Konto oszczędnościowe to połączenie zwykłego rachunku bankowego i lokaty terminowej. Pieniądze zawsze można wypłacić z rachunku bez utraty odsetek. Trzeba jednak sprawdzić, czy bank nie pobiera opłaty za przelew lub wypłatę gotówki z konta.
Przy wyborze konta oszczędnościowego powinniśmy zwrócić uwagę na trzy parametry: oprocentowanie, konieczność posiadania ROR w danym banku oraz opłaty za wypłatę gotówki z konta.
Czytaj także: Najlepsze rachunki oszczędnościowe bez konta
Krótkotrwałe oferty
Najwyższe oprocentowanie banki oferują w ramach promocji danego konta. Można wtedy uzyskać nawet 3,5 proc. w skali roku. Niestety, oferty te są ważne przez okres 3–6 mies., dotyczą tylko określonej kwoty i przeważnie są skierowane do nowych klientów banku lub dotyczą tylko nowych środków wpłacanych na konto. Standardowe oprocentowanie waha się od 0,4 do 1,6 proc. Tu też większość banków stosuje oprocentowanie progresywne w zależności od zdeponowanej kwoty na rachunku. Konta oszczędnościowe charakteryzują się zmiennym oprocentowaniem, co oznacza jego zmianę wraz ze zmianą stawki bazowej WIBOR. Duże znaczenie ma również częstotliwość kapitalizacji odsetek. Im częściej są one doliczane do kapitału, tym większa kwota pracuje na odsetki, czyli zysk.
Konto oszczędnościowe – lepiej sprawdzić opłaty
Niemal każdy bank oferuje rachunki oszczędnościowe. W większości banków warunkiem założenia rachunku oszczędnościowego jest posiadanie konta osobistego w danym banku. Prowadzenie konta oszczędnościowego jest na ogół bezpłatne, jednak z rachunkami osobistymi może być różnie, trzeba sprawdzić parametry takiego konta, zwracając uwagę na miesięczne opłaty z tytułu prowadzenia rachunku osobistego i obsługi karty płatniczej.