Sposoby na czas drożyzny. Co zrobić w domu, żeby podwyżki mniej bolały

Potrzebne są drobne wyrzeczenia, czasem warto zainwestować, bo koszty zwrócą się szybko. Często wystarczy nieduża zmiana.

Publikacja: 20.08.2022 12:01

Sposoby na czas drożyzny. Co zrobić w domu, żeby podwyżki mniej bolały

Foto: Adobe Stock

Eksperci wyliczyli, że sama zmiana przyzwyczajeń związanych z użytkowaniem energii pozwoli ograniczyć koszty jej zużycia nawet o 15 procent. Ten odsetek wyliczony od rachunków, jakie nas czekają w końcu 2022 i w przyszłym roku, będzie znaczącą kwotą. W niektórych przypadkach może ona sięgać nawet kilku tysięcy złotych. Czyli warto? Oczywiście, że warto.

Czytaj więcej

Polacy boją się o swoje finanse domowe. Na wszystko starcza niewielu

Inwestycja w fotowoltaikę zwraca się w kilka lat. Żarówki energooszczędne, wymiana sprzętu – znacznie szybciej. W oszczędzaniu energii pomagają same urządzenia, ale te o wysokiej klasie energetycznej – A+++ lub A++. Jeśli więc mamy w domu przestarzałe sprzęty AGD, może czas je wymienić?

PGNiG wyliczyło, które z naszych urządzeń domowych zużywa najwięcej prądu. Płyta indukcyjna (rocznie 748,25 kWh), piekarnik elektryczny(496,4 kWh), lodówka (270 kWh), czajnik elektryczny (240 kWh) i zmywarka (237 kWh).

Prąd

Etap pierwszy to wybór odpowiedniego sprzętu. Telewizor im mniejszy, tym bardziej oszczędny. Lodówka musi posiadać termostat elektroniczny, a zamrażarka powinna być wyposażona w funkcję automatycznego rozmrażania. Wybierając pralkę bądź zmywarkę, musimy wiedzieć, że im większy jest bęben, tym większy pobór energii.

Ważne jest, w jaki sposób i z jakich urządzeń korzystamy.

▶ Zastępując tradycyjną żarówkę żarówką LED, oszczędzimy 88 proc., czyli 64,08 zł rocznie. Według GUS w statystycznym polskim domu jest 17 żarówek. Koszt zakupu zwróci się po niespełna czterech miesiącach.

▶ Ustawmy biurko przy oknie. W weekendy czytajmy książki raczej w dzień zamiast wieczorem.

▶ Gaśmy światło, jeśli opuszczamy pomieszczenie już na 5 minut.

▶ Korzystajmy z lampki w czasie wykonywania czynności, które nie wymagają oświetlenia sufitowego.

▶ Wyłączajmy telewizor głównym przyciskiem, a nie pilotem.

▶ Wyciągajmy z gniazdka ładowarkę po naładowaniu telefonu.

▶ Nie zostawiajmy urządzeń elektrycznych w stanie czuwania na całą noc i gdy na dłużej wychodzimy z domu.

▶ Płyta indukcyjna – gotujmy często posiłki niewymagające długiego podgrzewania i w garnku przykrytym pokrywką.

▶ Piekarnik w czasie pieczenia otwierajmy jak najrzadziej. Starajmy się piec dwie potrawy jednocześnie, np. pieczony kurczak+pieczone ziemniaki. Pod koniec pieczenia wyłączajmy gaz, nagrzany piekarnik długo utrzyma wysoką temperaturę.

Czytaj więcej

Czy fotowoltaika na nowych zasadach nadal się opłaca w 2022

▶ Lodówka – nie otwierajmy jej bez potrzeby, nie wkładajmy tam gorącego jedzenia. Nie ignorujmy irytujących brzęczyków, którymi nowoczesny sprzęt nas dyscyplinuje. Regularnie rozmrażajmy – 5 mm lodu oznacza wzrost zużycia energii o 20 proc.

Lodówka powinna stać jak najdalej od kaloryfera i piekarnika.

▶ Czajnik elektryczny – gotujmy tylko taką ilość wody, jaka jest potrzebna.

▶ Zmywarka i pralka – najlepiej włączajmy je po całkowitym zapełnieniu, korzystając z programów Eko, bo oszczędzają nie tylko prąd, ale i wodę. Starajmy się korzystać z najniższej możliwej temperatury.

▶ Odkurzacz regularnie opróżniajmy. Gdy jest zapełniony, zużycie energii rośnie nawet o połowę.

▶ Jeżeli chcemy oświetlić dom od zewnątrz, zainwestujmy w instalację reagującą na ruch.

Opłacalna może być np. taryfa dwustrefowa (G12), która przewiduje niższą stawkę (nawet o 40 proc.) w godzinach 22–6 oraz 13–15. W „tańszych” godzinach można robić pranie i włączać ogrzewanie elektryczne. Oszczędzanie umożliwia także taryfa weekendowa G12W.

Ogrzewanie

Jakie wybrać? Mimo wszystko gazowe. Jednak jeśli mamy kocioł starego typu, niska sprawność energetyczna spowoduje wyższe zużycie paliwa. Warto rozważyć montaż nowoczesnego kotła kondensacyjnego, którego sprawność jest nawet o 30 proc. wyższa.

