Pracując za granicą, czy po prostu spędzając tam urlop, nie możemy uniknąć obrotu obcymi walutami. Najczęściej będą to dolary i euro. Tymczasem to właśnie obce waluty bywają słabo zabezpieczone przed ich podrobieniem lub przerobieniem.
Dotyczy to przede wszystkim dolarów amerykańskich. Ponadto właśnie ta waluta jest najchętniej i najczęściej podrabiana. Wynika to głównie z faktu, że dolar amerykański jest oficjalną walutą w trzynastu krajach, z wyjątkiem USA. Dlatego warto wiedzieć, na co zwracać uwagę podczas obrotu tymi walutami, by uniknąć zetknięcia się z falsyfikatami.
Czytaj także: Wpłatomat jak policjant. Zatrzymuje fałszywki
Banknoty euro – w jaki sposób mogą zostać podrobione?
W przeciwieństwie do dolarów amerykańskich, euro jest jedną z najlepiej zabezpieczonych walut na świecie. To zasługa Europejskiego Banku Centralnego, który na każdym banknocie zamieszcza po kilkanaście zabezpieczeń. Wiedząc, w których miejscach się znajdują oraz co przedstawiają, możemy sprawdzić, czy banknot, którym dysponujemy, jest na pewno prawdziwy.
Przede wszystkim prawdziwe banknoty euro są drukowane na sztywnym papierze, który po wzięciu do ręki powinien szeleścić. Dodatkowo banknoty o większych nominałach, czyli 200 i 500 euro, mają wyczuwalne znaki. W przypadku 200 euro znak ten znajduje się po lewej stronie, natomiast jeśli chodzi o 500 euro – po prawej. W założeniu taki rodzaj zabezpieczenia miał pomóc osobom niewidomym w rozpoznawaniu fałszywych pieniędzy.