Akcje spółek, które mogą dać wysoką stopę dywidendy

W ubiegłym roku wiele spółek w związku z niepewnością panującą na rynkach wstrzymywała się z podziałem zysku między akcjonariuszy. W tym roku zaczynają jednak nabierać odwagi.

Publikacja: 14.04.2021 15:41

Akcje spółek, które mogą dać wysoką stopę dywidendy

Foto: Adobe Stock

Marzec zapoczątkował okres rekomendacji zarządów w sprawie dzielenia się zyskami. Wprawdzie nie wszystkie zostały już zaakceptowane przez akcjonariuszy, ale można zacząć typować spółki, z których dywidenda zasili portfele inwestorów.

Warto sprawdzić: Dywidenda 2021. Które firmy wrócą do dzielenia się zyskiem

Po raz pierwszy ubiegłorocznymi zyskami zaczęła się dzielić specjalizująca się w rozwiązaniach informatycznych związanych z kartami i bezpieczeństwem danych spółka OPTeam. Pierwszą część dywidendy wypłaciła ostatniego dnia ubiegłego roku, drugą wysokości 12 zł wypłaci inwestorom posiadającym jej akcje 7 kwietnia, co daje rekordową, prawie 47-procentową stopę dywidendy.

Nie oznacza to jednak ubiegłorocznego boomu na usługi spółki w czasie pandemii. Zarząd obawiał się nawet, że w związku ze zmianą preferencji zakupowych klientów na oferowane przez nią produkty, przychody mogą spaść o 25 proc. Spodziewał się też ze względu na wahania kursów walut obniżenia rentowności zawartych kontraktów, w których występują elementy dostawy infrastruktury IT pochodzące z zakupów zagranicznych. Zysk spółki powiększyła jednak sprzedaż pakietu 20,5 proc. akcji Centrum Rozliczeń Elektronicznych Polskie ePłatności za 71,5 mln euro.

"dywidendy 2021"

pieniadze.rp.pl

Dywidendowi rekordziści

Stalexport Autostrady, który od kilku lat regularnie wypłaca dywidendy, w tym roku zdecydował się nie tylko na podział między akcjonariuszy całego zysku netto wypracowanego w ubiegłym roku, ale dorzucił jeszcze zyski zatrzymane w spółce z poprzednich lat. Na akcję przypada 0,64 zł, co daje prawie 16-procentową stopę dywidendy przy uwzględnieniu kursu po sesji 1 kwietnia.

Rekordową dywidendę planuje największy polski dostawca oprogramowania IT – Asseco Poland. W 2020 roku spółka wypracowała 402 mln zł zysku netto, o 25 proc. więcej niż w roku 2019. Adam Góral, prezes Asseco Poland, podkreśla, że pomimo dużej niepewności na rynku, udało się poprawić wyniki, umacniając pozycję spółki we wszystkich segmentach oraz sektorach działalności. Sprzyjało temu przyspieszenie procesów cyfryzacji w firmach i instytucjach. Sprawdziła się też strategia silnej dywersyfikacji biznesu na poziomie krajów, sektorów i produktów. W ubiegłym roku do grupy dołączyło 15 nowych spółek, co pozwoliło wzmocnić pozycję na rynkach zagranicznych.

Warto sprawdzić: W co warto inwestować na giełdzie w 2021. Typy analityków

Asseco Poland chce przeznaczyć dla akcjonariuszy 258 mln zł, czyli 3,11 zł na akcję, co stanowi 64 proc. skonsolidowanego zysku netto i daje stopę dywidendy wysokości 4,6 proc. Spółka nie zawodzi akcjonariuszy od 2006 r., a nowa polityka dywidendowa zakłada wypłatę co najmniej połowy zysków akcjonariuszom – dotychczas było to od 10 do 40 proc.

Polityka dywidendowa Alumentalu przewiduje minimum 70 proc. zysku na wypłaty. W tym roku na akcję przypada 2,92 zł. Coroczną wypłatę dywidendy w wysokości 75 proc. zysku netto za rok obrotowy zakłada też strategia Apatora, przy czym wypłata następuje w dwóch częściach w formie zaliczki w danym roku obrotowym. W tym roku jest tak samo, a na akcję przeznaczono łącznie 1,2 zł.

Zyski z budowlanki

Wysokich wypłat można się spodziewać ze spółek budowlanych, które mimo wiosennego załamania zaliczyły dobry rok. Rynek mieszkaniowy w dalszym ciągu wspierały niskie stopy procentowe, a tym samym atrakcyjny koszt kredytu. Dom Development sprzedał nawet więcej mieszkań w ubiegłym roku niż w roku 2019 r. i wypracował o 18 proc. wyższy zysk.

Jarosław Szanajca, prezes spółki, podkreśla w sprawozdaniu finansowym, że Grupa Kapitałowa Dom Development w 2020 roku wypracowała 302 mln zł zysku netto – najwięcej w swojej historii, a na koniec 2020 roku dysponowała 636 mln zł gotówki, o 266 mln zł większą niż jej łączne zobowiązania z tytułu kredytów i obligacji.

