Dziecko z własną kartą. Co oferują banki dla 13+?

Warto zaszczepić w naszych pociechach zainteresowanie finansami osobistymi.

Publikacja: 19.10.2018 14:46

Dziecko z własną kartą. Co oferują banki dla 13+?

Foto: Adobe Stock

Coraz rzadziej nosimy przy sobie gotówkę. Jak więc zaspokoić potrzeby dziecka, które jest w wieku szkolnym i chce kilka groszy na drobne wydatki? Najlepszym rozwiązaniem jest otwarcie mu konta w banku i wyposażenie go w kartę płatniczą. Sprawdziliśmy, więc które banki mają ofertę dla osób w wieku 13+.

Czytaj także: SKO – pierwsze konto dla dziecka

Edukacja finansowa

Wiedzę najlepiej zdobywa się w praktyce. Zakładając dziecku jego własny rachunek, można wyrobić w nim prawidłowe nawyki i nauczyć samodzielnego zarządzania środkami pieniężnymi. Dysponując własnym budżetem małoletni ma szansę uczyć się gospodarności, odpowiedzialności za powierzone mu środki i oszczędzania na wybrane przez siebie cele.

Dodatkowo, dziecko, które od najmłodszych lat wkracza w świat finansów i zapoznaje się z zagadnieniami z zakresu bankowości, dużo szybciej zdobywa praktyczne umiejętności wykorzystywane przez dorosłych w codziennym życiu. Logowanie się do konta i korzystanie z jego podstawowych funkcji, tj.: wykonanie przelewu, sprawdzenie historii rachunku i salda konta, doładowywanie telefonu, korzystanie z karty płatniczej czy pobieranie pieniędzy z bankomatu i korzystanie z różnego typu płatności staje się dla młodocianego rzeczą naturalną.

Niewątpliwie posiadanie karty płatniczej jest rzeczą wygodną. Dziecko nie musi nosić przy sobie gotówki, która może stać się pokusą do lekkomyślnego wydawania jej na słodycze, napoje, przekąski i inne mało potrzebne rzeczy. Zmniejsza się też ryzyko zguby i przy tym całkowitej utraty posiadanego przy sobie kieszonkowego. Zagubioną kartę można bowiem zablokować i ustrzec się przed stratą zgromadzonych na koncie pieniędzy. Konto z kartą sprawdzi się też podczas wyjazdów dziecka na wycieczki czy kolonie z rówieśnikami. Zapewni dziecku ciągły i szybki dostęp do środków pieniężnych, które rodzice mogą w każdej chwili uzupełniać.

Kontrola finansów

Konto w banku można dziś założyć, nie wychodząc z domu, a cały proces może mieć efekt natychmiastowy. Bank Millennium np. udostępnił możliwość otwarcia Konta 360° Junior całkowicie online z możliwością uruchomienia karty płatniczej w formie wirtualnego odpowiednika w aplikacji mobilnej jeszcze przed fizycznym dostarczeniem plastiku. – Proces otwierania rachunku jest bardzo prosty, a konto jest aktywne zaraz po założeniu. Dziecko może od razu aktywować nie tylko Millenet i aplikację mobilną, ale też od ręki stokenizować kartę – mówi Halina Karpińska, Dyrektor Departamentu Bankowości Elektronicznej w Banku Millennium. Warunkiem koniecznym w tym przypadku jest jednak to, by opiekun prawny dziecka miał już otwarty rachunek bieżący w danej instytucji i dysponował aktywnym dostępem do bankowości elektronicznej. Nie wszystkie banki wymagają jednak, by rodzic miał u nich konto. W większości przypadków klient ma swobodę wyboru.

Oczywiście małoletni stawia pierwsze kroki w świecie finansów i zarządza budżetem sam, ale pod czujnym okiem rodzica. Osoby dorosłe mają wgląd do salda konta dziecka, mogą ustanawiać własne limity dziennych wypłat z bankomatów i limity płatności kartą. Dzięki zapisanym w historii rachunku transakcjom, rodzicowi łatwiej też zadbać o dyscyplinę finansową swojej pociechy.

