W niektórych bankach silne uwierzytelnienie z poślizgiem

Tak jak przewidywała Komisja Nadzoru Finansowego, niektóre banki i instytucje płatnicze z opóźnieniem wprowadzą procedurę silnego uwierzytelniania klientów bankowości elektronicznej.

Publikacja: 02.10.2019 16:29

W niektórych bankach silne uwierzytelnienie z poślizgiem

Foto: Adobe Stock

Do połowy września 17 banków komercyjnych zgłosiło do UKNF potrzebę dodatkowego czasu na migrację.

– Część podmiotów mogła wysłać informacje w piątek, dane mogą nie być kompletne – poinformował nas Jacek Barszczewski, rzecznik Komisji Nadzoru Finansowego.

W połowie września weszły w życie przepisy wdrażające dyrektywę unijną dyrektywę PSD2 (Payment Services Directive), które wprowadziły nowe wymagania dotyczące potwierdzania tożsamości m.in. przy korzystaniu z bankowości elektronicznej i płatnościach mobilnych, by ograniczyć oszustwa.

Warto sprawdzić: Zmiany w bankach to okazja dla oszustów. KNF ostrzega

Celem nowych przepisów jest zwiększenie bezpieczeństwa konsumentów i lepsze chronienie ich przed nadużyciami finansowymi w obrocie bezgotówkowym oraz zwiększenie szybkości realizacji płatności bezgotówkowych.

Nowe uregulowania zobowiązują dostawców usług płatniczych (w tym banki, SKOK-i i instytucje płatnicze) m.in. do wprowadzenia dwustopniowego uwierzytelniania na etapie uzyskiwania dostępu do konta internetowego, dokonywania transakcji i płatności internetowych.

Spodziewane opóźnienie

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) spodziewała się informacji o opóźnieniach terminu wejścia w życie zmian w bankowości internetowej.

– Z naszego sierpniowego komunikatu wynikało, że podmioty, które potrzebują więcej czasu na wdrożenie rozwiązań SCA (w zakresie silnego uwierzytelniania) zgodnych z rozporządzeniem, powinny poinformować o tym KNF przed 14 września – tłumaczy Jacek Barszczewski.

Z uwagi na ustawową tajemnicę zawodową Urząd KNF nie może przekazać szczegółowych informacji na temat wniosków poszczególnych banków dotyczących opóźnienia terminu wdrożenia rozwiązań w zakresie silnego uwierzytelniania (SCA).

– Z informacji UKNF wynika jednak, że banki, jako wydawcy instrumentów płatniczych, są przygotowane na wdrożenie nowych rozwiązań w terminie, a przedłużenie terminu wdrożenia rozwiązań SCA będzie uzasadnione koniecznością dostosowania się do nowych przepisów po stronie acquirerów, czyli agentów rozliczeniowych (podmioty, które rozliczają działając na rzecz akceptantów/sprzedawców transakcje instrumentami płatniczymi) – dodaje rzecznik KNF.

Warto sprawdzić: Duże zmiany w logowaniu. Jak to wygląda w głównych bankach

Do poniedziałku 17 banków komercyjnych zgłosiło do UKNF potrzebę dodatkowego czasu na migrację, w tym wiele z nich przedstawiło plan migracji.

– Komisja w ramach działań nadzorczych będzie ustalać indywidualnie z poszczególnymi podmiotami „plany migracji”, w tym harmonogramy – mówi Jacek Barszczewski.

Zdradza też, że terminy – do czasu wypracowania w ramach EBA wspólnego podejścia w tej kwestii – nie są na razie przedmiotem ustaleń pomiędzy KNF a podmiotami nadzorowanymi.

– Z pewnością nie będzie to jednak zależeć wyłącznie od woli czy deklarowanych potrzeb tych podmiotów. Problemem nie jest stopień przygotowania samych banków – wydawców kart płatniczych, ale wszystkich uczestników rynku e-commerce – w tym organizacji kartowych, agentów rozliczeniowych i samych merchantów – nie wszyscy z tych użytkowników są podmiotami nadzorowanymi. Spodziewamy się, że zdecydowana większość banków – wydawców kart płatniczych – zwróci się do KNF ze stosowanym zawiadomieniem – tłumaczy rzecznik KNF.

Do połowy września 17 banków komercyjnych zgłosiło do UKNF potrzebę dodatkowego czasu na migrację.

– Część podmiotów mogła wysłać informacje w piątek, dane mogą nie być kompletne – poinformował nas Jacek Barszczewski, rzecznik Komisji Nadzoru Finansowego.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Konta Bankowe
Nowy sposób cyberprzestępców wyłudzania pieniędzy. Ponowna opłata za hotel
Konta Bankowe
Realne straty na lokatach wyraźnie stopniały
Konta Bankowe
Najlepsze konta oszczędnościowe po wrześniowych obniżkach stóp
Konta Bankowe
Nowa metoda oszustw na „usługi” wyłudzenia pieniędzy
Materiał Promocyjny
SSC/GBS Leadership Program 2023
Konta Bankowe
Wysokie opłaty za konta nie powodują ich zamiany na rachunki podstawowe
Konta Bankowe
Bankomaty oznaczą pieniądze, jeśli wykryją próbę kradzieży