Wypłacając gotówkę telefonem, możemy mieć problem

Klient wypłacający gotówkę telefonem do części urządzeń w oddziałach się nie dostanie poza godzinami pracy placówek.

Publikacja: 04.02.2019 19:53

Wypłacając gotówkę telefonem, możemy mieć problem

Foto: Shutterstock

Część banków montuje czytniki na funkcje NFC w smartfonie, które pomogą otworzyć drzwi, inne przenoszą urządzenia do stref otwartych, a jeszcze inne dopiero szukają rozwiązań tej kwestii.

Problem zamkniętych drzwi do bankomatów dla klientów korzystających z komórek do wpłat i wypłat gotówki w bankomatach zauważył jeden z klientów Pekao SA.

– Żeby wejść do pomieszczenia, gdzie jest urządzenie, po godzinach pracy oddziału, trzeba mieć kartę. Ktoś ma chyba niepoukładane w głowie – zżymał się na jednym z portali internetowych.

Bank podziękował mu „za uwagę” i prosił o zgłoszenie przez formularz dostępny na jego stronie.

Pekao SA ma sieć 1708 bankomatów własnych, z czego aż 915 zlokalizowanych jest w przedsionkach oddziałów. Część z nich jest zamknięta za drzwiami poza godzinami placówki.

– W większości przypadków nie ma konieczności otwarcia go kartą, wstęp jest wolny. Jeżeli jednak dostęp do pomieszczenia jest blokowany czytnikiem kart, to można wykorzystać każdą, która posiada pasek magnetyczny – zapewnia Tomasz Bogusławski z biura prasowego Pekao SA.

Warto przeczytać: Jak wypłacić gotówkę poza bankomatem i ile to kosztuje

Jak inne banki wpuszczają swoich klientów ze smartfonami do bankomatów w oddziałach? ING Bank Śląski ma 547 takich urządzeń w placówkach, z czego ok. 80 proc. to urządzenia wewnętrzne w strefie 24h i ok. 20 proc. zewnętrzne.

– Klienci mogą wypłacać i wpłacać gotówkę przy użyciu kodu BLIK wygenerowanego na smartfonie w aplikacji mobilnej banku – opowiada Miłosz Gromski z biura prasowego banku.

Dodaje, że do większości bankomatów zlokalizowanych w oddziałach ING i zamontowanych w strefie 24h w przedsionku (wiatrołapie) zamontowane są czytniki wejścia.

Wejście do strefy 24h jest otwarte w godzinach pracy oddziału, a poza godzinami oddziału strefy są chronione i wejście jest możliwe poprzez zbliżenie do czytnika karty płatniczej lub aktywnej funkcji NFC w smartfonie.

– Sukcesywnie dążymy do wyposażenia wszystkich oddziałów w czytniki wejścia do strefy 24h – podkreśla Miłosz Gromski.

Z 3133 bankomatów PKO BP (dane na koniec grudnia 2018) 609 usytuowanych jest na sali operacyjnej oraz w przedsionkach oddziałów.

– Z wszystkich można wypłacać gotówkę bez użycia karty, np. przy użyciu BLIK-a – mówi Grzegorz Culepa z biura prasowego banku.

Przyznaje, że po godzinach pracy oddziałów nie można wejść do urządzeń na sali operacyjnej, a jedynie do tych ulokowanych w aneksach czy przedsionkach placówek.

Ale też nie wszystkich. Część z nich jest zamykana. Które? Ich listę można znaleźć na stronie www.pkobp.pl w sekcji placówki i bankomaty.

Bankowcy z PKO BP przyznają nieoficjalnie, że część przedsionków jest zamykana z powodu… bezdomnych. Zimą, zwłaszcza w dużych miastach, próbują znaleźć tam miejsce do spania. PKO BP odchodzi od metody otwierania drzwi do bankomatu kartą płatniczą.

– W miejscach, gdzie nie ma dostępu do danego urządzenia, zachęcamy do skorzystania z innego naszego najbliższego bankomatu – mówi Grzegorz Culepa.

Dodaje, że bank stale pracuje nad zwiększaniem dostępu do urządzeń poprzez zmianę aranżacji usytuowania maszyny w celu utworzenia stref dostępu 24h dla klientów.

Warto przeczytać: Gdy dostaniesz podartą stówkę z bankomatu

Ale są banki, których urządzenia niezależnie od usytuowania są dostępne przez całą dobę w strefie 24h.

Tak jest np. w Banku Millennium, który ma 487 bankomatów i recyclerów, z czego 397 znajduje się w placówkach.

– Większość maszyn znajduje się w przedsionkach bądź jest zainstalowana w pasażach handlowych. We wszystkich maszynach można wypłacać gotówkę bez karty – za pomocą BLIK-a czy dzięki aplikacji mobilnej na smartfonie lub przy pomocy czeku BLIK – opowiada Halina Karpińska, dyrektor Departamentu Bankowości Elektronicznej w Banku Millennium.

Santander Bank ma 1762 urządzenia, z czego ok. 400 jest w tzw. przedsionkach. Ze wszystkich można wypłacać gotówkę przy pomocy karty mobilnej w aplikacji Santander mobile.

– Wszystkie nasze urządzenia są w strefie 24h i są dostępne dla wszystkich przez całą dobę. Nie potrzeba karty płatniczej do wejścia – mówi Ewa Krawczyk z biura prasowego Santandera. Przyznaje, że i u nich zdarza się, że w przedsionkach przesiadują bezdomni. – Oddziały starają się rozwiązywać to na własną rękę – dodaje przedstawicielka banku.

Część banków montuje czytniki na funkcje NFC w smartfonie, które pomogą otworzyć drzwi, inne przenoszą urządzenia do stref otwartych, a jeszcze inne dopiero szukają rozwiązań tej kwestii.

Problem zamkniętych drzwi do bankomatów dla klientów korzystających z komórek do wpłat i wypłat gotówki w bankomatach zauważył jeden z klientów Pekao SA.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Konta Bankowe
Sześć banków pod lupą UOKIK. Dlaczego ofiary nie odzyskują pieniędzy?
Konta Bankowe
Banki tną oprocentowanie lokat. Średnio jest już ono znacznie poniżej 5 proc.
Konta Bankowe
Banki, które najwięcej zarobiły na kredycie 2%
Konta Bankowe
Banki w końcu zaczynają wprowadzać klucze U2F. Hakerom będzie trudniej
Konta Bankowe
Z lokat dostaniemy coraz mniej. 8 proc. w jednym banku