Darmowa wypłata z bankomatu za granicą. Kiedy? Sprawdzamy

Jeśli nie mamy specjalnego pakietu do rachunku bankowego, raczej nie unikniemy opłaty za wypłaty w bankomatach za granicą. Chyba, że wykupimy taką opcję, lub w naszym banku trwa promocja.

Publikacja: 20.08.2019 21:28

Darmowa wypłata z bankomatu za granicą. Kiedy? Sprawdzamy

Foto: Adobe Stock

Grecja, Turcja, Egipt, Hiszpania, Tunezja, Włochy czy Bułgaria – to najchętniej odwiedzane kraje przez Polaków podczas wakacji. Jeśli nie zabierzemy na wypoczynek lokalnej waluty lub nam jej zabraknie, a musimy zapłacić za usługę czy zakupy gotówką pozostaje nam do dyspozycji bankomat. Czy uda się wypłata z bankomatu za granicą za darmo? Okazuje się, że wszystko zależy od banku i rodzaju konta. Sprawdziliśmy, kiedy i komu przysługują bezpłatne wypłaty z bankomatów za granicą.

Warto sprawdzić: To warto wiedzieć, żeby nie przepłacać za granicą

Wypłata z bankomatu za granicą – za darmo pod pewnymi warunkami

Jeszcze 12 lat temu Pekao SA chwalił, się że jego klienci mogą bezpłatnie korzystać z sieci bankomatów UniCredit na terenie Włoch. Do ich dyspozycji było 3 357 urządzeń. Od wielu miesięcy bank z żubrem nie należy do włoskiej grupy bankowej.

-Nie posiadamy umów z bankami z zagranicy, które dotyczyłyby wypłat gotówki z bankomatów, ale posiadacze konta „Przekorzystnego” oraz konta „Świat Premium” mogą dokonywać wypłat ze wszystkich bankomatów za granicą bezpłatnie – mówi Anna Markowska, z Departament Marketingu, Komunikacji i Badań Pekao SA.

Dodaje, że o tym, czy jakaś usługa jest płatna, czy nie i w jakiej wysokości, mówią stawki określone w taryfie prowizji i opłat, którą klient otrzymuje od banku zawierając umowę. Taryfa określa m.in. usługę – wypłaty gotówki z bankomatów za granicą.

W zależności od tego, jaki rodzaj rachunku ma klient – ma przypisaną do swojego rachunku taryfę, m.in. w zakresie wypłaty gotówki z bankomatów za granicą.

– Taryfa określa też czy do danego typu rachunku czy karty, którą jest wykonywana wypłata są ustalone dodatkowe warunki i limity- tłumaczy Anna Markowska. Przy koncie „Przekorzystnym” bezpłatne wypłaty za granicą są gdy rachunek zasilany jest co miesiąc kwotą co najmniej 500 zł i wykonywana jest co najmniej jedna płatność bezgotówkowa. W przeciwnym razie wypłaty gotówki z bankomatów za granicą są pobierane opłaty w wysokości 2 proc. min. 5 zł. Młodzi właściciele rachunku (do 26 roku życia) wszystkie wypłaty gotówki z bankomatów za granicą mają bez prowizji, bez konieczności spełniania żadnych warunków. Z kolei w przypadku konta „ Świat Premium” wszystkie wypłaty gotówki z bankomatów za granicą są bezpłatne, bez konieczności spełniania dodatkowych warunków.

Warto sprawdzić: Cashback za granicą z polską kartą może być problemem

Darmowe wypłaty z bankomatów za granicą – promocje dla młodych

Także PKO BP nie ma podpisanych takich umów. – Ale posiadacze niektórych kont mogą dokonywać wypłat z bankomatów za granicą bez prowizji za wypłatę z naszej strony – tłumaczy Grzegorz Culepa, z biura prasowego banku.

