Sprawdzamy jak ta reguła ma się do najlepiej oprocentowanych rachunków na rynku. Ile na nich lokować, żeby zyskać możliwe najwięcej odsetek i czy opłaca się trzymać środki tylko w jednym banku? Oto nasz ranking kont oszczędnościowych.
Czytaj także: Najlepsze rachunki oszczędnościowe bez konta
Rachunek, który pracuje
Konto oszczędnościowe łączy w sobie zalety tradycyjnego rachunku bieżącego i lokaty bankowej. Jest produktem bezpiecznym, nie obarczonym ryzykiem inwestycyjnym i elastycznym, bo pozwala na wpłaty i wypłaty środków w dowolnym momencie. Środki zdeponowane na rachunkach w banku, których łączna wysokość w złotych nie przekracza równowartości 100 tys. euro, bez względu na liczbę posiadanych w danej instytucji rachunków, są gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny.
Konto oszczędnościowe, w przeciwieństwie do tradycyjnego ROR-u zarabia. Jest oprocentowane, a wysokość możliwych do zyskania odsetek zmienia się zazwyczaj w zależności od wysokości znajdujących się na rachunku środków. W różnych bankach różnie bywa i tak po osiągnięciu danego progu kwotowego oprocentowanie może rosnąć lub spadać.
– Warto sprawdzić i porównać oferty dostępne na rynku, ponieważ można wśród nich znaleźć promocje z ponadprzeciętną stawką – podpowiada Robert Chorzępa, kierujący Wydziałem Produktów Oszczędnościowych w Banku Millennium. Dobrze też wybrać taki rachunek, który daje możliwość obsługi konta zarówno w serwisie internetowym, jak i aplikacji mobilnej. Dzięki temu można zarządzać kontem i mieć dostęp do oszczędności z każdego miejsca, 24 godziny na dobę- dodaje Chorzępa.