""

Zakładając dziecku jego własny rachunek, można nauczyć je samodzielnego zarządzania środkami pieniężnymi . Fot Adobe Stock

pieniadze.rp.pl

Ile to kosztuje

Otwarcie konta dla dziecka czy rachunku młodzieżowego jest darmowe. Banki zazwyczaj nie pobierają też opłat za ich prowadzenie oraz wydanie i obsługę karty debetowej. Dzieciaki liczyć też mogą na bezpłatne przelewy internetowe, wypłaty z bankomatów czy dostęp do usług bankowości elektronicznej i mobilnej. Bezwarunkowo bezpłatne usługi obowiązują najczęściej osoby do 20. roku życia. Jest tak np. w mBanku, gdzie młodzi klienci dopiero po ukończeniu 20. roku życia zapłacą 4 zł za obsługę karty, jeśli nie wykonają nią minimum pięciu transakcji, a 5 zł za prowadzenie rachunku po 25. roku życia, jeśli na ich konto nie będzie co miesiąc spływał minimum 1 tys. zł. Mając mniej niż 20 lat mogą bezpłatnie pobierać gotówkę z bankomatów. Sytuacja się jednak zmienia, kiedy próg wiekowy zostaje przekroczony – wszystkie wypłaty poniżej 50 zł są w mBanku odpłatne – 1,3 zł za każdorazowe pobranie środków z maszyny.

W Banku Millennium np. prowadzenie Konta 360° Junior i 360° Student jest bezwarunkowo bezpłatne, ale obsługa karty debetowej i wypłaty gotówki ze wszystkich bankomatów w Polsce i za granicą będą darmowe w przypadku min. jednej transakcji miesięcznie kartą do konta lub BLIK-iem (opłata za kartę do tych rachunków nie jest naliczana przez pierwsze dwa miesiące od wydania karty).

Szukając odpowiedniego rachunku dla swojej pociechy warto znaleźć konto oprocentowane, co może dodatkowo zachęcić je do oszczędzania. W Toyota Banku na Koncie Clik środki do kwoty 8 tys. zł zarabiają 2,50 proc. w skali roku. Dodatkowo bank oferuje konto oszczędnościowe Super Click w pakiecie z oprocentowaniem 3 proc. dla salda do 10 tys. zł.

Dobrze jest też, kiedy konto gwarantuje dodatkowe korzyści. W mBanku liczyć można np. na zniżki na zakup biletów i przekąski w kasie kina, bonifikaty w szkole językowej czy zniżki na odzież wybranych marek, a w Credit Agricole z Kontem dla Ciebie GO dołączyć do Klubu Rabatowego z dostępem do blisko 10 tys. sklepów stacjonarnych oraz internetowych. Bank oferuje również darmową usługę Cash back dzięki czemu można wypłacać gotówkę przy okazji zakupów. Nie trzeba tym samym szukać bankomatu – wystarczy znaleźć miejsce oznaczone logo Visa cash back.

Różne banki stosują różne zasady i tak kiedy dziecko kończy 18 lat, bank może przekształcić jego rachunek w standardowe konto. Liczyć się wtedy należy z wyższymi kosztami i innymi warunkami zwolnień z opłat.

Coraz rzadziej nosimy przy sobie gotówkę. Jak więc zaspokoić potrzeby dziecka, które jest w wieku szkolnym i chce kilka groszy na drobne wydatki? Najlepszym rozwiązaniem jest otwarcie mu konta w banku i wyposażenie go w kartę płatniczą. Sprawdziliśmy, więc które banki mają ofertę dla osób w wieku 13+.

Czytaj także: SKO – pierwsze konto dla dziecka

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Konta Bankowe
Banki, które najwięcej zarobiły na kredycie 2%
Konta Bankowe
Banki w końcu zaczynają wprowadzać klucze U2F. Hakerom będzie trudniej
Konta Bankowe
Z lokat dostaniemy coraz mniej. 8 proc. w jednym banku
Konta Bankowe
Awarie bankomatów i długość rozpatrywania reklamacji. „To jest niepoważne”
Konta Bankowe
Czy można mieć kilka kont z jednego banku w smartfonie
Materiał Promocyjny
Jakie technologie czy też narzędzia wspierają transformację cyfrową biznesu?