Albo oświadczenie, albo informacja do skarbówki. Banki prosiły

Rezydencja podatkowa. Obowiązek złożenia „Oświadczenia CRS”, czyli podania swojego statusu podatkowego, wynika z ustawy z 4 kwietnia 2019 roku
Rezydencja podatkowa. Obowiązek złożenia „Oświadczenia CRS”, czyli podania swojego statusu podatkowego, wynika z ustawy z 4 kwietnia 2019 roku
Adobe Stock

Banki proszą klientów o złożenie oświadczenia w sprawie rezydencji podatkowej, a jeśli go nie otrzymają, to przekażą do szefa Krajowej Administracji Skarbowej informację o „rachunkach niezidentyfikowanych”.

Obowiązek złożenia „Oświadczenia CRS”, czyli podania swojego statusu podatkowego, wynika z ustawy z 4 kwietnia 2019 roku. – Zgodnie z tymi przepisami dotyczy on klientów, którzy otworzyli swój pierwszy rachunek od 1 stycznia 2016 roku do 30 kwietnia 2017 roku i posiadali go w dniu wejścia w życie ustawy, czyli 30 kwietnia 2019 roku – tłumaczy Grzegorz Culepa z biura prasowego PKO BP.

Warto sprawdzić: Duże zmiany dla posiadaczy kont: opłaty, zakupy, przelewy

Automatyczna wymiana informacji

Do 16 września banki miały czas, by poprosić klientów o złożenie takiego oświadczenia. I robiły to przez różne kanały.

– Prosimy – złóż oświadczenie CRS do rachunku otwartego między 1.01.2016 a 30.04.2017. Szczegóły w wiadomości w Moim ING – opowiada klient ING Banku Śląskiego, do którego prośba trafiała przez bankowość internetową.

CRS co to jest?

CRS (Common Reporting Standard) – to standard dla automatycznej wymiany informacji w dziedzinie opodatkowania. Wymaga zgłaszania i gromadzenia informacji dotyczących rezydencji podatkowej klientów obowiązujący instytucje finansowe na całym świecie. CRS ma na celu ochronę integralności systemów podatkowych oraz walkę z unikaniem opodatkowania.

ING Bank Śląski prosił klienta o wypełnienie oświadczenia zgodnie ze stanem na dzień otwarcia konta i złożenie go jak mu wygodnie. Ile jest na to czasu?

– Nie ma ustawowego terminu określonego dla klientów na jego oddanie, jednak bank ma obowiązek przekazania informacji do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej w okresie od 1 stycznia do 31 marca 2020 roku. Tak więc bank przyjął, że wskazuje klientom terminy złożenia oświadczenia, standardowo 14 dni od dnia otrzymania przesyłki – tłumaczy Joanna Majer-Skorupa, zastępca rzecznika prasowego w ING Banku Śląskim.

Dodaje, że zgodnie z przepisami raportujące instytucje finansowe (banki, ale też domy maklerskie etc.) będą obowiązane przekazać informacje o tych rachunkach klienta do szefa Krajowej Administracji Skarbowej jako rachunków niezidentyfikowanych na podstawie przedmiotowych przepisów.

Rezydencja podatkowa – brak terminu złożenia oświadczenia

Jak mówi Ewa Krawczyk z Santander Banku, wszyscy klienci, spełniający warunki wskazane w ustawie, otrzymali w terminie prośbę o złożenia wymaganego oświadczenia. Ona też przyznaje, że ustawa nie precyzuje terminu, do którego takie oświadczenie musi zostać złożone, jednocześnie określa, że jego brak będzie wiązał się z zaraportowaniem danych klientów do szefa Krajowej Administracji Skarbowej.

– Będziemy w razie potrzeby ponawiać prośbę o złożenie oświadczeń – tłumaczy Ewa Krawczyk. Jak przyznaje Paweł Olejnik, dyr. ds. bezpieczeństwa finansowego i sankcji międzynarodowych w banku Credit Agricole jeszcze nie wszyscy klienci, którzy zostali zobowiązani do złożenia oświadczenia ostatnią nowelizacją ustawy o wymianie informacji podatkowych, złożyli oświadczenie.

– Przypominamy im o tym korespondencją w ebanku, e-mailową i papierową – tłumaczy Paweł Olejnik.

W PKO BO „oświadczenia CRS” powinno złożyć kilkaset tysięcy klientów.

– Od 10 do 16 września wysłaliśmy do nich informację i druk oświadczenia (e-mailem, za pośrednictwem iPKO, Inteligo lub tradycyjną pocztą). Klienci powinni dostarczyć nam podpisane „Oświadczenia CRS” do końca tego roku – mówi Grzegorz Culepa, z biura prasowego banku.

Także klienci mBanku są w trakcie składania oświadczeń. – Ze swej strony jako bank uruchomiliśmy kampanię kampanię dla naszych klientów w różnych kanałach, od e-maili po esemesy czy listy – mówi Kinga Wojciechowska-Rulka z biura prasowego banku.

Warto sprawdzić: W co inwestować, żeby inflacja nie pożarła zysków

Również w Pekao SA nie wszyscy klienci złożyli oświadczenia CRS.

– Bank zwrócił się do nich w ustawowym terminie z prośbą o złożenie oświadczenia wynikającego z wymogów ustawy – mówi Anna Markowska z biura prasowego. Dodaje, że w przypadku osób, które go nie złożą, bank będzie zobowiązany do podejmowania działań mających na celu nawiązanie kontaktu z klientem, aby skutecznie odebrał on oświadczenie.

– W tym celu w zależności od klienta i wyrażonych przez niego zgód na poszczególne kanały kontaktu wykorzystywane będą komunikaty w bankowości elektronicznej i aplikacji mobilnej, wiadomości SMS, kontakt telefoniczny ze strony doradcy klienta, e-mail od doradcy, korespondencja pisemna –wylicza przedstawicielka Pekao SA. I dodaje, że klienci, którzy po otrzymaniu pisma nie złożą oświadczenia CRS, otrzymają do końca roku 2019 przypomnienie o konieczności uzupełnienia dokumentu.

Bankowcy przypominają, że oświadczenie CRS jest składane pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Banki czasem muszą wcześniej przygotować walutę do wypłaty. Wówczas trzeba zgłosić taką potrzebę z wyprzedzeniem.

Wypłatę waluty awizuj wcześniej, bo może być problem

Nawet jeśli na koncie walutowym mamy zgromadzone środki, to wypłaty niektórych dewiz nie dostaniemy ...

Posiadanie linii kredytowej w rachunku osobistym (kredyt odnawialny) jest szczególnie przydatne, gdy zaskoczą nas nieprzewidziane wydatki

Kredyt odnawialny w ROR. Sposób na szybką gotówkę

Sprawdzamy ofertę linii kredytowej w bankowych rachunkach osobistych. To alternatywny sposób na szybki i ...

Kto obsłuży najbliższy finał Wielkiej Orkiestry

Commerzbank sprzedaje akcje mBanku, a chrapkę na nie ma PKO BP. Czy to oznacza, ...