Prawie nikt nie chce darmowych rachunków bankowych

Podstawowe rachunki płatnicze nie są zbyt popularne.
Podstawowe rachunki płatnicze nie są zbyt popularne.
Fotorzepa, Dariusz Gorajski

Choć od pół roku banki i SKOK-i oferują podstawowe rachunki płatnicze, to nie ma zbyt wielu chętnych na nie. – Klienci wybierają standardowe konta – przekonują bankowcy.

Wprowadzenie podstawowego rachunku płatniczego to wymóg, jaki na banki nałożyła nowelizacja ustawy o usługach płatniczych oraz niektórych innych ustaw z listopada 2016 roku spowodowana unijną dyrektywą PAD (Payment Accounts Directive). Podstawowe rachunki płatnicze miały podnieść ubankowienie Polaków, które nadal wynosi nieco ponad 80 proc., gdy np. w Danii niemal 100 proc.

Banki i SKOK-i muszą od sierpnia ub. roku oferować klientom darmowe konto z bezpłatną kartą wraz z minimum pięcioma darmowymi przelewami i pięcioma bezpłatnymi wypłatami z obcych bankomatów – miesięcznie. Inne usługi, a także przelewy czy wypłaty gotówki po przekroczeniu limitu naliczane są opłaty, ale nie wyższe niż na „zwykłe”. Rachunek podstawowy mogą założyć osoby, które nie mają innego konta.

Warto sprawdzić: W końcu są darmowe konta. Otwierają, bo muszą

W ostatni piątek( 8lutego) minęło pół roku od wprowadzenia do ofert banków i SKOK-ów rachunku podstawowego. Okazuje się, że nie cieszą się one specjalnym zainteresowaniem klientów. – Ten rachunek  jest u nas bardzo rzadko wybierany przez klientów. W ubiegłym roku otworzyło go niecałe 300 osób. Na rachunku są realizowane generalnie podstawowe transakcje:  wpłaty, wypłaty gotówkowe i bezgotówkowe – wylicza Tomasz Bogusławski z biura prasowego Pekao SA.

Podobnie jest w innych bankach. – Dotychczas otworzyliśmy zaledwie ponad dwadzieścia takich rachunków. Klienci są zainteresowani przede wszystkim naszym flagowym Kontem 360°, oferującym funkcjonalności bez ograniczeń oraz dodatkowe benefity – zauważa Tomasz Pol, dyrektor departamentu Marketingu Bankowości Detalicznej w Banku Millennium. Jak zauważa Klaudia Klimkowska z Alior Banku klienci rachunków podstawowych używają głównie do operacji wykonywanych w oddziałach, takich jak przelewy, wypłaty i wpłaty. – Wprowadzając takie konto bardzo szczegółowo trzymaliśmy się ustawy i zgodnie z nią wdrożyliśmy produkt, więc niemożliwym byłoby dołożenie innych ofert nie ujętych w przepisach. Rachunek nie może mieć limitu w saldzie, ale klient nie jest wykluczony z innych ofert kredytów czy depozytów, a nie może jedynie posiadać drugiego rachunku- tłumaczy Klaudia Klimkowska.

Marcin Data, dyrektor ds. Rozwoju Daily Banking i Produktów Oszczędnościowych w Credit Agricole przyznaje, że sprzedaż rachunków podstawowych dla osób dorosłych stanowi promil bieżącej sprzedaży naszych kont dla klientów indywidualnych.

– Nie obserwujemy znaczącego zainteresowania tym produktem, jest wręcz niższe niż przewidywaliśmy. W przypadku polskich banków oferta konta darmowego (zazwyczaj po spełnieniu przez klienta wskazanych przez bank warunków, ale najczęściej bardzo prostych do osiągnięcia dla osób aktywnie korzystających z konta) nie jest taką nowością. Ubankowienie Polaków szacuje się na ponad 80 proc. i od lat ten poziom utrzymuje się na podobnym poziomie. Pozwala to sądzić, że są inne powody, dla których Polacy nie decydują się mieć konta w banku, nawet wprowadzonego w sierpniu rachunku podstawowego – dodaje dyr. Data.

Warto sprawdzić: Jak uniknąć opłat za konto bankowe

W ING Banku Śląskim do tej pory założono ok .tysiąca takich kont. – Obserwujemy stosunkowo niewielkie zainteresowanie klientów tym kontem – przyznaje Miłosz Gromski z biura prasowego banku. Także w BGZ BNP Paribas rachunki podstawowe otwierane są stosunkowo rzadko. -Klienci decydują się na ofertą rachunków w formule standardowej – uważa Krolina Kozakiewicz, z biura prasowego.

Grzegorz Culepa z PKO BP przypomina, że podstawowe rachunki płatnicze (PRP) mają ograniczony przepisami zakres dostępnych usług.

– Osoby wchodzące na rynek bankowy w Polsce z łatwością znajdują w ofercie PKO atrakcyjniejsze konta o wielu innych funkcjonalnościach i produktach dodatkowych. Dlatego też – od momentu udostepnienia PRP – do końca 2018 roku założonych zostało niewiele ponad 900 rachunków podstawowych – uważa Grzegorz Culepa.

Dodaje, że w ramach rachunków PRP bank oferuje usługi określone ustawą, a w przypadku chęci skorzystania z pełnej oferty banku klient może bezpłatnie przekształcić konto na inne, będące w ofercie banku.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Banki podnoszą oprocentowanie lokat kwartalnych

Na depozytach bankowych zarobić można do 4 proc. w skali roku. To najlepsze lokaty ...

Jeśli środki nie zostaną zwrócone na rachunek, wówczas bank ujawnia klientowi dane posiadacza rachunku, na który został zrealizowany niewłaściwy przelew. Pomyłkowy przelew jak odzyskać pieniądze.

Pomyłkowy przelew? Jak odzyskać pieniądze

Pomyłkowy przelew? Zostaje dobra wola odbiorcy albo sąd. Nie w każdym banku mamy możliwość ...

Co robić, gdy zgubimy kartę

Pani Małgorzata chciała podjąć pieniądze w bankomacie Pekao SA znajdującym się w samoobsługowej placówce ...