Spółka na dywidendę, która będzie rekordowa, chce przeznaczyć 254 mln zł – 10 zł na akcję, co daje stopę dywidendy wysokości 7,7 proc. Wypłata zostanie przeznaczona dla posiadaczy akcji w dniu 17 czerwca. Dom Development regularnie dzieli się zyskami już od 2006 roku, a więc od 15 lat. Nie poddał się nawet po wiosennym lockdownie.

Regularnie od 2008 r. zyskiem dzieli się również Budimex. W 2020 r. zysk spółki wzrósł o ponad 105 proc., a jej zarząd rekomenduje walnemu zgromadzeniu wypłatę dywidendy wysokości 16,70 zł na akcję – ponad 310 mln zł z ubiegłorocznego zysku i ponad 116 mln zł z kapitału rezerwowego utworzonego w 2020 r. w celu wypłaty dywidendy lub zaliczek na poczet przewidywanej dywidendy. Dzień dywidendy ma zostać ustalony w ciągu ośmiu dni roboczych od dnia podjęcia uchwał przez WZA. Rekomendowane daty kalendarzowe podane zostaną przez zarząd spółki w dniu zwołania walnego zgromadzenia. Rekomendację wypłaty 3,03 zł dywidendy zarekomendował też zarząd Atalu, co daje ponad 7,3-procentową stopę dywidendy. Prawdopodobna jest również wypłata dywidendy z ED Invest. Spółka dzieli się zyskiem regularnie od 2011 r. Z wypłaty nie zrezygnowała nawet w ubiegłym roku, a na akcję przypadało 0,31 zł, podczas gdy w roku 2019 było to zaledwie 0,05 zł. WZA zaplanowano na 28 kwietnia, ale rekomendacji zarządu na razie brak.

W oczekiwaniu na WZA

O wypłacie dywidendy zadecyduje również walne zgromadzenie akcjonariuszy XTB DM zaplanowane na 12 kwietnia. Spółka deklarowała, że będzie wypłacała w formie dywidendy od 50 do 100 proc. jednostkowego zysku netto. W tym roku jest to trochę mniej niż połowa, a na akcję przypada 1,79 zł, ale i tak daje to ponad 10-procentową stopę dywidendy. WZA ma też zaakceptować rekomendację wypłaty 2,2 zł na akcję wydaną przez zarząd AC. Politykę dywidendową kontynuuje Żywiec. Spółka wypłaci z ubiegłorocznego zysku po 32 zł. Połowa tej kwoty już trafiła na rachunki inwestorów, kiedy trafi druga połowa jeszcze nie wiadomo. Zdecyduje o tym walne zgromadzenie zaplanowane na 15 kwietnia.

Dobry rok zanotował Unimot. Adam Sikorski, prezes spółki, podkreśla, że pomimo trwającej pandemii i związanej z tym dużej niepewności na rynku rok 2020 był najlepszy w historii Unimotu pod kątem biznesowym. W związku z negatywnym wpływem wyceny księgowej zapasów obowiązkowych wyniki księgowe były niższe niż biznesowe, ale spółka zdecydowała się na utrzymanie w rekomendacji wypłaty dywidendy przypadającej na jedną akcję na takim samym poziomie jak w ubiegłym roku, czyli 1,97 zł, co daje 4,33-procentową stopę dywidendy.

Warto sprawdzić: Spółki, na których zarobiono krocie w 2020 na GPW

Prawdopodobna jest wypłata dywidendy przez Kęty. Dotychczasowa polityka zakładała wypłatę od 60 do 100 proc. skonsolidowanego zysku netto. W ubiegłym roku spółka wypłaciła rekordowe 34,99 zł na akcję. Od wypłaty nie odżegnuje się również PZU. Towarzystwo przyjęło nową strategię, w której ogłasza, że ma zamiar co roku dzielić się zyskiem, zwłaszcza że przypis składki brutto w 2020 r. wyniósł o 14 proc. więcej od zakładanego, a wynik techniczny o prawie 27 proc. Analitycy spodziewają się o wypłaty ok. 4 zł na akcję. Gdyby tak było, stopa dywidendy przy dzisiejszych notowaniach wyniosłaby niemal 12 proc.

Marzec zapoczątkował okres rekomendacji zarządów w sprawie dzielenia się zyskami. Wprawdzie nie wszystkie zostały już zaakceptowane przez akcjonariuszy, ale można zacząć typować spółki, z których dywidenda zasili portfele inwestorów.

Warto sprawdzić: Dywidenda 2021. Które firmy wrócą do dzielenia się zyskiem

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał partnera
Bezpieczna przystań, czyli po co oszczędzać w złocie
Portfel inwestycyjny
Inflacja uderzyła w oprocentowanie obligacji skarbowych. Jak nie stracić?
Rynki finansowe
Jak Chiny zarzynają kurę znoszącą złote jaja
Portfel inwestycyjny
Centra usług: szlifujący się diament
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Portfel inwestycyjny
Inwestorzy w oczekiwaniu na obniżki stóp procentowych