Ekonomicznym rozwiązaniem jest pompa ciepła zasilana prądem, ale zużywa go niewiele, natomiast ciepło pozyskuje z darmowych źródeł odnawialnych, np. z gruntu lub powietrza. Na montaż można dostać dotację w programie „Moje ciepło”.

Czytaj więcej

Szkolna wyprawka tania nie będzie. Ile Polacy zamierzają wydać

Żadna pompa ani najnowocześniejszy kocioł nie pomogą, jeśli dom nie jest ocieplony, a okna nieszczelne. Rozważmy więc wymianę okien i drzwi balkonowych, lub przynajmniej je uszczelnijmy, oraz ocieplenie domu. To ostatnie rozwiązanie pozwala obniżyć zapotrzebowanie budynku na energię cieplną nawet o połowę. W dłuższej perspektywie pozwoli na zwrot inwestycji, która jest dość kosztowna, no i koszty można uwzględnić w PIT w ramach tzw. ulgi termomodernizacyjnej.

▶ Zlećmy przegląd kotła przed sezonem grzewczym oraz odpowietrzmy kaloryfery – poprawi to efektywność systemu ogrzewania.

▶ Nie przegrzewajmy mieszkania. Temperatura niższa o 1 stopień C będzie miała minimalny wpływ na nasz komfort, a pozwoli na zmniejszenie zużycia energii.

▶ Dostosujmy temperaturę grzejników do pory dnia i potrzeb domowników – obniżmy ją w nocy oraz gdy nikogo nie ma w domu.

▶ Nie zasłaniajmy grzejników meblami i zasłonami okiennymi.

▶ Zimą wietrzmy pomieszczenia krótko, aby nie wychłodzić wnętrza. W ciągu dnia odsłońmy firanki i kotary. Promienie słońca dogrzeją pomieszczenie.

▶ Efektywność ogrzewania zwiększą ekrany odbijające ciepło pomiędzy ścianą a grzejnikiem. Są zalecane szczególnie dla żeliwnych grzejników starego typu. Oszczędzimy ok. 5 proc. energii.

▶ Rolety zewnętrzne na dużych oknach panoramicznych mogą zredukować straty ciepła o 15–20 proc.

Oszczędzajmy gaz, którego tej zimy może nawet zabraknąć.

▶ Jeśli zamierzamy kupić nowy garnek, niech będzie ze stali szlachetnej, bo w takich potrawy się szybciej gotują. Czas gotowania skróci o połowę szybkowar.

▶ Garnek stawiajmy na palniku odpowiedniej wielkości.

▶ Jeśli używamy gaz do podgrzewania wody, zastanówmy się, kiedy musi być ona naprawdę gorąca. Do zmywania? Może warto zainwestować w zmywarkę, oszczędzimy wówczas także wodę. Z prysznica nie musi się lać wrzątek.

Woda

▶ Zamontujmy perlatory i reduktory prysznicowe – to nakładki na końcówkę kranu lub prysznica, które za pomocą drobnych oczek napowietrzają wodę. Dzięki temu z kranu wypływa jej mniej. Dla oka różnica niewidoczna, dla myjącego się nieodczuwalna.

▶ Bierzmy prysznic zamiast kąpieli. Jedna osoba oszczędza w ten sposób ok. 1500 litrów wody miesięcznie.

Czytaj więcej

Studnia głębinowa. Czy opłaca się własne ujęcie wody

▶ Myjemy zęby, golimy się, mydlimy ręce? Kiedy nie używamy wody, pamiętajmy, by ją zakręcić.

▶ Nie przesadzajmy z podlewaniem trawnika.

▶ Ogródek podlewajmy wieczorem. W ciągu słonecznego dnia większość wody wyparuje i podlewanie niewiele da.

Gospodarstwa domowe mogą składać wnioski o różne dopłaty, które mają rekompensować podwyżki. W 2022 roku jest to m.in. dodatek energetyczny. Ma on poprawić sytuację odbiorców wrażliwych lub zagrożonych ubóstwem energetycznym. Dopłata może wynieść do 1437,50 zł.

Te wszystkie rady i sugestie nie zatrzymają podwyżek cen, ale mogą złagodzić ich skutki.

Eksperci wyliczyli, że sama zmiana przyzwyczajeń związanych z użytkowaniem energii pozwoli ograniczyć koszty jej zużycia nawet o 15 procent. Ten odsetek wyliczony od rachunków, jakie nas czekają w końcu 2022 i w przyszłym roku, będzie znaczącą kwotą. W niektórych przypadkach może ona sięgać nawet kilku tysięcy złotych. Czyli warto? Oczywiście, że warto.

Inwestycja w fotowoltaikę zwraca się w kilka lat. Żarówki energooszczędne, wymiana sprzętu – znacznie szybciej. W oszczędzaniu energii pomagają same urządzenia, ale te o wysokiej klasie energetycznej – A+++ lub A++. Jeśli więc mamy w domu przestarzałe sprzęty AGD, może czas je wymienić?

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Budżet Rodzinny
Wzrost cen grilla zawstydza inflację. Co podrożało najbardziej
Budżet Rodzinny
Wiedza finansowa Polaków na tróję z minusem. Jedna dziedzina wypada dramatycznie
Budżet Rodzinny
Polaków życie: budżet pod kontrolą i oszczędności
Budżet Rodzinny
W tym roku Polacy chcą oszczędzać pieniądze
Budżet Rodzinny
Wakacje kredytowe w 2024 r. Będą zmiany: nowy termin wejścia w życie i próg