Bankomaty przyjazne dla sąsiadów z Ukrainy

Ukraińcy w wielu bankomatach mają menu w języku ojczystym
Ukraińcy w wielu bankomatach mają menu w języku ojczystym
Adobe Stock

W urządzeniach wypłacających i przyjmujących gotówkę coraz częściej pojawia się menu po ukraińsku. Śladem operatorów sieci bankomatów także banki zapowiadają wprowadzenie tego języka do swoich maszyn.

Pod koniec lutego ten język do menu w swoich wszystkich urządzeniach w Polsce wprowadził Euronet, operator największej sieci bankomatów w kraju. – To udogodnienie dla coraz większej społeczności ukraińskiej w Polsce. Chcemy umożliwić obywatelom Ukrainy mieszkającym i pracującym w Polsce bezproblemowe i wygodne korzystanie bankomatów i wpłato-bankomatów – tłumaczy Ewa Miziołek, dyrektor marketingu i wsparcia sprzedaży Euronet Polska.

Klienci z Ukrainy mają więc teraz możliwość wypłaty oraz wpłaty gotówki, korzystając z menu w swoim ojczystym języku.

Ukraiński jest czwartym językiem obok polskiego, angielskiego i niemieckiego, w jakim jest oferowana obsługa w bankomatach Euronetu. – W tym momencie nie planujemy wprowadzenia kolejnych języków do naszych urządzeń – mówi Ewa Miziołek.

Warto sprawdzić: Ukrainiec w polskim banku czuje się jak w domu

W ponad 100 bankomatach Planet Cash, wicelidera rynku, język ukraiński jest dostępny już od 2017 roku. Poza polskim i ukraińskim dostępne jest też menu w języku angielskim.

Nad wprowadzeniem ukraińskiego zastanawiają się także banki. – Stale analizuje potrzeby klientów w zakresie dostępnych w bankomatach funkcjonalności. Obecnie w naszych urządzeniach dostępne są język polski oraz angielski, które pozwalają klientom wygodnie korzystać z gotówki – mówi Agnieszka Kubajek z Banku Millennium. Podaje, że ten bank jako jeden z niewielu na rynku oferuje również aplikację mobilną oraz system bankowości internetowej w języku polskim i angielskim.

O ukraińskim w bankomatach myślą również PKO BP i Bank Pekao.

– Planowane jest uruchomienie obsługi urządzeń w języku ukraińskim. Trwają prace w tym zakresie – zapowiada Iwona Radomska z biura prasowego PKO BP. Nie zdradza jednak, kiedy może to nastąpić.

Anna Markowska z departamentu marketingu, komunikacji i badań Pekao przyznaje, że bank analizuje wprowadzenie takiej opcji. – Z punktu widzenia potrzeb naszych klientów najistotniejsze było wdrożenie przez Bank Pekao dokumentacji w języku ukraińskim, dotyczącej bankowych produktów i usług (wzory regulaminu, umowy, materiałów reklamowych) oraz aplikacji mobilnej – tłumaczy.

Obsługa w języku ukraińskim jest dostępna również w biletomatach transportu miejskiego m.in. w Warszawie, Poznaniu, Łodzi, Lublinie i Wrocławiu.

Na urządzeniach na rynku chorwackim dostępne są również język chorwacki, włoski, angielski, hiszpański, francuski i niemiecki.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Odsetki od lokat rocznych tylko do 2,7 proc.

Banki niechętnie nagradzają oszczędzających długoterminowo. Największy zysk z lokat w kwocie 10 tys. zł ...

Gdzie szukać najlepszych lokat na 1, 3, 6, 12 i 24 miesiące

Systematycznie, raz w tygodniu, analizujemy rynek lokat terminowych i tworzymy zestawienie najwyżej oprocentowanych depozytów ...

Wypłata gotówki smartfonem podczas zakupów zdobywa w Polsce coraz większą popularność

Smartfonem rzadko wypłacisz gotówkę

Choć cashback, czyli możliwość wypłat pieniędzy ze sklepowych kas podczas zakupów, w Polsce rośnie, ...