Niełatwo o przyzwoity zarobek na koncie oszczędnościowym

Najwyższe oprocentowanie banki oferują w ramach promocji danego konta. Można wtedy uzyskać nawet 3,5 proc. w skali roku . Konto oszczędnościowe.
Najwyższe oprocentowanie banki oferują w ramach promocji danego konta. Można wtedy uzyskać nawet 3,5 proc. w skali roku . Konto oszczędnościowe.

Konta oszczędnościowe to rozwiązania dla osób, które chcą oszczędzać, ale nie chcą zamrażać gotówki na dłuższy okres czasu.

Konto oszczędnościowe to połączenie zwykłego rachunku bankowego i lokaty terminowej. Pieniądze zawsze można wypłacić z rachunku bez utraty odsetek. Trzeba jednak sprawdzić, czy bank nie pobiera opłaty za przelew lub wypłatę gotówki z konta.

Przy wyborze konta oszczędnościowego powinniśmy zwrócić uwagę na trzy parametry: oprocentowanie, konieczność posiadania ROR w danym banku oraz opłaty za wypłatę gotówki z konta.

Czytaj także: Najlepsze rachunki oszczędnościowe bez konta

Krótkotrwałe oferty

Najwyższe oprocentowanie banki oferują w ramach promocji danego konta. Można wtedy uzyskać nawet 3,5 proc. w skali roku. Niestety, oferty te są ważne przez okres 3–6 mies., dotyczą tylko określonej kwoty i przeważnie są skierowane do nowych klientów banku lub dotyczą tylko nowych środków wpłacanych na konto. Standardowe oprocentowanie waha się od 0,4 do 1,6 proc. Tu też większość banków stosuje oprocentowanie progresywne w zależności od zdeponowanej kwoty na rachunku. Konta oszczędnościowe charakteryzują się zmiennym oprocentowaniem, co oznacza jego zmianę wraz ze zmianą stawki bazowej WIBOR. Duże znaczenie ma również częstotliwość kapitalizacji odsetek. Im częściej są one doliczane do kapitału, tym większa kwota pracuje na odsetki, czyli zysk.

Konto oszczędnościowe – lepiej sprawdzić opłaty

Niemal każdy bank oferuje rachunki oszczędnościowe. W większości banków warunkiem założenia rachunku oszczędnościowego jest posiadanie konta osobistego w danym banku. Prowadzenie konta oszczędnościowego jest na ogół bezpłatne, jednak z rachunkami osobistymi może być różnie, trzeba sprawdzić parametry takiego konta, zwracając uwagę na miesięczne opłaty z tytułu prowadzenia rachunku osobistego i obsługi karty płatniczej.

Ważne jest także sprawdzenie prowizji za pobranie pieniędzy z konta oszczędnościowego. Większość banków pobiera opłatę za wypłatę gotówki z konta i nieważne, czy realizujemy przelew zewnętrzny czy wewnętrzny. Zazwyczaj pierwszy przelew w miesiącu jest bezpłatny, ale pozostałe operacje mogą kosztować nawet 20 zł za przelew czy wypłatę gotówki. Są banki, które nie pobierają opłaty za przelewy między własnymi rachunkami. Daje to możliwość bezpłatnego przelewu pieniędzy z konta oszczędnościowego na ROR, a co za tym idzie – darmową wypłatę gotówki z rachunku. Wśród ofert są konta, z których można dokonać tylko przelewy wewnętrzne, czyli tylko na drugie konto w tym samym banku.

Wybierając konto oszczędnościowe, trzeba sprawdzić warunki otwarcia rachunku. Chociaż większość banków jeszcze nie pobiera opłaty za prowadzenie konta oszczędnościowego, zdarzają się wyjątki.

Warto pamiętać, że konta oszczędnościowe, jak i inne produkty oferowane przez banki, podlegają gwarancji Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Oznacza to, że w wypadku niewypłacalności banku powierzone mu pieniądze zostaną w całości odzyskane (o ile kwota depozytu nie przekroczy równowartości 100 tys. euro).

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Sam pilnuj opłat, unikniesz stresu

Po wznowieniu karty kredytowej- usługodawcy, którzy ściągali z niej roczny abonament, mogą mieć problem ...

Gdzie szukać najlepszych lokat na 1, 3, 6, 12 i 24 miesiące

Bieżące zestawienie obowiązuje od 18 do 24 listopada 2019 roku. Systematycznie, raz w tygodniu, ...

Z odblokowaniem karty płatniczej może być problem

Czasowo zablokować kartę płatniczą można szybko, ale z odblokowaniem bywają czasem kłopoty. Pani Anna, ...