Czy daleko od kraju – na przykład w Azji czy Ameryce Środkowej, płacenie kartą nie będzie budziło podejrzeń banku? Albo jeśli przemieszczamy się gdzieś daleko z kraju do kraju. Czy może się zdarzyć, że po kilku wypłatach w miejscowych bankomatach konto nie zostanie zablokowane? Może.
Banki chcą wiedzieć, kto korzysta z naszej karty, dbają o bezpieczeństwo transakcji między innymi wyłapując odstępstwa od normy. - Stosujemy różne mechanizmy – na przykład używamy systemu monitorującego, który pozwala wykryć nietypowe działania na koncie klienta. Jakie? Chociażby transakcje kartą, które nie pasują do jego standardowych zachowań. To tylko jeden z przykładów. I właśnie ze względów bezpieczeństwa nie chcemy mówić o wszystkich - tłumaczy Marcin Data, ekspert Credit Agricole.
Dlatego warto poinformować bank o planowanej podróży, zwłaszcza gdy nie jeździmy zbyt często za granicę. Jeśli jednak karta zostanie zablokowana, należy skontaktować się z bankiem, aby odzyskać dostęp do wszystkich usług - dodaje. Awaryjny numer do banku warto jest mieć zapisany w kilku miejscach.
Czytaj więcej
Tegoroczne wakacje mogą stanowić finansowe wyzwanie dla Polaków, którzy zdecydują się na spędzenie urlopu za granicą. Planując urlop przyjazny dla portfela, warto wziąć pod uwagę kondycję waluty kraju, który zamierzamy odwiedzić.
Rachunek walutowy - czy warto?
Aby płacić kartą za granicą, nie trzeba mieć konta z obcą walutą. Korzystanie z bankomatu czy płacenie kartą do konta albo kredytową najczęściej jednak obciąży nas