Dotyczy to rachunków Konto Pierwsze, gdy gdy dokonano na nim min. dwie transakcje bezgotówkowe kartą debetową wydaną lub przy użyciu BLIK, a w pozostałych przypadkach opłata wynosi 3,9 zł. Poza tym mogą darmowych wypłat posiadacze konta dla Młodych jeśli dokonają m.in. czterech transakcji bezgotówkowych lub przy użyciu BLIKa, w przeciwnym wypadku zapłacą 5 zł. Bezpłatne są też wypłaty dla posiadaczy kont Bez Granic, Aurum czy Platinium II (po spełnieniu warunków tych rachunków) .

Także w Credit Agricole ponoszenie opłat za wypłaty z bankomatów poza granicami Polski uzależnione jest od pakietu konta, które posiada klient.- Jeżeli ma rachunek Premium, to ma bezprowizyjne wypłaty kartą z bankomatów na całym świecie. Nie ma limitu wypłat -mówi Przemysław Przybylski rzecznik banku.

W Banku Millennium posiadacze Konta 360 wypłacają ze wszystkich bankomatów w Polsce i za granicą bez prowizji.

– Wystarczy że spełnią warunki bezpłatności konta tj. łączne miesięczne wpływy na konto w wysokości 1000 zł i jedna płatność kartą do konta lub BLIKIEM w miesiącu – mówi Agnieszka Kubajek z biura prasowego.

Przyznaje, że sporadycznie może zdarzyć się, że za wypłaty z bankomatów za granicą ich operatorzy mogą pobierać opłaty niezależne od banku. – W takiej sytuacja stosowna informacja powinna być wyświetlona na ekranie przed zatwierdzeniem transakcji przez klienta. Wtedy klient może zrezygnować z transakcji i skorzystać z bankomatu innego operatora – tłumaczy Agnieszka Kubajek.

Wykup taką opcję

ING Bank Śląski nie posiada podpisanych umów / porozumień z obcymi bankami w zakresie bezpłatnych wypłat w bankomatach za granicą.

– Nasi klienci mają możliwość aktywacji pakietu wypłat gotówki umożliwiającego wypłaty gotówki za granicą bez dodatkowych opłat – tłumaczy Ewa Szerszeń, z biura prasowego.

Warto sprawdzić: Na jaką kwotę warto się ubezpieczyć jadąc za granicę?

Natomiast klienci Santander Bank Polska, korzystający z Konta Jakie Chcę mogą uruchomić w pakiet wielowalutowy.

– W jego ramach nie płacą opłaty za wypłatę gotówki z ATM za granicą. Pakiet kosztuje 9 zł dla kart Dopasowanych, bezpłatny jest dla klientów poniżej 26 l.  mających kartę Dopasowaną. Bez opłat także dla posiadaczy Visa VIP – wylicza Ewa Krawczyk, z biura prasowego.

Zdradza, że do 9 września trwa promocja, dzięki której posiadacze debetowych kart Santander Bank Polska mogą bez opłaty wypłacać środki za granicą, w bankomatach należących do Grupy Santander.

Grecja, Turcja, Egipt, Hiszpania, Tunezja, Włochy czy Bułgaria – to najchętniej odwiedzane kraje przez Polaków podczas wakacji. Jeśli nie zabierzemy na wypoczynek lokalnej waluty lub nam jej zabraknie, a musimy zapłacić za usługę czy zakupy gotówką pozostaje nam do dyspozycji bankomat. Czy uda się wypłata z bankomatu za granicą za darmo? Okazuje się, że wszystko zależy od banku i rodzaju konta. Sprawdziliśmy, kiedy i komu przysługują bezpłatne wypłaty z bankomatów za granicą.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konta Bankowe
Duża awaria Blika. Problemy zgłaszają klienci mBanku, Millennium czy Pekao
Konta Bankowe
Sześć banków pod lupą UOKIK. Dlaczego ofiary nie odzyskują pieniędzy?
Konta Bankowe
Banki tną oprocentowanie lokat. Średnio jest już ono znacznie poniżej 5 proc.
Konta Bankowe
Banki, które najwięcej zarobiły na kredycie 2%
Konta Bankowe
Banki w końcu zaczynają wprowadzać klucze U2F. Hakerom będzie trudniej