Dostęp do SKO mogą mieć rodzice, o ile posiadają rachunek w PKO BP z dostępem do iPKO. Wystarczy, że złożą dyspozycję w oddziale i utworzą konto dla dziecka.
Czytaj także: Ubezpieczenie szkolne dla dziecka. Czy warto je kupić?
Konto dla dziecka kiedyś
System oszczędzania najmłodszych przez Szkolną Kasę Oszczędności nie jest nowy. Pierwsza taka Kasa powstała w 1906 roku w Sokalu, ale prawne uregulowanie funkcjonowania SKO nastąpiło w 1925 roku wraz z wydaniem przez ministra wyznań religijnych i oświecenia publicznego Stanisława Grabskiego specjalnego okólnika, w którym wskazywał, że „młodzieży szkolnej należy wpajać umiejętność i zasady oszczędzania pieniędzy”.
Przed wojną system został zainicjowany przez Pocztową Kasę Oszczędności, a po niej był rozwijany przez Powszechną Kasę Oszczędności (powstała w 1950 roku w miejsce zlikwidowanej Pocztowej Kasy Oszczędności). W 1999 roku PKO Bank Polski zdefiniował prowadzenie SKO w swoim statucie jako jedno ze swoich zadań.
– Szkolna Kasa Oszczędności to unikalny na rynku, innowacyjny i kompleksowy program edukacyjny dla dzieci w wieku 5–13 lat. Dzięki przeprowadzonej w latach 2010–2012 rewitalizacji SKO stało się synonimem nowoczesnej edukacji, w ramach której najmłodsi uczą się m.in. przedsiębiorczości, ekologii czy zdrowego odżywiania i niemarnowania żywności, a to wszystko pod wspólnym mianownikiem jakim jest oszczędzanie- mówi Karolina Tomczak, ekspert z biura prasowego PKO BP.