Nawet najlepsze kwartalne lokaty przynoszą straty

Fotorzepa, Sławomir Mielnik

Grudniowa inflacja wyniosła 3,4 proc., a specjaliści przewidują, że to nie koniec jej wzrostów. Biorąc pod uwagę stanowcze decyzje Rady Polityki Pieniężnej utrzymującej na rekordowo niskim poziomie stopy procentowe i koszty podatku od zysów kapitałowych, oszczędzający nie mogą liczyć na zysk na lokatach. Nawet na najlepiej płacących depozytach zakładanych na okres kwartału klienci banków realnie tracą.

Z naszego rankingu lokat trzymiesięcznych wynika, że minimalna strata dosięgnie klientów Nest Banku, którzy otworzą Nest Lokatę Witaj. Produkt oferuje 4 proc. zysku wszystkim tym, którzy posiadają status nowego klienta i założą rachunek bankowy. Na konto lokaty można wpłacić od 1 tys. zł do 10 tys. zł.

Warto sprawdzić: Koniec lokaty, pieniądze zniknęły. Gdzie się podziały?

Idea Bank gwarantuje wypłatę odsetek sięgających 76 zł (10 tys. zł wpłaconych na 3 miesiące, przy stawce oprocentowania równej 3,8 proc. w skali roku). Instytucja nie obliguje klienta do posiadania konta, a dodatkowo daje też możliwość zerwania lokaty w dowolnym momencie, bez utraty odsetek. Na lokatę można przelać od 500 zł do 20 tys. zł.

Nowi klienci mBanku, zakładając tam ROR mają okazję otworzyć Lokatę 3,5%. Ofertą objęte są środki do kwoty 10 tys. zł. Minimalna wpłata, to 500 zł.

W Getin Banku z aplikacją mobilną na smartfonie można mieć 3 proc. w skali roku na Lokacie Mobilnej. Z Oferty można skorzystać mając do dyspozycji minimalnie 500 zł. Maksymalna wpłata nie powinna być wyższa niż 10 tys. zł.

Podobną ofertę, ale z obowiązującą niższą stawką, ma u siebie Bank Millennium. Na jego Lokacie Mobilnej klienci mają szansę zarobić 2,25 proc. w skali roku. To o około 15 zł mniej niż w Getin Banku.

2 i mniej procent

W Banku Ochrony Środowiska oraz BNP Paribas wpłacony przez klientów kapitał na e-Lokatę na Plusie i Lokatę na Start może być oprocentowany na poziomie 2 proc. w skali roku. Na depozyt od BNP Paribas można wpłacić od 3 tys. zł do 200 tys. zł. W BOŚ limity kwotowe są jednak dużo niższe i wynoszą od 1 tys. zł do 20 tys. zł. W obu bankach należy prowadzić ROR.

Na wyższą pozycję w rankingu przesunął się PlusBank z Lokatą Nowa Kasa = Większy Zysk. Oszczędzający zarobią na niej obecnie nie 1,7 proc., a 1,75 proc. w skali roku. Oferta dotyczy osób, które posiadają lub otworzą dowolny rachunek osobisty w PlusBanku i na depozyt wpłacają nowe środki. Górny próg wpłat wynosi 200 tys. zł. Lokatę można założyć mając do dyspozycji minimalnie 5 tys. zł. Nowe środki bank wylicza jako nadwyżkę ponad stan salda na wszystkich rachunkach oszczędnościowych i oszczędnościowo-rozliczeniowych klienta na dzień 22 lipca 2019 r.

Oczko niżej przesunął się Alior Bank z ofertą Lokaty na nowe środki. Jej oprocentowanie, to 1,7 proc. w skali roku. Na depozyt można wpłacić od 1 tys. zł do maksimum 200 tys. zł. Saldo nowych środków bank wylicza na dzień 10 grudnia 2019 r.

Warto sprawdzić: Oprocentowanie lokat najniżej w historii. Realnie tracimy

Na Lokacie Plus w Toyota Banku, mając konto i wolne 5 tys. zł, można otrzymać 1,6 proc. w skali roku. Bank nie wyznacza górnych limitów wpłat.

Zestawienie dziesiątki najwyżej oprocentowanych lokat zakładanych na 3 miesiące zamyka PKO BP z ofertą lokaty na nowe środki udostępnianej w serwisie internetowym iPKO oraz w aplikacji mobilnej IKO. Oferowana przez bank stawka spadła w styczniu z 1,5 proc. do 1,3 proc. w skali roku. Nowe środki w tym przypadku zdefiniowane zostały jako nadwyżka ponad środki zgromadzone na produktach depozytowych i inwestycyjnych klienta w dniu 18 grudnia 2019 r. Minimalna wpłata to 1 tys. zł.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ranking lokat bankowych na na 1, 3, 6, 12 i 24 miesiące.

Gdzie szukać najlepszych lokat na 1, 3, 6, 12 i 24 miesiące

Bieżące zestawienie najlepiej oprocentowanych depozytów zakładanych na okres od 1 miesiąca do 2 lat ...

Coraz trudniej o darmową kartę do konta

Banków, które bezwarunkowo nie pobierają opłat za obsługę kart wydawanych do rachunków oszczędnościowo- rozliczeniowych, ...

Edukacja finansowa młodych Polaków

Pokolenie Zet (18-25 lat) deklaruje, że czuje się pewnie, zarządzając finansami osobistymi. Jednocześnie, aż ...