SKO – pierwsze konto dla dziecka

Nawet pięcioletnie dzieci mogą mieć własne konto. W Szkolnej Kasie Oszczędności.

Publikacja: 19.09.2018 12:26

SKO – pierwsze konto dla dziecka

Foto: Adobe Stock

Dostęp do SKO mogą mieć rodzice, o ile posiadają rachunek w PKO BP z dostępem do iPKO. Wystarczy, że złożą dyspozycję w oddziale i utworzą konto dla dziecka.

Czytaj także: Ubezpieczenie szkolne dla dziecka. Czy warto je kupić?

Konto dla dziecka kiedyś

System oszczędzania najmłodszych przez Szkolną Kasę Oszczędności nie jest nowy. Pierwsza taka Kasa powstała w 1906 roku w Sokalu, ale prawne uregulowanie funkcjonowania SKO nastąpiło w 1925 roku wraz z wydaniem przez ministra wyznań religijnych i oświecenia publicznego Stanisława Grabskiego specjalnego okólnika, w którym wskazywał, że „młodzieży szkolnej należy wpajać umiejętność i zasady oszczędzania pieniędzy”.

Przed wojną system został zainicjowany przez Pocztową Kasę Oszczędności, a po niej był rozwijany przez Powszechną Kasę Oszczędności (powstała w 1950 roku w miejsce zlikwidowanej Pocztowej Kasy Oszczędności). W 1999 roku PKO Bank Polski zdefiniował prowadzenie SKO w swoim statucie jako jedno ze swoich zadań.

– Szkolna Kasa Oszczędności to unikalny na rynku, innowacyjny i kompleksowy program edukacyjny dla dzieci w wieku 5–13 lat. Dzięki przeprowadzonej w latach 2010–2012 rewitalizacji SKO stało się synonimem nowoczesnej edukacji, w ramach której najmłodsi uczą się m.in. przedsiębiorczości, ekologii czy zdrowego odżywiania i niemarnowania żywności, a to wszystko pod wspólnym mianownikiem jakim jest oszczędzanie- mówi Karolina Tomczak, ekspert z biura prasowego PKO BP.

"SKO konto dla dziecka"

Konto nawet dla pięciolatka. Fot. 123RF

Foto: pieniadze.rp.pl

Konto dla dziecka dzisiaj

Podkreśla, że współczesne SKO to również atrakcyjna oferta produktowa, serwis bankowości elektronicznej dla dzieci oraz platforma blogowa udostępniona przez bank szkołom uczestniczącym w programie. W czasach PRL w szczytowym momencie kasy SKO działały w ok. 20 tys. szkół. Dziś funkcjonują w ok. 4,5 tys. podstawówek. Sam bank ocenia, że Kasa jest w co trzeciej z nich.

– Ponad 150 tys. uczniów posiada internetowe rachunki SKO Konto dla Ucznia, część uczniów korzysta też jeszcze z papierowych książeczek – mówi Karolina Tomczak. W ramach SKO Konto dla Ucznia dzieci mają dostęp do własnego rachunku (za zgodą rodzica lub opiekuna). Konto prowadzone jest bezpłatnie. Jest też oprocentowane: 2,5 proc. do kwoty 2,5 tys. zł i 0,5 proc. powyżej tej kwoty. Kapitalizacja odsetek jest tygodniowa. W ramach SKO PKO BP oferuje też Konto dla Szkoły czy Konto dla Rady Rodziców. SKO jest przeznaczone dla młodszych dzieci.

– Najstarsi uczniowie podstawówek (13+) to są już odbiorcy standardowej oferty banku – PKO Konto Pierwsze. Po ukończeniu przez nich 13 lat mogą udać się wraz z rodzicami do jednego z naszych oddziałów i przekształcić rachunek SKO w PKO Konto Pierwsze – wyjaśnia Karolina Tomczak. Tłumaczy, że przekształcenie konta pozwala zachować dotychczasową historię transakcji oraz ten sam numer rachunku bankowego. Uczniowie z klas 7 i 8 mogą oczywiście brać czynny udział w działaniach edukacyjnych prowadzonych w ich szkołach w ramach SKO.

Popularność SKO rośnie

PKO BP zdradza, że w ciągu ostatnich pięciu lat nastąpił ponadczterokrotny przyrost środków zgromadzonych na Kontach dla Uczniów.

– Jesteśmy otwarci na współpracę ze szkołami podstawowymi z całego kraju. Wystarczy, że szkoła zgłosi się do pobliskiego oddziału, zadeklaruje chęć współpracy, a następnie podpisze umowę o prowadzenie Szkolnej Kasy Oszczędności – mówi przedstawicielka banku. Dodaje, że zdarza się, że oddział – zwykle jego dyrektor – sam inicjuje spotkanie ze szkołą, podczas którego przedstawia ofertę, a czasami ambasadorami Programu SKO są rodzice, którzy zachęcają szkołę do przystąpienia.

– Nie ma jednego uniwersalnego wzoru na rozpoczęcie współpracy. Jesteśmy elastyczni, odpowiadamy na zapotrzebowania naszych potencjalnych (jak i później realnych) beneficjentów programu SKO – podkreśla Karolina Tomczak. Od 2012 roku PKO BP przeznaczył prawie 5 mln zł na nagrody w konkursach SKO.

Konta Bankowe
Refundacja skradzionych pieniędzy. Jak działają polskie banki
Konta Bankowe
BLIK łączy siły z Revolutem. Ten sojusz odczują miliony klientów
Konta Bankowe
Aż 7,2% na koncie oszczędnościowym w Citi Handlowy
Konta Bankowe
Pierwszy bank z 7,2% na koncie oszczędnościowym do 100 tys. złotych
Materiał Promocyjny
Jak budować współpracę między samorządem, biznesem i nauką?
Konta Bankowe
Protest bankomatów. Dziś w Euronecie można pobrać mniejszą kwotę