Kolejne opłaty w bankach i noworoczne podwyżki prowizji

Tańsze niektóre przelewy, ale więcej za wypłaty z obcych bankomatów – banki zmieniają wysokość opłat, ale też wprowadzają nowe – np. za wpłatę gotówki w oddziale.

Publikacja: 10.01.2020 18:33

Kolejne opłaty w bankach i noworoczne podwyżki prowizji

Foto: pxhere

Nowy Rok – to niestety czas, gdy zmieniają się ceny: m.in. za usługi komunalne, za używki, bo podwyższono akcyzę. A jak jest w bankach?

Te niechętnie mówią o planowanych podwyżkach przed ich wprowadzeniem. Zapytaliśmy kilka z nich o zmianach w tabelach opłat i prowizji. W kilku zostały wprowadzone pod koniec ub. roku, a niektóre się do nich przymierzają.

Warto sprawdzić: Te banki dbają o wiernych klientów, a nie tylko nowych

ING Bank Śląski

ING Bank Śląski, jak informuje Ewa Szerszeń, zastępca rzecznika prasowego ostatnie zmiany dla klientów indywidualnych dokonał 20 listopada. Wówczas podrożały opłaty za korzystanie z obcych bankomatów z poziomu 2,5 zł do 5 zł w rachunkach Direct i Mobi (dla użytkownicy do 26 roku życia oferta nie uległa zmianie, tzn. obowiązuje kwota 2,5 zł).

Bank też wprowadził stałą stawkę kwotową za niektóre przelewy walutowe w oddziale. Wynosi ona – 50 zł. Poza tym obniżono opłaty za przelewy w euro w krajach SEPA i przelewy europejskie do cen przelewów krajowych w złotówkach.

Ujednoliceniu uległy też opłata za przelewy SORBNET do kwoty 30 zł.   Zmieniła się też zasada działania „pakietu wypłat gotówki za granicą”. Od listopada jest oferowany pod nazwą „pakiet wypłat gotówki”` który obejmuje bankomaty zarówno w kraju, jak i za granicą. Jego koszt to 15 zł. – Nie planujemy zmian opłat w pierwszym kwartale 2020 – zapewnia Ewa Szerszeń.

Pekao SA

W Pekao SA część zmian w wysokości pobieranych opłat została wprowadzona od 15 grudnia 2019 roku zgodnie z dyrektywą UE. – Rozporządzenie wymaga na bankach obniżenie opłaty za przelewy w euro oraz zrównuje wypłaty gotówki z bankomatów za granicą do poziomu tych w Polsce dla obecnych i nowych klientów indywidualnych banków – tłumaczy biuro prasowe banku.

W Pekao SA wprowadzone zmiany są jednak korzystniejsze dla klientów indywidualnych niż wymagana przez dyrektywę UE, gdyż będzie dodatkowo dotyczyć trzech obszarów.

– Oprócz opłat za przelewy wychodzących i przychodzące SEPA w euro obniżyliśmy też przelewy wychodzące SWIFT w euro do i z krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego – podaje bank.

Dodaje, że tymi obniżkami objęto także przelewy do i z banków Polsce (dyrektywa wymaga jedynie zmiany, gdy przelew jest transgraniczny), a w odniesieniu do wypłat gotówki z bankomatów dyrektywa wymaga ich zrównania w krajach EOG w euro do poziomów opłat pobieranych w Polsce.

Bank Pekao SA zrównał je do poziomów w Polsce nie tylko w krajach EOG i nie tylko w euro, ale w ogóle za granicą na całym świecie i we wszystkich pobieranych walutach.

– Przeprowadzamy powyższe dodatkowe zmiany, ponieważ chcemy aby nasza oferta była przejrzysta i prosta dla klientów – nie chcemy, aby klienci mieli skomplikowaną ofertę np. w ramach przelewów w euro inne ceny do krajów EOG, inne do banków w Polsce i jeszcze inne poprzez SEPA vs SWIFT – dlatego zrównujemy te wszystkie opłaty dot. przelewów euro – tłumaczy biuro prasowe banku.

Jako przykład podaje opłaty za wysłanie przelewów SEPA oraz SWIFT w euro do krajów EOG oraz do innych banków w Polsce. Dotychczas opłata za wysyłanie przelewów SEPA wynosiła 9,99 zł, a za SWIFT w EUR wynosiła 0,5 proc., ale min. 30 zł max 250 zł.

Od połowy grudnia opłata jest obniżona, w zależności od kanału realizacji przelewu i konta osobistego, przykładowo: – przelewy SEPA i SWIFT w EUR realizowane przez bankowość internetową i mobilną: obniżka w większości rachunków do 0,00 zł (gdyż w takiej wysokości jest opłata za przelewy PLN), – przelewy SEPA i SWIFT realizowane przez bankowość telefoniczną (konsultanta Call Center): obniżka w większości rachunków do 4 zł, – przelewy SEPA i SWIFT realizowane w oddziałach: obniżka w większości rachunków do 6 zł.

