Złoto niezmiennie zapewnia bezpieczeństwo

materiały prasowe

Światowa Rada Złota rekomenduje dodanie kruszcu do portfela oszczędności

Materiał przygotowany we współpracy z GrupĄ Goldenmark SA

W lutym 2018 r. giełdy odnotowały jeden z bardziej gwałtownych spadków w ostatnich latach. Cena złota wzrosła, jednak korekta na rynkach finansowych była krótkotrwała, więc kruszcowi zabrakło „paliwa” do większych wzrostów. Zdaniem ekspertów Światowej Rady Złota (WGC) ostatnia wyprzedaż przypomniała, że złoto jest źródłem zysków dla inwestorów i zmniejsza ryzyko w ich portfelach.

W raporcie WGC, opublikowanym po lutowej korekcie na rynkach, eksperci tej organizacji przypominają, że w przeszłości złoto często działało jako zabezpieczenie portfela w czasie dekoniunktury na rynku, a niedawna redukcja nie była wyjątkiem. Jednak skuteczność inwestycji w złoto poprawia się, gdy korekty rynkowe są szersze lub trwają dłużej.

Reakcja na wyprzedaż akcji

Złoto od lat jest używane do skutecznej dywersyfikacji portfeli. Często zapewnia ich ochronę w czasie dekoniunktury na rynku.

Wyprzedaż na giełdzie, rozpoczęta 5 lutego, nie była wyjątkiem. Jak podkreślają autorzy raportu WGC, w początkowej fazie giełdowej korekty cena złota niewiele się zmieniła, ale zdecydowanie zyskało ono na wartości, gdy okazało się, że spadek na rynku akcji jest dość głęboki.

Co ciekawe, część inwestorów spodziewała się, że ceny kruszcu dalej będą rosły. Jednak zdaniem ekspertów, notowania złota z początku lutego nie powinny dziwić, bo były dość zgodne z historycznymi.

Podkreślmy jeszcze raz: przecena na giełdach była ostra, ale krótkotrwała.W ty m czasie główne indeksy straciły po kilka procent, po czym zaczęły odrabiać straty. Wtedy z kolei niewielką korektę zaliczyło złoto, ale wciąż było lepsze niż większość aktywów w tym kryzysowym tygodniu (nie licząc obligacji skarbowych). Dzięki temu, jak zauważa WGC, złoto pozwoliło wielu inwestorom ograniczyć straty portfelowe i zapewniło im utrzymanie płynności.

Skuteczność rośnie wraz z ryzykiem

Giełdy i złoto są odwrotnie skorelowane w czasie dekoniunktury na rynku. Im silniejsza jest wyprzedaż na rynkach finansowych, tym cena złota mocniej rośnie. W porównaniu z historycznymi notowaniami, korelacja notowań złota z indeksami giełdowymi podczas lutowej wyprzedaży okazała się bardziej negatywna, ponieważ ceny akcji spadły.

Podczas wcześniejszych kryzysów giełdowych złoto przyniosło inwestorom oczekiwane zyski. Najczęściej przywoływane przykłady to: czarny poniedziałek, kryzys finansowy w latach 2008–2009 i europejski kryzys związany z długiem publicznym.

Warto jednak pamiętać, że kluczowe jest przyjęcie dłuższej, bardziej strategicznej perspektywy. Można bowiem oczekiwać korekt rynkowych, ale ich czas, długość i wielkość są nie do przewidzenia.

Wielu inwestorów i komentatorów obawiało się w ciągu ostatnich kilku miesięcy, że akcje są przewartościowane. Kursy rosły przez wiele miesięcy, aż do lutego. Po serii kolejnych rekordów, indeks DJIA miał największy punkt zwrotny w historii. Korekta ta była postrzegana przez niektórych jako potrzebne ochłodzenie gorącego lub wręcz przegrzanego rynku giełdowego. A ponieważ na świecie stopy procentowe rosną i środowisko wyjątkowo niskich stóp powoli odchodzi do historii, można się spodziewać innych korekt.

Ochrona kapitału

Patrząc na wyniki rok do roku doskonale widać, że złoto gra rolę zasobu strategicznego. Jest to jedna z najlepiej radzących sobie klas aktywów. Wypada lepiej niż obligacje skarbowe i obligacje przedsiębiorstw.

Złoto jest solidnym źródłem dywersyfikacji i płynności portfela, gdy indeksy giełdowe spadają. Jak przekonują autorzy ostatniego raportu WGC, inwestorzy wraz ze złotem kupują swoistą ochronę kapitału i w najbliższych miesiącach mogą zwiększać tę ochronę przed dalszymi spadkami na rynkach. Dlatego WGC rekomenduje dodanie złota do portfela inwestycji i oszczędności jako strategicznego komponentu.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Można dostać najwyżej 2,5 proc.

Średnio 2 proc. zarobić można na najlepszych na rynku lokatach rocznych (wkład 10 tys. ...

Spółka nie jest samotną wyspą

Początkujący inwestorzy często głowią się, dlaczego kupione przez nich akcje tracą na wartości, choć ...

Czytaj raporty, to nie kupisz bankruta

Z raportu dowiesz się, czy spółka ma zyski i czy się rozwija. Załóżmy, że ...