Jak rozpoznać fałszywe euro i dolary?

Publikacja: 22.12.2018 12:01

Jak rozpoznać fałszywe euro i dolary?

Foto: Pexels

Pracując za granicą, czy po prostu spędzając tam urlop, nie możemy uniknąć obrotu obcymi walutami. Najczęściej będą to dolary i euro. Tymczasem to właśnie obce waluty bywają słabo zabezpieczone przed ich podrobieniem lub przerobieniem.

Dotyczy to przede wszystkim dolarów amerykańskich. Ponadto właśnie ta waluta jest najchętniej i najczęściej podrabiana. Wynika to głównie z faktu, że dolar amerykański jest oficjalną walutą w trzynastu krajach, z wyjątkiem USA. Dlatego warto wiedzieć, na co zwracać uwagę podczas obrotu tymi walutami, by uniknąć zetknięcia się z falsyfikatami.

Czytaj także: Wpłatomat jak policjant. Zatrzymuje fałszywki

Banknoty euro – w jaki sposób mogą zostać podrobione?

W przeciwieństwie do dolarów amerykańskich, euro jest jedną z najlepiej zabezpieczonych walut na świecie. To zasługa Europejskiego Banku Centralnego, który na każdym banknocie zamieszcza po kilkanaście zabezpieczeń. Wiedząc, w których miejscach się znajdują oraz co przedstawiają, możemy sprawdzić, czy banknot, którym dysponujemy, jest na pewno prawdziwy.

Przede wszystkim prawdziwe banknoty euro są drukowane na sztywnym papierze, który po wzięciu do ręki powinien szeleścić. Dodatkowo banknoty o większych nominałach, czyli 200 i 500 euro, mają wyczuwalne znaki. W przypadku 200 euro znak ten znajduje się po lewej stronie, natomiast jeśli chodzi o 500 euro – po prawej. W założeniu taki rodzaj zabezpieczenia miał pomóc osobom niewidomym w rozpoznawaniu fałszywych pieniędzy.

Jak każda waluta, również euro zostały zabezpieczone poprzez umieszczenie na nich znaków wodnych, które są widoczne, jeśli popatrzymy na banknot pod światło. Ponadto prawdziwość euro możemy sprawdzić poprzez oświetlenie banknotów w ultrafiolecie.

Wówczas powinny na nich być widoczne następujące oznaczenia: cienkie nitki na całym banknocie w kolorze zielonym i niebieskim, flaga Unii Europejskiej w kolorze zielnym oraz pomarańczowe gwiazdki, podpis prezesa Europejskiego Banku Centralnego, który pod wpływem ultrafioletu zmienia kolor na zielony, znaki w postaci mostu, nominału i mapy, które z kolei zmieniają swój kolor na żółty. Jeśli banknot posiada wszystkie te znaki we właściwych kolorach, możemy mieć pewność, że nie mamy do czynienia z falsyfikatem.

Zabezpieczenia na banknotach – dolary

Jeśli chodzi o dolary amerykańskie, niestety zabezpieczenie tej waluty jest dość słabe. Ponadto ich wygląd nie zmienia się od wielu lat. To sprawia, że dolary w dość prosty sposób mogą zostać podrobione.

Jeśli chodzi o tę walutę, to ma ona liczne oznaczenia, które są widoczne na jej awersie, bez potrzeby patrzenia pod światło. Jest to między innymi wymieniona nawa państwa, podpis właściwej osoby, numer serii, cyfrowy zapis nominału oraz zielona pieczęć USA.

Oczywiście pamiętajmy również, że na każdym banknocie widoczna powinna być odpowiednia postać prezydenta lub generała. Każda z nich jest ściśle związana z danym nominałem.

Znak wodny, który powinien być widoczny po obu stronach, posiada banknot o nominale 100 dolarów. Oprócz tego w jego prawym dolnym rogu widoczny powinien być holograficzny nominał, który zmienia barwę z zielonej na czarną, jeśli przyłożymy go do światła. Jak widać, zabezpieczeń na dolarach amerykańskich, w porównaniu na przykład z walutą euro, jest niewiele.

Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości związane z prawdziwością danej waluty, najlepiej natychmiast udać się na najbliższy posterunek policji. Ponadto, wymieniając waluty, warto wybierać sprawdzone kantory oraz zachować dowód wymiany. Dotyczy to także wymiany w kantorach internetowych.

Konta Bankowe
Duża awaria Blika. Problemy zgłaszają klienci mBanku, Millennium czy Pekao
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konta Bankowe
Sześć banków pod lupą UOKIK. Dlaczego ofiary nie odzyskują pieniędzy?
Konta Bankowe
Banki tną oprocentowanie lokat. Średnio jest już ono znacznie poniżej 5 proc.
Konta Bankowe
Banki, które najwięcej zarobiły na kredycie 2%
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Konta Bankowe
Banki w końcu zaczynają wprowadzać klucze U2F. Hakerom będzie trudniej