację powierzchni oddziałów i dostosowanie jej do zmieniających się potrzeb klientów, którzy w coraz większym stopniu korzystają z alternatywnych form kontaktu z nami np. przez Internet, Contact Center. Równolegle z procesem modernizacji oddziałów bank rozwija sieć urządzeń samoobsługowych. Klienci mogą korzystać z ok. 3,2 tys. bankomatów (umożliwiają m.in. wypłatę środków, sprawdzenie salda rachunku, zmianę PIN do karty) w tym ponad 1000 bankomatów z funkcją wpłatomatów (oferują dodatkowo możliwość wpłaty gotówki). – Klienci mogą korzystać z systematycznie wzbogacanych usług bankowości elektronicznej, oferowanych pod marką iPKO oraz w ramach konta Inteligo (bankowość elektroniczna to m.in. możliwość opłacenia online rachunków za prąd czy mieszkanie bez konieczności wizyty w placówce), jak również z płatności mobilnych IKO –tłumaczy przedstawicielka banku. Zauważa, że wśród swoich placówek bank posiada agencje, które funkcjonują na lokalnych rynkach i są prowadzone przez przedsiębiorców, współpracujących w oparciu o umowę agencyjną. Na bieżąco bank nawiązuje współpracę z nowymi przedsiębiorcami i wraz z nimi poszukuje kolejnych, atrakcyjnych lokalizacji dla agencji. Oddziały PKO BP czynne są od poniedziałku do piątku najczęściej w godz. 8 -19, a wybrane także w sobotę najczęściej w godz. 10- 14. Jedyną placówką czynną w niedziele handlowe jest oddział 14 we Wrocławiu przy pl. Dominikańskim 3. Placówki agencyjne najczęściej otwarte są od poniedziałku do piątku w godz. 8 –17, a wybrane w sobotę najczęściej w godz. 9- 13. – W okresie wakacyjnym nie są planowane zmiany w godzinach pracy placówek bankowych – mówi Iwona Radomska.

Są też czynne do nocy

Citi Handlowy ma obecnie 24 placówki. – W tym roku, w ramach dostosowania sieci oddziałów do potrzeb klienta, planowane są relokacje oddziałów Citigold w bardziej prestiżowe i dogodne lokalizacje w nowo otwieranych budynkach w kilku miastach Polski. Kilka dni temu uruchomiliśmy oddział w nowoczesnym biurowcu „Bałtyk” w Poznaniu, po tym jak w styczniu zamknęliśmy oddział w centrum handlowym Stary Browar -opowiada Dorota Szostek-Rustecka, z biura prasowego. Zapowiada, że bank nie planujemy zmiany godzin pracy oddziałów w czasie wakacji.

Z kolei Raiffeisen Polbank ma 224 placówki (162 własne oraz 62 partnerskie). – Zdecydowana większość naszych oddziałów pracuje od 9 do  17, a wybrane placówki między 10 a 18 i nie planujemy skracać godzin otwarcia oddziałów w czasie wakacji – mówi Sławomir Czajkowski, z biura prasowego. Alior ma 229 oddziałów oraz 633 placówki partnerskie. Najczęściej są otwarte od poniedziałku do piątku w godz. 9 -17. W tym roku liczbę oddziałów zmniejszono o 17, a przybyły cztery nowe placówki partnerskie. W ramach Strategii Cyfrowego Buntownika do 2020 roku planujemy zmniejszyć liczbę oddziałów do 200, a placówek do 600. Na okres wakacyjny nie planujemy żadnych zmian w czasie działania placówek – zapewnia Miłosz Horodyski, dyrektor departamentu marketingu. Credit Agricole m 385 placówek własnych czynnych w godzinach 10-17 lub 9-16i 47 partnerskich (otwarte 9-17 lub 9.30-16.30). W tym roku bank zamknął osiem placówek własnych i jedną partnerską.- Obserwujemy sytuację na rynku, prowadzimy badania geomarketingowe i na bieżąco analizujemy lokalizacje naszych placówek bankowych. Na tej podstawie podejmujemy decyzję, np. o przeniesieniu, powiększeniu czy zamknięciu konkretnej oddziału – tłumaczy Agnieszka Gorzkowicz, z biura prasowego.

Sieć ING Banku Śląskiego to 354 placówek bankowych oraz 64 punktów ING EXPRESS zlokalizowanych w najpopularniejszych galeriach handlowych. – Fizyczna obecność banku jest nadal ważnym elementem, w związku z tym nie przewidujemy znaczących zmian w liczbie oddziałów – zapowiada Miłosz Gromski, manager ds. komunikacji. Podkreśla, że godziny otwarcia placówki bank ustala każdorazowo w oparciu o potrzeby i oczekiwania klientów.  Najczęściej jest to 10-17, przy czym najwcześniejszą godziną otwarcia oddziału w naszej sieci jest godzina 8, a najpóźniejszą – 22.

Poniedziałek, 2 lipca. godz. 8.10. Oddział Pekao SA w Warszawie przy ul. Grochowskiej 124/126. Drzwi oddziału próbuje sforsować straszy mężczyzna. – Zamknięte? – dziwi się i odchodzi z kwitkiem. Podobnie kilka innych osób, głównie starszych. – Jeszcze w ub. tygodniu od 8 rano bank był czynny. Teraz pracować im się nie chce –utystkuje klientka, która przyszła zamówić kartę kredytową. Rzeczywiście do końca czerwca oddział ten był otwarty od 8 do 18. Jednak od 2lipca do 28 września zmieniono jego godziny pracy na 9.30-17.30. Dlaczego? – Decyzja centrali – usłyszeliśmy od jednej z pracownic. Czy dużo z 851 oddziałów Pekao SA zmieniło na wakacje godziny pracy? – W okresie wakacyjnym zdecydowana większość placówek będzie otwarta w standardowych godzinach –zapewnia Tomasz Bogusławski z biur prasowego banku.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konta Bankowe
Duża awaria Blika. Problemy zgłaszają klienci mBanku, Millennium czy Pekao
Konta Bankowe
Sześć banków pod lupą UOKIK. Dlaczego ofiary nie odzyskują pieniędzy?
Konta Bankowe
Banki tną oprocentowanie lokat. Średnio jest już ono znacznie poniżej 5 proc.
Konta Bankowe
Banki, które najwięcej zarobiły na kredycie 2%
Konta Bankowe
Banki w końcu zaczynają wprowadzać klucze U2F. Hakerom będzie trudniej
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?