Cashback za granicą z polską kartą może być problemem

Choć wypłata gotówki podczas zakupów jest dostępna w wielu krajach, to okazuje się, że Polacy z kartami wydanymi przez nasze banki rzadko mogą z niej korzystać.

Publikacja: 12.08.2019 17:43

Cashback za granicą z polską kartą może być problemem

Foto: Bloomberg

Wakacje to czas licznych podróży, nie tylko po kraju. Gdy zabraknie nam waluty za granicą, a potrzebujemy gotówki możemy wypłacić ją w bankomacie lub spróbować pobrać w sklepie w ramach tzw. cashbacku. Ale to może okazać się trudne.

Warto sprawdzić: Sposób na tanie zakupy za granicą

Czy skorzystamy z cashbacku za granicą?

Usługa cashback dla kart debetowych wydawanych przez PKO Bank Polski jest dostępna tylko w kraju – mówi Grzegorz Culepa z biura prasowego banku.

King Wojciechowska – Rulka z mBanku mówi, że z tego co jej wiadomo cashback jest usługą krajową i nie można jej realizować poza granicami kraju.

Marcin Data, dyrektor ds. Rozwoju Daily Banking i Produktów Oszczędnościowych w Credit Agricole przyznaje, że bank nie oferuje możliwości wypłaty pieniędzy za granicą podczas zakupów.

Klienci banku Millennium mogą korzystać z usługi cashback tylko w Polsce.
Jak zauważa Anna Markowska z Pekao SA usługa cashback jest usługą oferowaną przez organizacje płatnicze MasterCard i VISA. – Bank jako wydawca kart płatniczych umożliwia jej zrealizowanie klientom posiadającym karty naszego banku, ale nie ustala zasad ani nie odpowiada za dostępność  i sieć usługodawców, którzy tą usługę świadczą – tłumaczy Anna Markowska.

Przyznaje, że bank w swoim cenniku nie określa miejsca, w którym usługa cashback może być zrealizowana. Okazuje się, że z niektórymi polskimi kartami można wypłacać za granicą pieniądze podczas zakupów.

Z usługi można skorzystać z kartą Mastercard. Dla klientów ING wypłaty cashback są darmowe zarówno w kraju jak i za granicą – tego rodzaju wypłata stanowi więc alternatywę dla wypłat z bankomatów – zauważa Joanna Majer-Skorupa, zastępca rzecznik w ING Banku Śląskim.

Dodaje, że usługa cashback nie jest dostępna dla kart Visa wydanych przez jej bank. Zresztą dotyczy to wszystkich kart z logo tej organizacji wydanych w Polsce. – Usługa Visa cashback jest dostępna dla użytkowników kart Visa wydanych w Polsce. Nie mogą z niej skorzystać posiadacze kart Visa wydanych za granicą.

Podobnie, polscy użytkownicy kart Visa wydanych w naszym kraju nie mogą skorzystać z nich dla wypłaty gotówki w ramach usługi Visa cashback przykładowo, Wielkiej Brytanii – poinformowało nas biuro prasowe organizacji płatniczej.

Inaczej jest z MasterCard

Jak mówi Kamila Kaliszyk, dyrektor ds. rozwoju rynku w polskim oddziale Mastercard Europe posiadacze kart kredytowych i debetowych z logo Mastercard i Maestro wydanych przez polskie banki, które udostępniły usługę cashback na swoich kartach, mogą skorzystać z tej usługi podczas zagranicznych wyjazdów.

Jedynym warunkiem jest to, aby możliwość wypłaty gotówki podczas zakupów była dostępna w danym kraju. Usługa ta staje się coraz bardziej popularna, a lista państw, w których się pojawiła, dynamicznie się rozwija. I tak, z cashback można już skorzystać m.in. w Czechach, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Belgii, Danii, Finlandii, Irlandii czy na Słowacji – tłumaczy dyr. Kaliszuk. Dodaje, że limity wypłaty gotówki przy korzystaniu z tej usługi się różnią i są ustalane przez dany rynek. W Polsce ten limit dla kart Mastercard i maestro w rozwiązaniu „Płać kartą i wypłacaj” wynosi jednorazowo 500 zł.

-Jednocześnie to bank-wydawca karty określa opłaty, z jakimi jest związane korzystanie z tej usługi dla transakcji w kraju, jak i za granicą – wyjaśnia przedstawicielka polskiego oddziału MasterCard.

Warto sprawdzić: To warto wiedzieć, żeby nie przepłacać za granicą

Marcin Data, dyrektor ds. Rozwoju Daily Banking i Produktów Oszczędnościowych w Credit Agricole zauważa, że korzystnym rozwiązaniem za granica jest korzystanie z kart wielowalutowych, dzięki którym klient nie ponosi dodatkowych kosztów przewalutowania. – Oznacza to, że płaci on dokładnie tę cenę, którą widzi w sklepie. Oczywiście musi to być jedna z walut, które obejmuje dana karta, a na rachunku walutowym muszą znajdować się środki – tłumaczy Data.

Dodaje, że podobnie jest z wypłatami z bankomatów. – Tu także klient uniknie dodatkowych kosztów za przewalutowanie transakcji. A jeśli dodatkowo jego konto uprawnia go do bezpłatnych wypłat z bankomatów za granicą lub co najmniej na czas wyjazdu wykupi abonament – to nie zapłaci prowizji z tę operację – wyjaśnia przedstawiciel Credit Agricole.

Wakacje to czas licznych podróży, nie tylko po kraju. Gdy zabraknie nam waluty za granicą, a potrzebujemy gotówki możemy wypłacić ją w bankomacie lub spróbować pobrać w sklepie w ramach tzw. cashbacku. Ale to może okazać się trudne.

Warto sprawdzić: Sposób na tanie zakupy za granicą

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konta Bankowe
Protest bankomatów. Dziś w Euronecie można pobrać mniejszą kwotę
Konta Bankowe
Z niechcianym przelewem mogą być problemy. To nie jest „nieoczekiwany prezent”
Konta Bankowe
Duża awaria w Alior Banku. Klienci mają problemy ze stroną internetową i aplikacją
Konta Bankowe
Duża awaria Blika. Problemy zgłaszają klienci mBanku, Millennium czy Pekao
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Konta Bankowe
Sześć banków pod lupą UOKIK. Dlaczego ofiary nie odzyskują pieniędzy?
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży