Najlepsze konto dla studenta. Porównujemy ofertę banków

Prześwietlamy konta bankowe dla studentów i wybieramy najlepsze z nich.

Publikacja: 26.09.2018 16:39

Najlepsze konto dla studenta. Porównujemy ofertę banków

Foto: Shutterstock

Choć potrzeby młodych ludzi potrafią być skrajnie zróżnicowane, to w sferze finansów osobistych są bardzo zbliżone. Konto bankowe musi być tanie, intuicyjne i gwarantować funkcjonalności usprawniające codzienne czynności.

Poprosiliśmy banki o zarekomendowanie najlepszego według nich rachunku dla klientów poniżej 26. roku życia.

Czytaj także: Sposoby na drogie studia w USA

Dla wielu młodych osób wyjazd na studia to pierwszy kontakt z dorosłością: samodzielne mieszkanie, organizacja wyżywienia, imprezy ze znajomymi czy weekendowe powroty do rodzinnego domu. Na każdym kroku potrzebne są pieniądze, a najprostszym sposobem na ich przechowywanie i rozporządzanie nimi jest konto bankowe.

Dysponując rachunkiem bankowym, student może bezgotówkowo obsługiwać swoje wydatki – płacić zbliżeniowo kartą płatniczą lub smartfonem za codzienne zakupy, kupować w internecie czy rozliczać się ze znajomymi z imprezowych zrzutek pieniędzy, dokonując przelewu środków na numer telefonu.

Konto dla studenta: musi być tanio

Według Remigiusza Hołdysa, dyrektora departamentu zarządzania ofertą i segmentami klientów w Banku Pekao S.A., młodzi ludzie niemający jeszcze stałych dochodów szukają najtańszych rachunków na rynku z jak największą ilością usług i nowoczesną bankowością mobilną.

Większość banków nie pobiera opłat za otwarcie konta. Standardem są też darmowe przelewy internetowe. Za co więc najczęściej płacimy? Głównie za prowadzenie rachunku, obsługę karty płatniczej czy wypłaty z bankomatów.

Czytaj także: Nie taki kredyt studencki straszny, jak go malują

W standardowych przypadkach, kiedy właściciel konta ma już powyżej 26 lat, większości tych kosztów może uniknąć, spełniając warunki wyznaczane przez bank w regulaminie danego rachunku.

Nieco inaczej wygląda jednak sytuacja w przypadku osób, które nie przekroczyły jeszcze tej granicy wiekowej i które dopiero wchodzą na własną drogę zarządzania finansami osobistymi. Banki traktują tę grupę klientów po macoszemu, rezygnując z większości opłat. Taki zabieg ma budować relację z bankiem i przyzwyczajać młodego człowieka do aktywnego korzystania ze wszystkich najważniejszych funkcji, jakie gwarantuje mu konto.

Konto dla studenta: musi być nowocześnie

Z najnowszego badania „Jak rozliczamy się ze znajomymi” przeprowadzonego przez Instytut IBRIS dla Polskiego Standardu Płatności wynika, że aż 33 proc. osób przed 26. rokiem życia przyznaje, że korzysta tylko z elektronicznych form rozliczania. Tym istotniejszy dla tej grupy klientów jest fakt, że dany bank udostępnia bankowość mobilną i płatności mobilne. Wachlarz usług jest zróżnicowany i wybierać można spośród płatności, tj. BLIK, Apple Pay, Google Pay, Garmin Pay czy HCE. Według naszego zestawienia najbogatszą ofertę pod tym względem ma Santander Bank Polska (dawny BZ WBK).

Młodzież nie rozstaje się ze swoimi smartfonami, a dostęp do konta przez telefon jest dla niej czymś naturalnym – mówi Remigiusz Hołdys. Dlatego tak ważną częścią oferty Banku Pekao S.A. jest bankowość mobilna PeoPay, w której stale wprowadzane są nowe udogodnienia. Jedną z ostatnich dużych zmian było np. wprowadzenie ApplePay, czyli możliwości zbliżeniowego płacenia iPhone’ami.

"konto dla studenta"

Tworząc nasze zestawienie najlepszych kont dla studenta, ocenialiśmy wysokość opłaty za prowadzenie konta, użytkowanie karty płatniczej oraz wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce i za granicą. Fot. Adobe Stock

pieniadze.rp.pl

W Credit Agricole natomiast młodzi klienci w ramach Konta dla Ciebie MOVE! mogą korzystać z płatności BLIKIEM oraz wybrać kartę do konta z wizerunkiem spośród 40 udostępnionych przez bank. Każda karta wydawana do konta jest też wielowalutowa, można nią płacić w PLN, EUR, USD i GBP bez prowizji za przewalutowanie – w ramach środków zgromadzonych na rachunkach walutowych – dodaje Paulina Kałuża-Lelakowska, produkt manager w Credit Agricole Bank Polska.

