Wiele instytucji oferuje fundusze inwestycyjne, plany oszczędzania w funduszach, inwestycje w fundusze modelowe lub portfele funduszy. Są też lokaty z funduszami i produkty strukturyzowane z ochroną kapitału, dające możliwość inwestowania w różne instrumenty finansowe: indeksy giełdowe, koszyki akcji, surowce, kursy walut, stopy procentowe itp.
Najwięcej propozycji związanych jest z ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi. Wszystkie wymagają jednak wysokich wpłat i są droższe od inwestycji w same fundusze. Alternatywą dla inwestycyjnych polis ubezpieczeniowych z regularną składką ma być Celowy Plan Inwestycyjny, najnowsza oferta Nest Banku, który pochwalił się ostatnio, że wprowadził do oferty już 43 produkty inwestycyjne.
Jak z polisą, ale w funduszu
W Celowym Planie Inwestycyjnym oszczędzać można przez 5 lub 10 lat. Zysk – bez względu na wybór czasu oszczędzania – będzie uzależniony od notowań wybranych subfunduszy inwestycyjnych Ipopemy SFIO, w skład którego wchodzi 12 funduszy o zróżnicowanym stopniu ryzyka.
Dla najostrożniejszych przeznaczony jest Subfundusz Oszczędnościowy, który inwestuje w długoterminowe papiery dłużne. Bonusem dla klientów jest opłata za zarządzanie obniżona ze standardowego 1 proc. do 0,25 proc. To mniej niż płacą klienci kupujący jednostki w Alior Banku, od których pobierane jest 0,3 proc.
Warto sprawdzić: Fundusz dóbr luksusowych. Inwestycje eleganckie i zyskowne
W skład Ipopemy SFIO wchodzą jeszcze trzy inne fundusze dłużne różniące się strategią inwestycyjną, dwa mieszane, cztery akcyjne i fundusz polskich funduszy. Minimalna wpłata do planu wynosi 200 zł, maksymalna 3 tys. zł. Bonusem za oszczędzanie będzie zwrot połowy opłat za zarządzanie poprzez dopisanie do rachunku dodatkowych jednostek uczestnictwa. Zainteresowani muszą się jednak liczyć z tym, że Ipopema pobiera za przystąpienie do Celowego Planu Inwestycyjnego opłatę wstępną, wynoszącą sporo, bo 5 proc. wartości zdeklarowanych wpłat.