Wysadzili bankomat, pieniędzy nie ukradli. Banki inwestują w zabezpiecznia

Banki i operatorzy tych maszyn instalują wewnątrz urządzeń systemy, które uniemożliwiają kradzież pieniędzy nawet po wysadzeniu urządzenia.

Publikacja: 12.10.2021 16:13

Wysadzili bankomat, pieniędzy nie ukradli. Banki inwestują w zabezpiecznia

Foto: Adobe Stock

Pod koniec września wysadzono bankomat w Grabowie nad Prosną w Wielkopolsce. Złodziejom nie udało się ukraść pieniędzy. To był kolejny bankomat wysadzony w Wielkopolsce. Wcześniej wysadzono bankomat znajdujący się na ścianie jednego z marketów w Kwilczu. Doszło do pożaru, spłonęła część marketu oraz samochód przed budynkiem. Na początku października wielkopolska policja poinformowała o zatrzymaniu dwóch mężczyzn podejrzewanych o wysadzenie bankomatu w Kwilczu. Na wniosek prokuratury sąd zastosował wobec podejrzanych trzymiesięczny areszt. Mężczyznom grozi do dziesięciu lat więzienia.

Czytaj więcej

Pieniądze są na koncie, bankomat ich nie wypłaca. Powody

Banki i operatorzy bankomatów nie pozostają bezczynni na ataki swoich urządzeń. Na bankomatach PKO BP są białe naklejki z napisem „System antywybuchowy". Uniemożliwia on kradzież pieniędzy nawet po wysadzeniu maszyny.

Paweł Jurek, rzecznik Pekao SA, podaje, że bank korzysta z szeregu elektronicznych i mechanicznych systemów bezpieczeństwa. W bankomatach jako jeden z wielu systemów monitorujących bezpieczne funkcjonowanie bankomatów działa „system antywybuchowy" .

W zabezpieczenia inwestują też operatorzy bankomatów. Miłosz Gołębiewski z firmy IT Card, do której należy sieć urządzeń pod marką Planet Cash, mówi, że urządzenia wyposażone są w różnego rodzaju zabezpieczania, w tym system anti-gas, który ma na celu wykrycie próby wysadzenia bankomatu.

Biuro prasowe Euronet Polska poinformowało nas, że korzystanie z bankomatów i wpłato-bankomatów należących do sieci Euronet Polska jest bezpieczne. – Wszystkie urządzeni są wyposażone w niezbędne zabezpieczenia techniczne zewnętrzne i wewnętrzne, niewidoczne dla użytkowników. Urządzenia należące do naszej sieci objęte są stałym, 24-godzinnym monitoringiem – zapewnia Euronet Polska.

Czytaj więcej

Bankomaty znikają z ulic polskich miast

Firma dodaje, że wszelkie sygnały świadczące o możliwości popełnienia przestępstwa są natychmiast przekazywane do grup interwencyjnych. – Mając na uwadze względy bezpieczeństwa, wszelkie informacje związane z zastosowanymi zabezpieczeniami objęte są klauzulą poufności – tłumaczy Euronet Polska.

Według policji w tym roku na terenie Wielkopolski doszło do 17 prób wysadzenia bankomatów, z czego 11 było nieudanych, bo złodzieje nie dostali się do zgromadzonej w urządzeniach gotówki.

– W Niemczech po wysadzeniu bankomatu gotówka ulega zniszczeniu, bo jest zalewana farbą. Dlatego w tym kraju już nie dochodzi do takich przestępstw. Niektóre gangi zaczęły przenosić się więc do Polski. Ale jeśli i u nas będą odpowiednie systemy zabezpieczające, to i w Polsce będzie spadać liczba takich przestępstw – ocenia mł. insp. Andrzej Borowiak, rzecznik wielkopolskiej policji.

Konta Bankowe
Oddała smartfon do naprawy we Włoszech. Z konta zniknęło 400 tys. zł
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Konta Bankowe
Będą problemy z dostępem do pieniędzy w tych bankach. Warto mieć gotówkę
Konta Bankowe
Oszustwo na chwilówkę. Jak nie dać się naciąć
Konta Bankowe
Mocna realna strata na kwietniowych lokatach
Konta Bankowe
Revolut wszedł do Brazylii
Konta Bankowe
Transfer Elixir z poślizgiem. Dlaczego do tego dochodzi?