Bankomaty przyjazne dla sąsiadów z Ukrainy

Ukraińcy w wielu bankomatach mają menu w języku ojczystym
Ukraińcy w wielu bankomatach mają menu w języku ojczystym
Adobe Stock

W urządzeniach wypłacających i przyjmujących gotówkę coraz częściej pojawia się menu po ukraińsku. Śladem operatorów sieci bankomatów także banki zapowiadają wprowadzenie tego języka do swoich maszyn.

Pod koniec lutego ten język do menu w swoich wszystkich urządzeniach w Polsce wprowadził Euronet, operator największej sieci bankomatów w kraju. – To udogodnienie dla coraz większej społeczności ukraińskiej w Polsce. Chcemy umożliwić obywatelom Ukrainy mieszkającym i pracującym w Polsce bezproblemowe i wygodne korzystanie bankomatów i wpłato-bankomatów – tłumaczy Ewa Miziołek, dyrektor marketingu i wsparcia sprzedaży Euronet Polska.

Klienci z Ukrainy mają więc teraz możliwość wypłaty oraz wpłaty gotówki, korzystając z menu w swoim ojczystym języku.

Ukraiński jest czwartym językiem obok polskiego, angielskiego i niemieckiego, w jakim jest oferowana obsługa w bankomatach Euronetu. – W tym momencie nie planujemy wprowadzenia kolejnych języków do naszych urządzeń – mówi Ewa Miziołek.

Warto sprawdzić: Ukrainiec w polskim banku czuje się jak w domu

W ponad 100 bankomatach Planet Cash, wicelidera rynku, język ukraiński jest dostępny już od 2017 roku. Poza polskim i ukraińskim dostępne jest też menu w języku angielskim.

Nad wprowadzeniem ukraińskiego zastanawiają się także banki. – Stale analizuje potrzeby klientów w zakresie dostępnych w bankomatach funkcjonalności. Obecnie w naszych urządzeniach dostępne są język polski oraz angielski, które pozwalają klientom wygodnie korzystać z gotówki – mówi Agnieszka Kubajek z Banku Millennium. Podaje, że ten bank jako jeden z niewielu na rynku oferuje również aplikację mobilną oraz system bankowości internetowej w języku polskim i angielskim.

O ukraińskim w bankomatach myślą również PKO BP i Bank Pekao.

– Planowane jest uruchomienie obsługi urządzeń w języku ukraińskim. Trwają prace w tym zakresie – zapowiada Iwona Radomska z biura prasowego PKO BP. Nie zdradza jednak, kiedy może to nastąpić.

Anna Markowska z departamentu marketingu, komunikacji i badań Pekao przyznaje, że bank analizuje wprowadzenie takiej opcji. – Z punktu widzenia potrzeb naszych klientów najistotniejsze było wdrożenie przez Bank Pekao dokumentacji w języku ukraińskim, dotyczącej bankowych produktów i usług (wzory regulaminu, umowy, materiałów reklamowych) oraz aplikacji mobilnej – tłumaczy.

Obsługa w języku ukraińskim jest dostępna również w biletomatach transportu miejskiego m.in. w Warszawie, Poznaniu, Łodzi, Lublinie i Wrocławiu.

Na urządzeniach na rynku chorwackim dostępne są również język chorwacki, włoski, angielski, hiszpański, francuski i niemiecki.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

najlepsze lokaty miesięczne grudzień 2018

Spadło oprocentowanie lokat jednomiesięcznych [ranking]

Znów spadło średnie oprocentowanie depozytów jednomiesięcznych. Dziś wynosi nieco ponad 0,7 proc. Najlepsi płacą ...

Limit karty kredytowej można przekroczyć nieświadomie

Nie wszystkie płatności dokonywane kartą natychmiast obciążają rachunek. Taka sytuacji może zdarzyć też się ...

Plastik z logo ulubionego klubu

Nawet po kilkadziesiąt różnych wzorów kart oferują klientom banki. I co roku wprowadzają nowe. ...