Wypłata z bankomatu może kosztować

Lepiej zapoznać się z opłatami, jakie stosuje nasz bank za korzystanie z bankomatu.

Publikacja: 20.09.2018 21:57

Wypłata z bankomatu może kosztować

Foto: Adobe Stock

W Polsce jest ponad 23 tys. bankomatów. Większość banków posiada swoje urządzenia, za korzystanie z których nie pobiera opłat. Są również banki, które udostępniają bezpłatne wypłaty ze wszystkich bankomatów bez ograniczeń. Bardzo ważne jest zapoznanie się z opłatami, jakie stosuje bank, w którym mamy konto, gdyż na rynku nie ma jednolitych zasad cenowych.

Warto sprawdzić: Bankomat potrafi zrobić coraz więcej

Mało gdzie bezpłatnie

W niektórych bankach bezpłatne wypłaty gotówki możliwe są tylko w sieci bankomatów własnych (czyli tych z logo danego banku). Coraz więcej banków nie pobiera opłaty także za korzystanie z urządzeń innych banków lub opłaty te są symboliczne w granicach 1–2 zł od wypłaty. Brak opłaty wynika z porozumienia między bankami i wydawcami kart.

Koszt wypłaty z obcych bankomatów to od 1 do 7 zł. Coraz więcej banków stosuje jedną opłatę za wypłatę z bankomatu bez względu na wypłacaną kwotę. Jeśli prowizja za wypłatę z bankomatu zależy od wypłacanej sumy, banki ustalają tak zwane minimum, które średnio dla wypłat krajowych wynosi 5 zł. Czyli przy opłacie np. 3 proc. minimum 5 zł za wypłatę 100 zł prowizja wyniesie 5 zł, a za wypłatę np. 500 zł – 15 zł. Nieco droższa jest wypłata gotówki za granicą, tam minimalna prowizja wynosi około 10 zł, a większość banków uzależnia opłatę od wysokości wypłaty.

""

Koszt wypłaty z obcych bankomatów to od 1 do 7 zł. Coraz więcej banków stosuje jedną opłatę za wypłatę z bankomatu bez względu na wypłacaną kwotę.

pieniadze.rp.pl

Zależy ile transakcji

W niektórych bankach opłata uzależniona jest też od liczby transakcji, np. pierwsze dwie transakcje są bezpłatne, a za kolejne bank pobiera z konta nawet kilkuzłotową prowizję. Są banki, które nie pobiorą opłaty za wypłatę gotówki w bankomatach innych banków, jeżeli zostaną spełnione dwa warunki – łączne miesięczne wpływy zewnętrzne na rachunek w wysokości np. 1000 zł i jedna lub dwie dokonane i zaksięgowane na koncie płatności bezgotówkowe kartą.

Często wysokość prowizji zależy od posiadanego konta w banku. Najczęściej opłat nie są pobierane w przypadku kont młodzieżowych i VIP, ale nie jest to zasadą.

Banki stosują także możliwość wykupienia miesięcznej usługi, w ramach której wypłata ze wszystkich bankomatów w kraju (a w niektórych przypadkach także za granicą) jest bezpłatna. Koszt usługi to 5–7 zł miesięcznie. Ostatnio w tabeli prowizji i opłat pojawiła się prowizja za wypłatę z bankomatu kwot poniżej 100 zł, która wynosi 1,3–1,9 zł za transakcję.

Nie tylko wypłata gotówki

Obecnie bankomaty to nie tylko maszyny do wypłacania pieniędzy. W wielu sprawdzimy saldo na rachunku, uzyskamy miniwydruk ostatnich operacji czy zmienimy kod PIN do karty. Wiąże się to oczywiście z dodatkowymi opłatami. Przeważnie banki nie pobierają opłaty za czynności wykonane w bankomatach banku, w którym mamy konto. Coraz częściej prowizji nie zapłacimy w bankach i sieciach tak zwanych partnerskich. Opłaty są różne i wahają się od 0 do 5 zł. Ich wysokość zależy przede wszystkim od posiadanego w banku pakietu usług i rodzaju karty oraz właściciela bankomatu, z którego korzystamy. W nowych urządzeniach bankomatowych można skorzystać z opcji wpłaty gotówki na konto. Przeważnie banki nie pobierają za to opłaty, a jeśli już, to wynosi ona w granicach 5 zł.

Z opłatą rzędu 0,5–1,5 zł od transakcji możemy się spotkać, korzystając z usługi cashback, czyli wypłaty gotówki przy okazji robienia zakupów. Z usługi cashback można skorzystać wyłącznie po dokonaniu płatności kartą płatniczą za towar. W ten sposób można wypłacić do 500 zł.

Warto sprawdzić: Gdy dostaniesz podartą stówkę z bankomatu

Ważne

Podczas korzystania z bankomatów bardzo ważne jest zachowanie należytej ostrożności. Trzeba upewnić się, czy urządzenia nie wzbudzają żadnych podejrzeń. Chodzi przede wszystkim o to, czy na klawiaturze bądź czytniku kart nie znajdują się nietypowe nakładki. Równie ważne jest zakrywanie wstukiwanego kodu PIN do karty tak, aby uchronić się przed jego wyłudzeniem.

W Polsce jest ponad 23 tys. bankomatów. Większość banków posiada swoje urządzenia, za korzystanie z których nie pobiera opłat. Są również banki, które udostępniają bezpłatne wypłaty ze wszystkich bankomatów bez ograniczeń. Bardzo ważne jest zapoznanie się z opłatami, jakie stosuje bank, w którym mamy konto, gdyż na rynku nie ma jednolitych zasad cenowych.

Warto sprawdzić: Bankomat potrafi zrobić coraz więcej

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konta Bankowe
Protest bankomatów. Dziś w Euronecie można pobrać mniejszą kwotę
Materiał Promocyjny
Naszą siłą jest różnorodność
Konta Bankowe
Z niechcianym przelewem mogą być problemy. To nie jest „nieoczekiwany prezent”
Konta Bankowe
Duża awaria w Alior Banku. Klienci mają problemy ze stroną internetową i aplikacją
Konta Bankowe
Duża awaria Blika. Problemy zgłaszają klienci mBanku, Millennium czy Pekao
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Konta Bankowe
Sześć banków pod lupą UOKIK. Dlaczego ofiary nie odzyskują pieniędzy?
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży