Jak wypłacić gotówkę poza bankomatem i ile to kosztuje

Małe kwoty do 300–500 zł można wypłacić przy okazji zakupów w sklepie, korzystając z usługi cashback, w celu wypłacenia większej kwoty pieniędzy możemy udać się do banku, skorzystać z usług punktów agencyjnych współpracujących z bankami lub wypłacić pieniądze na poczcie.

Publikacja: 29.01.2019 18:21

Jak wypłacić gotówkę poza bankomatem i ile to kosztuje

Foto: Shutterstock

Sprawdzamy, jak wypłacić gotówkę poza bankomatem i ile to kosztuje.

Czytaj także: Wypłata z bankomatu może kosztować

Banknoty ze sklepu

Cashback to usługa polegająca na możliwości wypłacania gotówki do 300 zł – w przypadku kart VISA, i do 500 zł – w przypadku karty Maestro, przy okazji płacenia kartą za towary i usługi (maksymalny limit poza Polska wynosi 100 USD). Obecnie z usługi można skorzystać w ponad 156 tys. różnych placówek detalicznych, sklepach, supermarketach, na stacjach benzynowych czy w hotelach. Liczba punktów oferujących cashback systematycznie wzrasta. We wszystkich punktach oferujących tę usługę przy wejściu lub przy kasie znajdują się naklejki – symbole Visa lub Maestro cashback.

Korzystanie z cashback jest proste. Płacąc kartą za zakupy, w kasie wystarczy poprosić kasjera o wypłacenie w ramach usługi żądanej kwoty. Transakcję potwierdzamy, składając podpis na wydruku lub wprowadzając kod PIN. Transakcja może być zrealizowana także zbliżeniowo. Zależnie od tego, jakie rozwiązania stosuje bank obsługujący kartę, w historii rachunku zobaczymy jedną lub dwie transakcje (płatność za zakupy, wypłatę gotówki). Przy potwierdzaniu transakcji kasjer może poprosić dodatkowo o parafkę przy kwocie wypłaty gotówki.

Nie ma limitu kwotowego wartości zakupów, które umożliwiają skorzystanie z cashback. Co za tym idzie gotówkę pobierzemy wraz z transakcją na 10 złotych, jak i 500 złotych. Z usługi cashback można korzystać wielokrotnie w ciągu dnia – za każdym razem, gdy płacimy kartą za zakupy w punktach oznaczonych logo cashback. Przeważnie banki nie ustalają maksymalnej kwoty dziennej wypłaty. Trzeba natomiast pamiętać o dziennym limicie wypłat z karty ustalonym w naszym banku. Przeważnie wypłata w ramach cashback jest wliczona w ten limit. Zależy to od regulaminu banku, który wydał kartę, warto, więc to sprawdzić. Warunkiem wypłaty jest także posiadanie gotówki na koncie. Opłata za korzystanie cashback waha się od 0 do 1,5 zł za transakcję, jednak większość banków nie pobiera prowizji za korzystanie z tej usługi.

Uwaga na prowizje

Gotówkę możemy wypłacić także w placówkach bankowych. Należy jednak pamiętać, że bank może pobrać od tej czynności prowizję. Przeważnie banki nie pobierają opłaty od wypłat z kont założonych w danym banku. Chociaż są wyjątki i niektóre banki życzą sobie za tę operację 5–10 zł. W większości banków prowizje zapłacimy, gdy dokonamy wypłaty w oddziałach innych niż bank, w którym posiadamy konto, lub w agencjach współpracujących z bankami. Prowizja stanowi 1–3 proc. wypłacanej kwoty, banki ustalają także minimalną kwotę, jaką pobiorą za tę usługę w granicach 5–20 zł. I tak np. w banku PKO BP jest to 3 proc. min 10 zł, Credit Agricole pobierze 3,5 proc. min 5 zł.

Jeśli nasza wypłata przekroczy 20 tys. zł, powinniśmy ten fakt zgłosić w oddziale, w którym zamierzamy dokonać wypłaty przynajmniej na 1–3 dni roboczych przed planowaną wypłatą. Jeśli tego nie zgłosimy, bank może nie wypłacić nam pieniędzy, jeśli w kasie oddziału nie ma wystarczającej gotówki. Warto pamiętać, że banki pobierają prowizję od nieodebranej, ale wcześniej zamówionej gotówki.

Wypłata gotówki w urzędach pocztowych to koszt 3 proc. min 5 zł od wypłacanej kwoty.

""

pieniadze.rp.pl

Sprawdzamy, jak wypłacić gotówkę poza bankomatem i ile to kosztuje.

Czytaj także: Wypłata z bankomatu może kosztować

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konta Bankowe
Duża awaria Blika. Problemy zgłaszają klienci mBanku, Millennium czy Pekao
Konta Bankowe
Sześć banków pod lupą UOKIK. Dlaczego ofiary nie odzyskują pieniędzy?
Konta Bankowe
Banki tną oprocentowanie lokat. Średnio jest już ono znacznie poniżej 5 proc.
Konta Bankowe
Banki, które najwięcej zarobiły na kredycie 2%
Konta Bankowe
Banki w końcu zaczynają wprowadzać klucze U2F. Hakerom będzie trudniej