Grecja, Turcja, Egipt, Hiszpania, Tunezja, Włochy czy Bułgaria – to najchętniej odwiedzane kraje przez Polaków podczas wakacji. Jeśli nie zabierzemy na wypoczynek lokalnej waluty lub nam jej zabraknie, a musimy zapłacić za usługę czy zakupy gotówką pozostaje nam do dyspozycji bankomat. Czy uda się wypłata z bankomatu za granicą za darmo? Okazuje się, że wszystko zależy od banku i rodzaju konta. Sprawdziliśmy, kiedy i komu przysługują bezpłatne wypłaty z bankomatów za granicą.

Warto sprawdzić: To warto wiedzieć, żeby nie przepłacać za granicą

Wypłata z bankomatu za granicą – za darmo pod pewnymi warunkami

Jeszcze 12 lat temu Pekao SA chwalił, się że jego klienci mogą bezpłatnie korzystać z sieci bankomatów UniCredit na terenie Włoch. Do ich dyspozycji było 3 357 urządzeń. Od wielu miesięcy bank z żubrem nie należy do włoskiej grupy bankowej.

-Nie posiadamy umów z bankami z zagranicy, które dotyczyłyby wypłat gotówki z bankomatów, ale posiadacze konta „Przekorzystnego” oraz konta „Świat Premium” mogą dokonywać wypłat ze wszystkich bankomatów za granicą bezpłatnie – mówi Anna Markowska, z Departament Marketingu, Komunikacji i Badań Pekao SA.

Dodaje, że o tym, czy jakaś usługa jest płatna, czy nie i w jakiej wysokości, mówią stawki określone w taryfie prowizji i opłat, którą klient otrzymuje od banku zawierając umowę. Taryfa określa m.in. usługę – wypłaty gotówki z bankomatów za granicą.

W zależności od tego, jaki rodzaj rachunku ma klient – ma przypisaną do swojego rachunku taryfę, m.in. w zakresie wypłaty gotówki z bankomatów za granicą.

– Taryfa określa też czy do danego typu rachunku czy karty, którą jest wykonywana wypłata są ustalone dodatkowe warunki i limity- tłumaczy Anna Markowska. Przy koncie „Przekorzystnym” bezpłatne wypłaty za granicą są gdy rachunek zasilany jest co miesiąc kwotą co najmniej 500 zł i wykonywana jest co najmniej jedna płatność bezgotówkowa. W przeciwnym razie wypłaty gotówki z bankomatów za granicą są pobierane opłaty w wysokości 2 proc. min. 5 zł. Młodzi właściciele rachunku (do 26 roku życia) wszystkie wypłaty gotówki z bankomatów za granicą mają bez prowizji, bez konieczności spełniania żadnych warunków. Z kolei w przypadku konta „ Świat Premium” wszystkie wypłaty gotówki z bankomatów za granicą są bezpłatne, bez konieczności spełniania dodatkowych warunków.

Warto sprawdzić: Cashback za granicą z polską kartą może być problemem

Darmowe wypłaty z bankomatów za granicą – promocje dla młodych

Także PKO BP nie ma podpisanych takich umów. – Ale posiadacze niektórych kont mogą dokonywać wypłat z bankomatów za granicą bez prowizji za wypłatę z naszej strony – tłumaczy Grzegorz Culepa, z biura prasowego banku.

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM

Dotyczy to rachunków Konto Pierwsze, gdy gdy dokonano na nim min. dwie transakcje bezgotówkowe kartą debetową wydaną lub przy użyciu BLIK, a w pozostałych przypadkach opłata wynosi 3,9 zł. Poza tym mogą darmowych wypłat posiadacze konta dla Młodych jeśli dokonają m.in. czterech transakcji bezgotówkowych lub przy użyciu BLIKa, w przeciwnym wypadku zapłacą 5 zł. Bezpłatne są też wypłaty dla posiadaczy kont Bez Granic, Aurum czy Platinium II (po spełnieniu warunków tych rachunków) .

Także w Credit Agricole ponoszenie opłat za wypłaty z bankomatów poza granicami Polski uzależnione jest od pakietu konta, które posiada klient.- Jeżeli ma rachunek Premium, to ma bezprowizyjne wypłaty kartą z bankomatów na całym świecie. Nie ma limitu wypłat -mówi Przemysław Przybylski rzecznik banku.

W Banku Millennium posiadacze Konta 360 wypłacają ze wszystkich bankomatów w Polsce i za granicą bez prowizji.

– Wystarczy że spełnią warunki bezpłatności konta tj. łączne miesięczne wpływy na konto w wysokości 1000 zł i jedna płatność kartą do konta lub BLIKIEM w miesiącu – mówi Agnieszka Kubajek z biura prasowego.

Przyznaje, że sporadycznie może zdarzyć się, że za wypłaty z bankomatów za granicą ich operatorzy mogą pobierać opłaty niezależne od banku. – W takiej sytuacja stosowna informacja powinna być wyświetlona na ekranie przed zatwierdzeniem transakcji przez klienta. Wtedy klient może zrezygnować z transakcji i skorzystać z bankomatu innego operatora – tłumaczy Agnieszka Kubajek.

Wykup taką opcję

ING Bank Śląski nie posiada podpisanych umów / porozumień z obcymi bankami w zakresie bezpłatnych wypłat w bankomatach za granicą.

– Nasi klienci mają możliwość aktywacji pakietu wypłat gotówki umożliwiającego wypłaty gotówki za granicą bez dodatkowych opłat – tłumaczy Ewa Szerszeń, z biura prasowego.

Warto sprawdzić: Na jaką kwotę warto się ubezpieczyć jadąc za granicę?

Natomiast klienci Santander Bank Polska, korzystający z Konta Jakie Chcę mogą uruchomić w pakiet wielowalutowy.

– W jego ramach nie płacą opłaty za wypłatę gotówki z ATM za granicą. Pakiet kosztuje 9 zł dla kart Dopasowanych, bezpłatny jest dla klientów poniżej 26 l.  mających kartę Dopasowaną. Bez opłat także dla posiadaczy Visa VIP – wylicza Ewa Krawczyk, z biura prasowego.

Zdradza, że do 9 września trwa promocja, dzięki której posiadacze debetowych kart Santander Bank Polska mogą bez opłaty wypłacać środki za granicą, w bankomatach należących do Grupy Santander.