To, że Ukraińców jest w Polsce dużo nie trzeba nikomu mówić. Pracują w usługach, w sektorze budowlanym, w przemyśle czy w budownictwie.
Z badań NBP wynika, że w 2017 roku w Polsce przebywało średnio ok. 900 tys. obywateli Ukrainy, a w pierwszych trzech kwartałach tego roku przekazali oni do ojczyzny ponad 8,6 mld zł. Zdaniem ekonomistów, z Ukrainy do Polski przyjeżdżają głównie ludzie młodzi i wykształceni.
W stosunku do roku 2016 tendencja ta wzrosła aż o 30 proc. i nadal wzrasta. W pierwszym półroczu tego roku jak podaje Urząd do Spraw Cudzoziemców jest w naszym kraju blisko 3 milionów legalnie pracujących Ukraińców. I ta liczba jak szacuje eksperci będzie jeszcze wzrastać. Banki widzą ten trend i kierują swoją ofertę także do tej grupy klientów. BGŻ BNP Paribas przygotował dla nich dedykowaną stronę www oraz materiały reklamowe w języku ojczystym.
– Do wybranych placówek zostały wysłane kolorowe ulotki w języku ukraińskim dotyczące Konta Optymalnego, a w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Krakowie i Gdańsku bank uruchomił również oddziały międzynarodowe, gdzie klienci przyjeżdżający zza wschodniej granicy mogą porozmawiać z doradcą po ukraińsku lub rosyjsku – chwali się BGŻ BNPParibas.
Bank zapewnia, że w przypadku trudności językowych zapewnia także swoje wsparcie oferując dedykowaną infolinię dostępną w języku ukraińskim i rosyjskim. Także Credit Agricole przygotował ulotki, dokumentację dotyczącą kont osobistych w języku ukraińskim.