Oprocentowanie lokat progresywnych w pierwszym okresie jest wprawdzie mało atrakcyjne, ale rośnie systematycznie – na ogół z miesiąca na miesiąc, rzadziej w odstępach kwartalnych.
W dłuższych okresach średni zysk z nich może być też wyższy niż z konta oszczędnościowego, a pieniędzy podobnie jak na koncie, nie zamraża się na dłużej. W większości banków można je wypłacić w dowolnym momencie bez utraty odsetek za czas, w którym pieniądze były zdeponowane bez względu na to, czy był to miesiąc, dwa miesiące czy pół roku. Odsetek nie dostanie się tylko po zerwaniu umowy w pierwszym okresie odsetkowym.
W kilku przypadkach może on być jednak dłuższy niż miesiąc. W Pekao SA np. pieniądze bez utraty zysków można wypłacić dopiero po kilka miesiącach. Zgodnie z regulaminem przy wypłacie oszczędności między końcem pierwszego miesiąca a ostatnim dniem trzeciego miesiąca włącznie, bank wypłaci tylko 20 proc. odsetek naliczonych za dni, w których wkład był na lokacie. Jeżeli wypłata nastąpi po upływie trzech miesięcy, licząc od dnia otwarcia lokaty, bank wypłaci 80 proc. naliczonych odsetek. W Plus Banku natomiast na 15-miesięcznej i 21-miesięcznej Lokacie Dynamicznie Rosnącej nie straci się odsetek przy zerwaniu umowy najwcześniej po trzech miesiącach.
Warto sprawdzić: Hity alternatywnych inwestycji. Sprawdzamy co drożeje
Lokata progresywna: ważna kapitalizacja
Lokaty progresywne, podobnie jak standardowe, można zakładać na różne terminy – od trzech miesięcy, do nawet dwóch, trzech lat. Najkrótsze i jednocześnie najdłuższe są w Toyota Banku i Plus Banku. W każdym z nich na lokatach można też zyskać więcej niż na koncie. W Toyota Banku oprocentowanie trzymiesięcznej lokaty progresywnej wynosi 1,4 proc. w skali roku, podczas gdy na koncie oszczędnościowym jest to 0,4 proc. W Plus Banku odsetki wynoszą odpowiednio 1,15 proc. i 1 proc. Podobnie jest na lokatach półrocznych, a w Plus Banku również na lokatach w kwartalnymi okresami odsetkowymi. Na sposób naliczania odsetek warto zwrócić uwagę, ponieważ średnie oprocentowanie uwzględniające kapitalizację jest zawsze wyższe niż średnie nominalne oprocentowanie w skali roku. Banki nie kwapią się jednak do uatrakcyjniania swoich ofert. Wyjątkiem jest Toyota Bank i jego Lokaty Mix z dzienną kapitalizacją.