Choć młodzi ludzie do 26. roku życia są pożądanymi klientami dla banków, które kuszą ich specjalnymi ofertami, to jednak rzadko który ma specjalne promocje dla osób studiujących.
W Polsce mamy blisko 1,3 mln studentów. Ich liczba od siedmiu lat systematycznie spada, ale to wciąż olbrzymia grupa społeczna. Od ponad 20 lat w Polsce osobom studiującym oferowany jest kredyt studencki Na preferencyjnych zasadach, który spłaca się po zakończeniu nauki. Takiego wsparcia w trwającym właśnie roku akademickim studentom i doktorantom udzielały PKO BO, Pekao SA, Bank Polskiej Spółdzielczości (wraz ze zrzeszonymi bankami spółdzielczymi) oraz SGB-Bank (wraz ze zrzeszonymi bankami spółdzielczymi).
Skusić do inwestowania
A czy banki mają inne oferty skierowane do tej grupy? Dom Maklerski PKO Banku Polskiego ma dla takich osób (do ukończenia 25. roku życia) bezpłatny rachunek inwestycyjny ze specjalnymi prowizjami od zleceń kupna lub sprzedaży instrumentów finansowych notowanych na GPW, składanych za pośrednictwem systemu internetowego (w tym serwisu mobilnego).
– W ofercie skierowanej do uczniów i studentów poniżej 25. roku życia zachowane zostają wszystkie funkcjonalności podstawowego rachunku inwestycyjnego również w zakresie możliwości aktywowania dodatkowych usług – zapewnia DM PKO BP. Jeden z klientów banku, 23-letni pan Artur, pyta, czy jeżeli otworzy taki rachunek inwestycyjny, to czy będzie musiał co pół roku stawiać się w DM lub oddziale i okazywać aktualną legitymację studencką, czy do założenia rachunku potrzebne jest zaświadczenie o studiowaniu czy wystarczy legitymacja?
– Jeśli założy pan rachunek w DM PKO BP, to do końca roku będzie on bezpłatny. Do jego założenia konieczne jest posiadanie aktualnej legitymacji studenckiej. Nie będziemy wymagali potwierdzenia statusu studenta co pół roku, czyli nie trzeba będzie przedstawiać aktualnej legitymacji – zapewnił studenta bank.