Dom, na który ma być przeniesienie obciążenie na rzecz banku jest znacznie więcej wart niż mieszkanie, dlatego bank nie zrobił problemu. – Obciążenie hipoteki tej nieruchomości nastąpiło pod koniec 2018 roku tuż po bankowej fuzji – opowiada czytelnik. Jego zdaniem ten fakt, miał związek z jego późniejszymi problemami. – Raiffeisen Bank International (RBI) zaczął się ociągać z wydaniem zaświadczenia o uwolnieniu hipoteki mieszkania. – Liczne kontakty telefoniczne i mailowe nie pomagały. Nikt nie potrafił mi wyjaśnić, dlaczego to tak długo trwa i co jest powodem opóźnień – opowiada. Czekał na nie ponad cztery miesiące. Dlaczego to tak długo trwało?
Jak informuje Łukasz Piasta reprezentujący RBI każdy przypadek bank traktuje indywidualnie i z należytą starannością, stara się realizować dyspozycje w możliwie najkrótszym czasie. – Oczywiście – nie jest normą realizacja dyspozycji w okresie czterech miesięcy. Mogą się jednak zdarzyć przypadki, w których – ze względu na swoją złożoność – realizacja dyspozycji trwa dłużej niż by tego oczekiwał klient – przyznaje Łukasz Piasta.
Niestandardowe przypadki
Podkreśla, że w takich niestandardowych przypadkach klient składający dyspozycję jest jednak informowany o opóźnieniu czy powodach braku realizacji w krótszym terminie. – Może być też tak, że na czas realizacji dyspozycji może składać się również konieczność spełnienia przez klienta niezbędnych warunków – a na ten czas bank już wpływu nie ma – uważa przedstawiciel RBI.
I podkreśla, że z uwagi na wielkość oraz złożoność transakcji rozłączenia banków w związku z przejęciem wydzielonej części Raiffeisen Polbank przez BNP Paribas w ubiegłym roku, mogły wstępować opóźnienia w realizacji dyspozycji – za co bank przeprasza.
– Jednak w chwili obecnej – pół roku po podziale, sytuacja się unormowała – zapewnia Łukasz Piasta. Podkreśla, że klient zawsze może skontaktować się z bankiem za pomocą dostępnych kanałów – infolinia, bankowość internetowa, email oraz uzyskać szczegółowe informacje na temat etapu realizacji złożonej przez niego dyspozycji.
Inne banki z reguły zaświadczenie o uwolnieniu hipoteki wydają w terminie od kilku dni do miesiąca. – Wysyłamy je listem poleconym na adres korespondencyjny klienta i są one wydawane bezpłatnie – tłumaczy Joanna Majer-Skorupa, zastępca rzecznika prasowego ING Banku Śląskiego.