Kolejne opłaty w bankach i noworoczne podwyżki prowizji

Tańsze niektóre przelewy, ale więcej za wypłaty z obcych bankomatów – banki zmieniają wysokość opłat, ale też wprowadzają nowe – np. za wpłatę gotówki w oddziale.

Publikacja: 10.01.2020 18:33

Kolejne opłaty w bankach i noworoczne podwyżki prowizji

Foto: pxhere

Nowy Rok – to niestety czas, gdy zmieniają się ceny: m.in. za usługi komunalne, za używki, bo podwyższono akcyzę. A jak jest w bankach?

Te niechętnie mówią o planowanych podwyżkach przed ich wprowadzeniem. Zapytaliśmy kilka z nich o zmianach w tabelach opłat i prowizji. W kilku zostały wprowadzone pod koniec ub. roku, a niektóre się do nich przymierzają.

Warto sprawdzić: Te banki dbają o wiernych klientów, a nie tylko nowych

ING Bank Śląski

ING Bank Śląski, jak informuje Ewa Szerszeń, zastępca rzecznika prasowego ostatnie zmiany dla klientów indywidualnych dokonał 20 listopada. Wówczas podrożały opłaty za korzystanie z obcych bankomatów z poziomu 2,5 zł do 5 zł w rachunkach Direct i Mobi (dla użytkownicy do 26 roku życia oferta nie uległa zmianie, tzn. obowiązuje kwota 2,5 zł).

Bank też wprowadził stałą stawkę kwotową za niektóre przelewy walutowe w oddziale. Wynosi ona – 50 zł. Poza tym obniżono opłaty za przelewy w euro w krajach SEPA i przelewy europejskie do cen przelewów krajowych w złotówkach.

Ujednoliceniu uległy też opłata za przelewy SORBNET do kwoty 30 zł.   Zmieniła się też zasada działania „pakietu wypłat gotówki za granicą”. Od listopada jest oferowany pod nazwą „pakiet wypłat gotówki”` który obejmuje bankomaty zarówno w kraju, jak i za granicą. Jego koszt to 15 zł. – Nie planujemy zmian opłat w pierwszym kwartale 2020 – zapewnia Ewa Szerszeń.

Pekao SA

W Pekao SA część zmian w wysokości pobieranych opłat została wprowadzona od 15 grudnia 2019 roku zgodnie z dyrektywą UE. – Rozporządzenie wymaga na bankach obniżenie opłaty za przelewy w euro oraz zrównuje wypłaty gotówki z bankomatów za granicą do poziomu tych w Polsce dla obecnych i nowych klientów indywidualnych banków – tłumaczy biuro prasowe banku.

W Pekao SA wprowadzone zmiany są jednak korzystniejsze dla klientów indywidualnych niż wymagana przez dyrektywę UE, gdyż będzie dodatkowo dotyczyć trzech obszarów.

– Oprócz opłat za przelewy wychodzących i przychodzące SEPA w euro obniżyliśmy też przelewy wychodzące SWIFT w euro do i z krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego – podaje bank.

Dodaje, że tymi obniżkami objęto także przelewy do i z banków Polsce (dyrektywa wymaga jedynie zmiany, gdy przelew jest transgraniczny), a w odniesieniu do wypłat gotówki z bankomatów dyrektywa wymaga ich zrównania w krajach EOG w euro do poziomów opłat pobieranych w Polsce.

Bank Pekao SA zrównał je do poziomów w Polsce nie tylko w krajach EOG i nie tylko w euro, ale w ogóle za granicą na całym świecie i we wszystkich pobieranych walutach.

– Przeprowadzamy powyższe dodatkowe zmiany, ponieważ chcemy aby nasza oferta była przejrzysta i prosta dla klientów – nie chcemy, aby klienci mieli skomplikowaną ofertę np. w ramach przelewów w euro inne ceny do krajów EOG, inne do banków w Polsce i jeszcze inne poprzez SEPA vs SWIFT – dlatego zrównujemy te wszystkie opłaty dot. przelewów euro – tłumaczy biuro prasowe banku.

Jako przykład podaje opłaty za wysłanie przelewów SEPA oraz SWIFT w euro do krajów EOG oraz do innych banków w Polsce. Dotychczas opłata za wysyłanie przelewów SEPA wynosiła 9,99 zł, a za SWIFT w EUR wynosiła 0,5 proc., ale min. 30 zł max 250 zł.

Od połowy grudnia opłata jest obniżona, w zależności od kanału realizacji przelewu i konta osobistego, przykładowo: – przelewy SEPA i SWIFT w EUR realizowane przez bankowość internetową i mobilną: obniżka w większości rachunków do 0,00 zł (gdyż w takiej wysokości jest opłata za przelewy PLN), – przelewy SEPA i SWIFT realizowane przez bankowość telefoniczną (konsultanta Call Center): obniżka w większości rachunków do 4 zł, – przelewy SEPA i SWIFT realizowane w oddziałach: obniżka w większości rachunków do 6 zł.

Warto sprawdzić: Banki szaleją w walce o klientów. Nie daj się przekupić

Pekao SA zdradza, że od marca tego roku wprowadzonych zostanie kilka zmian w taryfie prowizji i opłat do wybranych usług i  do części rachunków posiadanych przez klientów.

I tak zostaną wprowadzone jednolite opłaty za wypłaty gotówki z obcych  bankomatów w kraju i za granicą, w tym dla części kart zostaną one obniżone, dla innych wiązać się to może z podwyższeniem opłaty najczęściej  do poziomu 2,3 proc. – minimum 5 zł.

Poza tym  zostaną zmienione opłaty za  przelewy w złotych, zlecone w oddziale/placówce partnerskiej z 4,99 zł do 6 zł  dla następujących rodzajów rachunków  Eurokonto: Aktywne, Aktywne Plus, Premium, Premium Plus, Prestiżowe, Optymalne, Kieszonkowe, Intro i Rachunek Podstawowy. Podrożeją miesięczne opłaty za prowadzenie następujących rodzajów rachunków Eurokonto: Aktywne Plus (o 1,51 zł) , Mobilne (o 1 zł), Aktywne (o 1 zł), Plus (o 1,50 zł), Standard/Podstawowe  (o 1,49 zł).

Dodatkowo zostanie wprowadzona opłata 0,5 proc. min. 5 zł  za wpłaty gotówki w kasach oddziałów na rachunek innej osoby, do którego wpłacający nie jest współwłaścicielem, pełnomocnikiem lub przedstawicielem ustawowym.

Ale to nie wszystko od 1 kwietnia 2020 roku będzie obowiązywać opłata 5 zł za wpłatę gotówki w wysokości  do 5 tys. zł w kasach oddziałów banku, w przypadku gdy w tej samej placówce  dostępny jest  nieodpłatnie wpłatomat, a klient ma możliwość dokonania wpłaty w urządzeniu.

Warto sprawdzić: Banki ściągają prowizje, gdzie się da. Najwięcej kasują te

Credit Agricole

Z kolei Credit Agricole od 4 kwietnia planuje zmiany w tabeli opłat i prowizji. M.in. potanieją wypłaty Blikiem ze wszystkich bankomatów w kraju.

Dotychczas standardowa opłata za tego typu transakcje wynosiła 3 zł, a w nowym TOiP wszystkie wypłaty Blikiem z bankomatów będą bezpłatne.

Podobnie będzie z przelewami BLIK P2P (na numer telefonu odbiorcy). Dotychczas standardowa cena takich przelewów wynosiła 7 zł, a w nowym cenniku będą na stałe bezpłatne.

– Obniżona zostanie również opłata za przelewy natychmiastowe w systemie Express Elixir zlecane za pośrednictwem internetowego serwisu transakcyjnego lub za pomocą aplikacji mobilnej – z 7 do 5 zł. Podrożeją natomiast przelewy zalecane przez infolinię telefoniczną i osobiście w placówkach – informuje Przemysław Przybylski, rzecznik prasowy banku. Dodaje, że informacje o wszystkich zmianach w TOiP Credit Agricole planuje wysłać klientom jeszcze w styczniu.

Citi Handlowy, Santander, Millennium, PKO BP

Ani Citi Handlowy, ani Santander Bank Polska, czy Bank Millennium nie planują zmian w swojej tabeli opłat i prowizji. PKO BP nie chciał wypowiedzieć się na ten temat. – Nie podajemy informacji o ewentualnych planach w zakresie zmian taryfy opłat i prowizji przed bezpośrednim poinformowaniem o tym naszych klientów – tłumaczy Roman Grzyb, z biura prasowego banku.

Nowy Rok – to niestety czas, gdy zmieniają się ceny: m.in. za usługi komunalne, za używki, bo podwyższono akcyzę. A jak jest w bankach?

Te niechętnie mówią o planowanych podwyżkach przed ich wprowadzeniem. Zapytaliśmy kilka z nich o zmianach w tabelach opłat i prowizji. W kilku zostały wprowadzone pod koniec ub. roku, a niektóre się do nich przymierzają.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konta Bankowe
Protest bankomatów. Dziś w Euronecie można pobrać mniejszą kwotę
Konta Bankowe
Z niechcianym przelewem mogą być problemy. To nie jest „nieoczekiwany prezent”
Konta Bankowe
Duża awaria w Alior Banku. Klienci mają problemy ze stroną internetową i aplikacją
Konta Bankowe
Duża awaria Blika. Problemy zgłaszają klienci mBanku, Millennium czy Pekao
Akcje Specjalne
Naszym celem jest osiągnięcie 9 GW mocy OZE do 2030 roku
Konta Bankowe
Sześć banków pod lupą UOKIK. Dlaczego ofiary nie odzyskują pieniędzy?
Konta Bankowe
Banki tną oprocentowanie lokat. Średnio jest już ono znacznie poniżej 5 proc.