Warto sprawdzić: Banki szaleją w walce o klientów. Nie daj się przekupić

Pekao SA zdradza, że od marca tego roku wprowadzonych zostanie kilka zmian w taryfie prowizji i opłat do wybranych usług i  do części rachunków posiadanych przez klientów.

I tak zostaną wprowadzone jednolite opłaty za wypłaty gotówki z obcych  bankomatów w kraju i za granicą, w tym dla części kart zostaną one obniżone, dla innych wiązać się to może z podwyższeniem opłaty najczęściej  do poziomu 2,3 proc. – minimum 5 zł.

Poza tym  zostaną zmienione opłaty za  przelewy w złotych, zlecone w oddziale/placówce partnerskiej z 4,99 zł do 6 zł  dla następujących rodzajów rachunków  Eurokonto: Aktywne, Aktywne Plus, Premium, Premium Plus, Prestiżowe, Optymalne, Kieszonkowe, Intro i Rachunek Podstawowy. Podrożeją miesięczne opłaty za prowadzenie następujących rodzajów rachunków Eurokonto: Aktywne Plus (o 1,51 zł) , Mobilne (o 1 zł), Aktywne (o 1 zł), Plus (o 1,50 zł), Standard/Podstawowe  (o 1,49 zł).

Dodatkowo zostanie wprowadzona opłata 0,5 proc. min. 5 zł  za wpłaty gotówki w kasach oddziałów na rachunek innej osoby, do którego wpłacający nie jest współwłaścicielem, pełnomocnikiem lub przedstawicielem ustawowym.

Ale to nie wszystko od 1 kwietnia 2020 roku będzie obowiązywać opłata 5 zł za wpłatę gotówki w wysokości  do 5 tys. zł w kasach oddziałów banku, w przypadku gdy w tej samej placówce  dostępny jest  nieodpłatnie wpłatomat, a klient ma możliwość dokonania wpłaty w urządzeniu.

Warto sprawdzić: Banki ściągają prowizje, gdzie się da. Najwięcej kasują te

Credit Agricole

Z kolei Credit Agricole od 4 kwietnia planuje zmiany w tabeli opłat i prowizji. M.in. potanieją wypłaty Blikiem ze wszystkich bankomatów w kraju.

Dotychczas standardowa opłata za tego typu transakcje wynosiła 3 zł, a w nowym TOiP wszystkie wypłaty Blikiem z bankomatów będą bezpłatne.

Podobnie będzie z przelewami BLIK P2P (na numer telefonu odbiorcy). Dotychczas standardowa cena takich przelewów wynosiła 7 zł, a w nowym cenniku będą na stałe bezpłatne.

– Obniżona zostanie również opłata za przelewy natychmiastowe w systemie Express Elixir zlecane za pośrednictwem internetowego serwisu transakcyjnego lub za pomocą aplikacji mobilnej – z 7 do 5 zł. Podrożeją natomiast przelewy zalecane przez infolinię telefoniczną i osobiście w placówkach – informuje Przemysław Przybylski, rzecznik prasowy banku. Dodaje, że informacje o wszystkich zmianach w TOiP Credit Agricole planuje wysłać klientom jeszcze w styczniu.

Citi Handlowy, Santander, Millennium, PKO BP

Ani Citi Handlowy, ani Santander Bank Polska, czy Bank Millennium nie planują zmian w swojej tabeli opłat i prowizji. PKO BP nie chciał wypowiedzieć się na ten temat. – Nie podajemy informacji o ewentualnych planach w zakresie zmian taryfy opłat i prowizji przed bezpośrednim poinformowaniem o tym naszych klientów – tłumaczy Roman Grzyb, z biura prasowego banku.

Nowy Rok – to niestety czas, gdy zmieniają się ceny: m.in. za usługi komunalne, za używki, bo podwyższono akcyzę. A jak jest w bankach?

Te niechętnie mówią o planowanych podwyżkach przed ich wprowadzeniem. Zapytaliśmy kilka z nich o zmianach w tabelach opłat i prowizji. W kilku zostały wprowadzone pod koniec ub. roku, a niektóre się do nich przymierzają.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Konta Bankowe
Nowy sposób cyberprzestępców wyłudzania pieniędzy. Ponowna opłata za hotel
Konta Bankowe
Realne straty na lokatach wyraźnie stopniały
Konta Bankowe
Najlepsze konta oszczędnościowe po wrześniowych obniżkach stóp
Konta Bankowe
Nowa metoda oszustw na „usługi” wyłudzenia pieniędzy
Materiał Promocyjny
SSC/GBS Leadership Program 2023
Konta Bankowe
Wysokie opłaty za konta nie powodują ich zamiany na rachunki podstawowe
Konta Bankowe
Bankomaty oznaczą pieniądze, jeśli wykryją próbę kradzieży