Smartfonem rzadko wypłacisz gotówkę

Wypłata gotówki smartfonem podczas zakupów zdobywa w Polsce coraz większą popularność
Wypłata gotówki smartfonem podczas zakupów zdobywa w Polsce coraz większą popularność
Adobe Stock

Choć cashback, czyli możliwość wypłat pieniędzy ze sklepowych kas podczas zakupów, w Polsce rośnie, nie można z niego skorzystać przy płatnościach cyfrowych. Wyjątkiem jest BLIK – ale nie w każdym banku.

Liczba systemów płatności mobilnych oferowanych przez poszczególne banki stale rośnie. W Banku Millennium klienci mogą korzystać za pośrednictwem smartfona z płatności HCE oraz płatności BLIK. Credit Agricole tylko w tym roku zaproponował klientom płatności Google Pay oraz Apple Pay. Od kilku miesięcy mogą oni też korzystać z płatności BLIK.

– To także alternatywa dla karty płatniczej. Wpisując kod BLIK do terminala czy w czasie płatności online, płacimy w prosty i szybki sposób – przypomina Łukasz Warachim, specjalista ds. bankowości mobilnej w banku Credit Agricole.

Dodaje, że na przełomie marca 2019 do płatności BLIK dołączyły przelewy na telefon BLIK, dzięki tej usłudze w czasie rzeczywistym możemy przelać pieniądze osobie, która również z niej korzysta. W PKO BP w aplikacji IKO możliwe są płatności za pomocą kodu BLIK, płatności zbliżeniowe HCE (tylko dla posiadaczy telefonów z systemem Android), płatności Apple Pay (tylko dla posiadaczy telefonów z systemem iOS) czy płatności Garmin Pay.

Warto sprawdzić: Gotówka ze sklepowej kasy

Klienci Santander Banku mogą płacić za zakupy telefonem, tabletem i zegarkiem, realizować transakcje w terminalach POS, e-commerce, in-app payments. Na koniec listopada 2018 ofertę płatności zbliżeniowych obejmowała: aplikację Santander mobile (HCE), Google Pay, Apple Pay, Garmin Pay, Fitbit Pay i BLIK.

– Oferta obejmuje nie tylko klientów detalicznych, ale i firmowych. Z rozwiązań tych mogą korzystać użytkownicy kart Visa oraz MasterCard. W Santander Bank Polska wychodzimy z założenia, że płatności stwarzają ogromny potencjał, jeśli chodzi o wzrost satysfakcji klientów i budowanie ich lojalności – tłumaczy Ewa Krawczyk z biura prasowego.

Zapewnia, że zainteresowania takimi płatnościami rośnie, w ciągu roku liczba kart dodanych do portfeli cyfrowych zwiększyła się o ponad 200 proc. Na koniec grudnia 2018 w Santander Bank Polska było 431 tys. kart mobilnych HCE, Google Pay, Garmin Pay, Apple Pay, Fitbit Pay, w IV kwartale ubiegłego roku zrealizowali oni 5140 tys. transakcji.

Bank Pekao SA oferuje płatności zbliżeniowe (HCE), płatności kodem BLIK, płatności powtarzalne BLIK (wdrożenie marzec 2019), płatności P2P z wykorzystaniem numeru telefonu pomiędzy klientami Banku Pekao, płatności w urzędach na numer telefonu, płatności w internecie za pomocą QR kodów płatności Masterpass, a od czerwca ub. roku Apple Pay dla użytkowników iOS.

– Klienci mogą ją aktywować bezpośrednio z aplikacji bankowej. Od tamtej pory systematycznie rośnie liczba klientów i popularność tej usługi – zapewnia bank.

Warto sprawdzić: Cash back bywa lepszy od bankomatu

W Polsce wypłata gotówki podczas zakupów zdobywa w Polsce coraz większą popularność. Z przedstawionych w styczniu danych NBP dotyczących tej funkcjonalności wynika, że od lipca do września ubiegłego roku klienci wykonali prawie 4,4 mln tego rodzaju transakcji (w III kw. 2017 r. było to 3,8 mln), a ich wartość wzrosła z ok. 430 mln zł w III kw. 2017 roku do 520 mln w tym samym okresie roku ubiegłego. Średnia kwota wypłaty zwiększyła się ze 112 do 119 zł. Ale klienci korzystający z płatności cyfrowych w codziennych zakupach z reguły nie mogą z cashbacku korzystać.

Wyjątkiem są płatności BLIK-iem. Potencjał cashbacku już w ub. roku dostrzegł operator tego systemu – Polski Standard Płatności – i zaoferował bankom taką usługę. Z takiej funkcjonalności mogą skorzystać m.in. klienci Santandera. – BLIK umożliwia wypłatę w POS, ale nie każdy sklep oferuje tę usługę – mówi Agnieszka Kubajek z Banku Millennium.

W Pekao cashback w bankowości mobilnej dostępny jest z kodem BLIK.

Klienci innych banków bez tradycyjnego plastiku w portfelu nie wypłacą gotówki w czasie zakupów. – Aktualnie nie oferujemy usługi cashback przy płatnościach mobilnych. Przyglądamy się temu rozwiązaniu. Nie podjęliśmy jeszcze decyzji o jej wdrożeniu – informuje Agnieszka Gorzkowicz, z Credit Agricole.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Oszczędzaj z głową. Jak uniknąć błędów przy oszczędzaniu?

Pandemia koronawirusa i jej wpływ zarówno na nasze codzienne życie, jak i sytuację ekonomiczną ...

Pandemia zachęciła Polaków do rozstania się z gotówką.

Koronawirus skłonił Polaków do pożegnania gotówki. Co wolą?

Mobilne płatności nabierają coraz większego rozpędu, bo przybywa wirtualnych nowości. Z najnowszego raportu NBP ...

Odziedziczyłeś numer? Może być problem w bankowości mobilnej

Masz numer telefonu po innej osobie, która była klientem tego samego banku? Możesz mieć ...