Dowód może nie wystarczyć w banku po zmianie nazwiska

Ślub, rozwód, a potem... wizyta w oddziale banku
Ślub, rozwód, a potem... wizyta w oddziale banku
Adobe Stock

Przy zmianie nazwiska po zawarciu małżeństwa i aktualizacji danych osobowych bywa, że w banku dowód osobisty nie wystarcza. Czasem trzeba dostarczyć odpis aktu małżeństwa.

Pani Agnieszka niedawno wzięła ślub i zmieniła nazwisko. Do swojego panieńskiego dodała nazwisko męża, teraz ma więc dwuczłonowe. O zmianie nazwiska powiadomiła bank.

– A ten zaprosił mnie do oddziału wraz z aktem zawarcia związku małżeńskiego. Dowód osobisty z nowym nazwiskiem nie wystarczył. Chyba w banku łatwiej zamknąć rachunek, niż zaktualizować dane… – narzeka pani Agnieszka.

Warto sprawdzić: Zmiana adresu – niby prosta sprawa, a bank robi problemy

Bankowcy tłumaczyli jej, że nazwisko to bardzo ważna informacja i zmiana może nastąpić na podstawie dowodu osobistego z nowym nazwiskiem i właśnie aktu ślubu.

Czy naprawdę po zmianie nazwiska po ślubie lub rozwodzie do aktualizacji danych osobowych w banku poza dowodem potrzebny jest jeszcze inny dokument?

Ewa Krawczyk z Santander Bank Polska mówi, że klient może zaktualizować nazwisko tylko na podstawie dokumentu tożsamości. – Nie ma takich sytuacji, by dowód osobistych nie wystarczył – zapewnia Ewa Krawczyk. Dodaje, że aktualizacji nazwiska można dokonać w oddziale, a w przypadku zmiany i nazwiska, i dowodu osobistego także w bankowości elektronicznej.

Warto sprawdzić: Dane do przelewu – czy trzeba adres do przelewu?

W Credit Agricole wymagany jest tylko dowód osobisty, a zmiany można dokonać w placówce bankowej.

Joanna Fatek z PKO BP tłumaczy, że klient, który zmienił nazwisko, musi dostarczyć do oddziału stary dowód lub zaświadczenie o złożeniu dowodu do wymiany oraz akt małżeństwa.

Jak mówi Paweł Paweł Bernat z biura komunikacji korporacyjnej Pekao SA przy zmianie danych osobowych, np. nazwiska, jeśli podane poprzednio w banku informacje są zgodne z nowym dokumentem tożsamości (oprócz zmienianego nazwiska) i jest możliwe jednoznaczne potwierdzenie tożsamości osoby, nie będzie wymagany dodatkowy dokument. – Jeśli nie będzie możliwe spełnienie wszystkich tych wymogów, bank poprosi o przedstawienie innych dokumentów potwierdzających dokonaną zmianę, na przykład zaświadczenie urzędowe, akt stanu cywilnego – tłumaczy bankowiec.

Warto sprawdzić: Zadają dziwne pytania, gdy przelewamy pieniądze do USA

Przypomina, że dowód osobisty i dane osobowe można zaktualizować w dowolnej placówce banku, a aktualizację dowodu osobistego można wykonać również w bankowości elektronicznej Pekao24, po zalogowaniu do systemu i autoryzowaniu dyspozycji zmiany danych.

– Nowe dane są weryfikowane przez bank w dostępnych mu bazach danych. Po zakończeniu procesu weryfikacji klient otrzymuje SMS-em informację potwierdzającą dokonanie zmian.

W przypadku braku możliwości weryfikacji nowych danych bądź jakichś rozbieżności, prosimy o wizytę w oddziale banku – dodaje Paweł Bernat.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Lokat na 1 miesiąc w zasadzie nie ma. Ranking na grudzień 2020.

Lokaty bankowe na 1 miesiąc w zasadzie zniknęły

Grudniowy ranking najlepszych lokat na jeden miesiąc nie jest zbyt długi. Na pierwszym miejscu ...

Karty przedpłacone. Pierwszy konkurencję bankom zrobił Revolut, brytyjski fintech, który nie tak dawno wszedł do Polski, a teraz ma już swój polski oddział i do oferty nadal wprowadza nowe usługi

Oto konkurencja dla banków. Revolut i inne karty przedpłacone

Karty płatnicze od fintechów mają takie same funkcje jak karty bankowe, włącznie z wielowalutowością. ...

Nowy kantor walutowy od Citi

Citi Handlowy uruchamia internetowy kantor walutowy Citi Kantor. Citi Handlowy udostępnił swoim klientom internetowy ...