Funkcja wielowalutowości karty jest bardzo przydatna w przypadku studentów wybierających się za granicę na Erasmusa lub dokonujących częstych zakupów na zagranicznych platformach sprzedażowych typu eBay, Alliexpress czy GearBest.

Konto dla studenta: musi gwarantować dodatkowe korzyści

Dobre konto powinno również zapewniać jego użytkownikowi dodatkowe korzyści: kupony rabatowe, promocje czy moneyback. Na klientów Banku Pekao S.A. korzystających z Konta Przekorzystnego czekają więc np. zniżki do 30 proc. u partnerów programu rabatowego Galeria Rabatów, przy płatnościach kartą Banku Pekao S.A., aplikacją mobilną PeoPay lub przelewem z bankowości internetowej Pekao24. W EnveloBanku zaś w ramach programu EnveloBonus można zyskać do 200 zł zwrotu rocznie za przesyłki kurierskie Poczty Polskiej, a dodatkowo bank gwarantuje zwrot części środków za zakupy u wybranych partnerów, np. 10 proc. za odzież lub 20 proc. za restauracje w programie Visa Oferty.

W ING Banku Śląskim natomiast otrzymać można 100 zł za otwarcie Konta Mobi przez internet do 31 października 2018 r. lub za wykonanie co najmniej ośmiu transakcji kartą lub BLIKIEM do 30 listopada 2018 r., 20 zł za trzy transakcje BLIKIEM przez internet i 20 zł za wpływ na konto wynagrodzenia z tytułu pracy lub stypendium, co w sumie daje 140 zł na własne przyjemności.

Pekao S.A., Citi Handlowy i BGŻ BNP Paribas mają najlepsze konta dla studenta

Tworząc nasze zestawienie, ocenialiśmy wysokość opłaty za prowadzenie konta, użytkowanie karty płatniczej oraz wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce i za granicą. Za każde bezwarunkowe zwolnienie z kosztów oraz za udostępnianie płatności mobilnych bank otrzymywał jeden punkt.

Bezpłatne prowadzenie konta, darmowe użytkowanie karty i bezkosztowe wypłaty z bankomatów w Polsce i za granicą oferuje bank Pekao S.A. na Koncie Przekorzystnym, Nest Bank na Nest Koncie, Citi Handlowy na koncie Citi Priority w wersji internetowej oraz BGŻ BNP Paribas na Koncie Maksymalnym. Banki te mogą się również pochwalić płatnościami mobilnymi. Zyskały więc największą ilość punktów w naszym rankingu.

Bezwarunkowo bezpłatne prowadzenie konta i użytkowanie karty zapewnić sobie mogą jeszcze osoby decydujące się na Konto Mobi w ING Banku Śląskim, Konto Proste Zasady w Getin Banku czy EnveloKonto od EnveloBanku – cyfrowej marce Banku Pocztowego. W różnych przypadkach zapłacą jednak za wybrane wypłaty z bankomatów.

Pozostałe rachunki, choć atrakcyjne, warunkują poziom ponoszonych kosztów od spełnienia dodatkowych wymogów – głównie transakcyjności. Nie spełniając ich (choć to trudne w przypadku codziennego korzystania z podstawowych funkcji konta i karty podczas zakupów), co miesiąc można płacić w sumie do 5 zł za oba produkty, nie wliczając w to ewentualnych opłat za wypłaty z bankomatów.

Choć potrzeby młodych ludzi potrafią być skrajnie zróżnicowane, to w sferze finansów osobistych są bardzo zbliżone. Konto bankowe musi być tanie, intuicyjne i gwarantować funkcjonalności usprawniające codzienne czynności.

Poprosiliśmy banki o zarekomendowanie najlepszego według nich rachunku dla klientów poniżej 26. roku życia.

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konta Bankowe
Protest bankomatów. Dziś w Euronecie można pobrać mniejszą kwotę
Materiał Promocyjny
Naszą siłą jest różnorodność
Konta Bankowe
Z niechcianym przelewem mogą być problemy. To nie jest „nieoczekiwany prezent”
Konta Bankowe
Duża awaria w Alior Banku. Klienci mają problemy ze stroną internetową i aplikacją
Konta Bankowe
Duża awaria Blika. Problemy zgłaszają klienci mBanku, Millennium czy Pekao
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Konta Bankowe
Sześć banków pod lupą UOKIK. Dlaczego ofiary nie odzyskują pieniędzy?
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży