Co banki oferują studentom? Niewiele

W bankach specjalnych ofert dla studiujących jak na lekarstwo.

Publikacja: 02.02.2019 17:55

Co banki oferują studentom? Niewiele

Foto: Adobe Stock

Choć młodzi ludzie do 26. roku życia są pożądanymi klientami dla banków, które kuszą ich specjalnymi ofertami, to jednak rzadko który ma specjalne promocje dla osób studiujących.

W Polsce mamy blisko 1,3 mln studentów. Ich liczba od siedmiu lat systematycznie spada, ale to wciąż olbrzymia grupa społeczna. Od ponad 20 lat w Polsce osobom studiującym oferowany jest kredyt studencki Na preferencyjnych zasadach, który spłaca się po zakończeniu nauki. Takiego wsparcia w trwającym właśnie roku akademickim studentom i doktorantom udzielały PKO BO, Pekao SA, Bank Polskiej Spółdzielczości (wraz ze zrzeszonymi bankami spółdzielczymi) oraz SGB-Bank (wraz ze zrzeszonymi bankami spółdzielczymi).

Skusić do inwestowania

A czy banki mają inne oferty skierowane do tej grupy? Dom Maklerski PKO Banku Polskiego ma dla takich osób (do ukończenia 25. roku życia) bezpłatny rachunek inwestycyjny ze specjalnymi prowizjami od zleceń kupna lub sprzedaży instrumentów finansowych notowanych na GPW, składanych za pośrednictwem systemu internetowego (w tym serwisu mobilnego).

– W ofercie skierowanej do uczniów i studentów poniżej 25. roku życia zachowane zostają wszystkie funkcjonalności podstawowego rachunku inwestycyjnego również w zakresie możliwości aktywowania dodatkowych usług – zapewnia DM PKO BP. Jeden z klientów banku, 23-letni pan Artur, pyta, czy jeżeli otworzy taki rachunek inwestycyjny, to czy będzie musiał co pół roku stawiać się w DM lub oddziale i okazywać aktualną legitymację studencką, czy do założenia rachunku potrzebne jest zaświadczenie o studiowaniu czy wystarczy legitymacja?

– Jeśli założy pan rachunek w DM PKO BP, to do końca roku będzie on bezpłatny. Do jego założenia konieczne jest posiadanie aktualnej legitymacji studenckiej. Nie będziemy wymagali potwierdzenia statusu studenta co pół roku, czyli nie trzeba będzie przedstawiać aktualnej legitymacji – zapewnił studenta bank.

To samo mówi nam Grzegorz Culepa z biura prasowego PKO BP:

– Do założenia rachunku wymagana jest legitymacja szkolna lub studencka. Rachunek prowadzony jest na specjalnych warunkach do ukończenia przez klienta 25 lat. Po tym terminie rachunek jest przekształcany w standardowy – tłumaczy.

Rachunek inwestycyjny dla uczniów i studentów to jedyna taka oferta PKO BP skierowana wyłącznie do osób uczących się. Ten bank ma także „Konto dla Młodych” dedykowane młodym ludziom w wieku 18–26 lat.

– Rachunek nie jest oferowany wyłącznie osobom uczącym się, więc nie jest wymagane poświadczenie bycia studentem. Konto prowadzone jest na preferencyjnych warunkach. Po ukończeniu 26 lat jest przekształcane w PKO „Konto za Zero”. Klient jest informowany o przekształceniu z miesięcznym wyprzedzeniem – mówi Grzegorz Culepa.

Pomóc w rozwoju

Bank Credit Agricole przygotował dla młodych klientów Program Maksymalni.

– Składa się na niego seria wydarzeń na uczelniach wyższych w Polsce oraz strona internetowa maksymalni.pl – mówi Agnieszka Lorkowska, menedżer zespołu ds. zarządzania segmentami i marketingowego wsparcia sprzedaży w CE.

Program ma zachęcać do maksymalnego rozwoju w obszarze osobistym (poznanie swoich najmocniejszych cech osobowości i samodoskonalenie), zawodowym (odnalezienie predyspozycji zawodowych, pomoc w pierwszych krokach na rynku pracy) czy finansowym (informacje o produktach bankowych, jak z nich korzystać, edukacja finansowa).

– Podczas eventów Maksymalni studenci mogą skorzystać ze specjalnie przygotowanej dla nich strefy, w której czeka ich wiele atrakcji oraz merytoryczne wsparcie w zakresie rozwoju na tych trzech płaszczyznach – tłumaczy Agnieszka Lorkowska. Dodaje, że doradcy bankowi opowiadają o narzędziach, jakimi bank może wesprzeć młodych ludzi w ich pierwszych krokach w samodzielnym życiu finansowym, m.in. o dedykowanym Koncie dla Ciebie MOVE!, karcie wielowalutowej czy możliwości oszczędzania małych kwot z CASaver.

Czytaj także: Kredyt studencki po nowemu. Duże zmiany od stycznia 2019

Na stronie internetowej oprócz relacji z wydarzeń na uczelniach młodzi znajdą też materiały na tematy zawodowe i finansowe, testy osobowości i predyspozycji zawodowych znane z eventów – dostępne są także na stronie – z dokładnym omówieniem wyników.

– Ważne jest, aby młodzi ludzie czuli się pewni siebie i swoich umiejętności podczas podejmowania pierwszych samodzielnych decyzji w dorosłym życiu. Bank wierzy w młodych ludzi i wspiera ich w rozwoju na wielu płaszczyznach, dając odpowiednie narzędzia – podkreśla przedstawicielka Credit Agricole. Bank Credit Agricole młodym klientom oferuje Konto dla Ciebie MOVE!

– Mogą z niego skorzystać osoby pomiędzy 18. a 27. rokiem życia bez względu na to, czy są studentami – mówi Paulina Kałuża-Lelakowska, menedżer produktu w banku Credit Agricole.

W tym przypadku wystarczy jedna transakcja kartą lub BLIK-iem w miesiącu, aby prowadzenie konta, korzystanie z karty płatniczej oraz wypłata gotówki ze wszystkich bankomatów w Polsce były darmowe. W innym wypadku opłata za prowadzenie konta oraz za wypłatę gotówki z bankomatów innych niż bankomaty w placówce wynosi 3 zł. Credit Agricole proponuje też Konto dla Ciebie dedykowane osobom powyżej 18. roku życia, które mają regularne dochody. Prowadzenie rachunku, użytkowanie karty oraz wypłata gotówki ze wszystkich bankomatów w Polsce będą bezpłatne pod warunkiem zapewnienia w miesiącu wpływu na konto w wysokości 1000 zł oraz wykonania jednej transakcji kartą lub BLIK-iem

Konta dla młodych

ING Bank Śląski w ofercie ma konto Mobi skierowane do osób w wieku od 18 do 26 lat.

– Za prowadzenie konta, wydanie karty Visa (z dowolnie wybraną grafiką), wypłaty BLIK-iem w bankomatach w całej Polsce i kartą w bankomatach sieci Planet Cash oraz ING nie są pobierane żadne opłaty – wyjaśnia Miłosz Gromski z biura prasowego.

Do konta przeznaczona jest aplikacja Moje ING. Pozwala na bieżąco kontrolować wszystkie wydatki oraz stan konta, a dodatkowo umożliwia przelewanie pieniędzy na numer telefonu. Z kolei Bank Millennium ma w ofercie Konto 360º Student. To rachunek dla osób w wieku 18–26 lat, które nie muszą dokumentować faktu bycia studentem.

– Prowadzenie konta jest bezpłatne, a po spełnieniu prostego warunku bezpłatne mogą być również karta do konta i wypłaty ze wszystkich bankomatów. Wystarczy jedna transakcja kartą do konta lub BLIK-iem w miesiącu – mówi Justyna Giżewska, ekspert w wydziale rachunków bieżących w Banku Millennium. Jeśli klient nie zdecyduje inaczej, to po ukończeniu przez niego 26. roku życia konto zmieni się automatycznie na Konto 360º.

Także Pekao SA nie ma w ofercie produktu dedykowanego tylko i wyłącznie studentom.

– Osobom młodym, poniżej 26. roku życia, niezależnie czy studiują, czy już pracują, oferujemy Konto Przekorzystne dla młodych. Rachunek i karta do niego są dostępne bezpłatnie, bez żadnych warunków. Tak samo jak wypłaty ze wszystkich bankomatów na świecie – mówi Tomasz Bogusławski z biura prasowego.

Choć młodzi ludzie do 26. roku życia są pożądanymi klientami dla banków, które kuszą ich specjalnymi ofertami, to jednak rzadko który ma specjalne promocje dla osób studiujących.

W Polsce mamy blisko 1,3 mln studentów. Ich liczba od siedmiu lat systematycznie spada, ale to wciąż olbrzymia grupa społeczna. Od ponad 20 lat w Polsce osobom studiującym oferowany jest kredyt studencki Na preferencyjnych zasadach, który spłaca się po zakończeniu nauki. Takiego wsparcia w trwającym właśnie roku akademickim studentom i doktorantom udzielały PKO BO, Pekao SA, Bank Polskiej Spółdzielczości (wraz ze zrzeszonymi bankami spółdzielczymi) oraz SGB-Bank (wraz ze zrzeszonymi bankami spółdzielczymi).

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konta Bankowe
Duża awaria Blika. Problemy zgłaszają klienci mBanku, Millennium czy Pekao
Konta Bankowe
Sześć banków pod lupą UOKIK. Dlaczego ofiary nie odzyskują pieniędzy?
Konta Bankowe
Banki tną oprocentowanie lokat. Średnio jest już ono znacznie poniżej 5 proc.
Konta Bankowe
Banki, które najwięcej zarobiły na kredycie 2%
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Konta Bankowe
Banki w końcu zaczynają wprowadzać klucze U2F. Hakerom będzie trudniej