Jak wypłacić gotówkę poza bankomatem i ile to kosztuje

Małe kwoty do 300–500 zł można wypłacić przy okazji zakupów w sklepie, korzystając z usługi cashback, w celu wypłacenia większej kwoty pieniędzy możemy udać się do banku, skorzystać z usług punktów agencyjnych współpracujących z bankami lub wypłacić pieniądze na poczcie.

Publikacja: 29.01.2019 18:21

Jak wypłacić gotówkę poza bankomatem i ile to kosztuje

Foto: Shutterstock

Sprawdzamy, jak wypłacić gotówkę poza bankomatem i ile to kosztuje.

Czytaj także: Wypłata z bankomatu może kosztować

Banknoty ze sklepu

Cashback to usługa polegająca na możliwości wypłacania gotówki do 300 zł – w przypadku kart VISA, i do 500 zł – w przypadku karty Maestro, przy okazji płacenia kartą za towary i usługi (maksymalny limit poza Polska wynosi 100 USD). Obecnie z usługi można skorzystać w ponad 156 tys. różnych placówek detalicznych, sklepach, supermarketach, na stacjach benzynowych czy w hotelach. Liczba punktów oferujących cashback systematycznie wzrasta. We wszystkich punktach oferujących tę usługę przy wejściu lub przy kasie znajdują się naklejki – symbole Visa lub Maestro cashback.

Korzystanie z cashback jest proste. Płacąc kartą za zakupy, w kasie wystarczy poprosić kasjera o wypłacenie w ramach usługi żądanej kwoty. Transakcję potwierdzamy, składając podpis na wydruku lub wprowadzając kod PIN. Transakcja może być zrealizowana także zbliżeniowo. Zależnie od tego, jakie rozwiązania stosuje bank obsługujący kartę, w historii rachunku zobaczymy jedną lub dwie transakcje (płatność za zakupy, wypłatę gotówki). Przy potwierdzaniu transakcji kasjer może poprosić dodatkowo o parafkę przy kwocie wypłaty gotówki.

Nie ma limitu kwotowego wartości zakupów, które umożliwiają skorzystanie z cashback. Co za tym idzie gotówkę pobierzemy wraz z transakcją na 10 złotych, jak i 500 złotych. Z usługi cashback można korzystać wielokrotnie w ciągu dnia – za każdym razem, gdy płacimy kartą za zakupy w punktach oznaczonych logo cashback. Przeważnie banki nie ustalają maksymalnej kwoty dziennej wypłaty. Trzeba natomiast pamiętać o dziennym limicie wypłat z karty ustalonym w naszym banku. Przeważnie wypłata w ramach cashback jest wliczona w ten limit. Zależy to od regulaminu banku, który wydał kartę, warto, więc to sprawdzić. Warunkiem wypłaty jest także posiadanie gotówki na koncie. Opłata za korzystanie cashback waha się od 0 do 1,5 zł za transakcję, jednak większość banków nie pobiera prowizji za korzystanie z tej usługi.

Uwaga na prowizje

Gotówkę możemy wypłacić także w placówkach bankowych. Należy jednak pamiętać, że bank może pobrać od tej czynności prowizję. Przeważnie banki nie pobierają opłaty od wypłat z kont założonych w danym banku. Chociaż są wyjątki i niektóre banki życzą sobie za tę operację 5–10 zł. W większości banków prowizje zapłacimy, gdy dokonamy wypłaty w oddziałach innych niż bank, w którym posiadamy konto, lub w agencjach współpracujących z bankami. Prowizja stanowi 1–3 proc. wypłacanej kwoty, banki ustalają także minimalną kwotę, jaką pobiorą za tę usługę w granicach 5–20 zł. I tak np. w banku PKO BP jest to 3 proc. min 10 zł, Credit Agricole pobierze 3,5 proc. min 5 zł.

Jeśli nasza wypłata przekroczy 20 tys. zł, powinniśmy ten fakt zgłosić w oddziale, w którym zamierzamy dokonać wypłaty przynajmniej na 1–3 dni roboczych przed planowaną wypłatą. Jeśli tego nie zgłosimy, bank może nie wypłacić nam pieniędzy, jeśli w kasie oddziału nie ma wystarczającej gotówki. Warto pamiętać, że banki pobierają prowizję od nieodebranej, ale wcześniej zamówionej gotówki.

Wypłata gotówki w urzędach pocztowych to koszt 3 proc. min 5 zł od wypłacanej kwoty.

""

pieniadze.rp.pl

Sprawdzamy, jak wypłacić gotówkę poza bankomatem i ile to kosztuje.

Czytaj także: Wypłata z bankomatu może kosztować

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Konta Bankowe
Banki, które najwięcej zarobiły na kredycie 2%
Materiał Promocyjny
Budowa farm wiatrowych i fotowoltaicznych
Konta Bankowe
Banki w końcu zaczynają wprowadzać klucze U2F. Hakerom będzie trudniej
Konta Bankowe
Z lokat dostaniemy coraz mniej. 8 proc. w jednym banku
Konta Bankowe
Awarie bankomatów i długość rozpatrywania reklamacji. „To jest niepoważne”
Materiał Promocyjny
ORLEN Paczka ma 4000 automatów paczkowych i rośnie w imponującym tempie
Konta Bankowe
Czy można mieć kilka kont z jednego banku w smartfonie
Konta Bankowe
Co czwarty Polak popełnia ten błąd. Informacje podajemy hakerom na tacy