Ranking kont oszczędnościowych. Uwaga na progi kwotowe

pxhere

Spora część banków, ustalając oprocentowanie kont oszczędnościowych stosuje progi kwotowe. Bywa, że wyższym zyskiem nagradzane jest niższe saldo rachunku, a innym razem odwrotnie – im więcej klient wpłaca, tym bardziej się wzbogaca.

Sprawdzamy jak ta reguła ma się do najlepiej oprocentowanych rachunków na rynku. Ile na nich lokować, żeby zyskać możliwe najwięcej odsetek i czy opłaca się trzymać środki tylko w jednym banku? Oto nasz ranking kont oszczędnościowych.

Czytaj także: Najlepsze rachunki oszczędnościowe bez konta

Rachunek, który pracuje

Konto oszczędnościowe łączy w sobie zalety tradycyjnego rachunku bieżącego i lokaty bankowej. Jest produktem bezpiecznym, nie obarczonym ryzykiem inwestycyjnym i elastycznym, bo pozwala na wpłaty i wypłaty środków w dowolnym momencie. Środki zdeponowane na rachunkach w banku, których łączna wysokość w złotych nie przekracza równowartości 100 tys. euro, bez względu na liczbę posiadanych w danej instytucji rachunków, są gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Konto oszczędnościowe, w przeciwieństwie do tradycyjnego ROR-u zarabia. Jest oprocentowane, a wysokość możliwych do zyskania odsetek zmienia się zazwyczaj w zależności od wysokości znajdujących się na rachunku środków. W różnych bankach różnie bywa i tak po osiągnięciu danego progu kwotowego oprocentowanie może rosnąć lub spadać.

– Warto sprawdzić i porównać oferty dostępne na rynku, ponieważ można wśród nich znaleźć promocje z ponadprzeciętną stawką – podpowiada Robert Chorzępa, kierujący Wydziałem Produktów Oszczędnościowych w Banku Millennium. Dobrze też wybrać taki rachunek, który daje możliwość obsługi konta zarówno w serwisie internetowym, jak i aplikacji mobilnej. Dzięki temu można zarządzać kontem i mieć dostęp do oszczędności z każdego miejsca, 24 godziny na dobę- dodaje Chorzępa.

Anna Stankiewicz, ekspert eurobanku ds. produktów oszczędnościowych zwraca natomiast uwagę na to, by przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnego konta oszczędnościowego sprawdzać czy wyższe oprocentowanie nie jest ograniczone do kilku pierwszych miesięcy (np. 3-4).

Czytaj także: Oszczędzanie, które nie boli

Ranking kont oszczędnościowych: gdzie lokować i jakie sumy?

Mając do dyspozycji 10 tys. zł najbardziej opłaca się skorzystać z oferty specjalnej Getin Banku „Bonus za aktywność”. Na Koncie Oszczędnościowym w miesiąc zarobić można ponad 23 zł. Nie warto jednak tego salda zwiększać. Środki przewyższające kwotę 10 tys. zł nie są bowiem objęte promocją i oprocentowane są według dużo niższych stawek: 10 000,01 zł – 50 000 zł: 0,85 proc.; 50 000,01 zł – 100 000 zł: 0,95 proc.; 100 000,01 zł – 500 000 zł: 1,05 proc. i powyżej 500 000,01: 1,25 proc.

Podobnie jest z ofertą Alior Banku, gdzie w ramach Konta Oszczędnościowego z aktywną korzyścią „Wyższe oprocentowanie na koncie oszczędnościowym” zysk dla środków których saldo przekracza 20 tys. zł spada z 3 proc. do 0,89 proc. w skali roku, a w Pekao S.A. do 0,7 proc.

W Banku Pocztowym, w Pocztowym Koncie 500+, granicę atrakcyjnych zysków wyznacza kwota 10 tys. zł. Wszystko ponad nią, oprocentowane jest stawką 0,4 proc. w skali roku.

T-Mobile Usługi Bankowe 3 proc. odsetek na Koncie Oszczędnościowym dla Nowych Klientów oferuje oszczędzającym dysponującym kwotą do 50 tys. zł. Wszystkim, którzy przekraczają ten próg nalicza oprocentowanie w wysokości 1,05 proc.

Nieco ponad 18 zł w miesiąc zarobić można na Koncie Oszczędnościowym Profit w Banku Millennium i Koncie Systematycznym w Santander Bank Polska. Wystarczy nie przekraczać salda 100 tys. zł w przypadku Banku Millennium i 20 tys. zł w przypadku Santandera.

Wolne środki w kwocie 50 tys. zł najlepiej trzymać na Koncie Oszczędnościowym w banku T-Mobile Usługi Bankowe. Mogą one wypracować odsetki rzędu 101 zł miesięcznie (3 proc. w skali roku). Pamiętać jednak należy o tym, że to saldo graniczne. Wpłacając na rachunek o grosz więcej odsetki liczone będą według niższej stawki – 1,05 proc. i wyniosą 35 zł.

W banku Millennium na Koncie Oszczędnościowym Profit będzie to kwota 91 zł (oprocentowanie rachunku zmienia się przy kwocie 100 tys. zł, spada z 2,7 proc. do 1,4 proc. w skali roku).

Na Koncie Oszczędnościowy Smart BGŻOptima naliczy natomiast odsetki w wysokości blisko 88 zł (oprocentowanie 2,6 proc. w skali roku). Przekraczając kwotę 100 tys. zł stawka oprocentowania maleje do 0,7 proc. w skali roku.

Żaden ze wspomnianych wcześniej rachunków nie znalazł się w trójce najlepszych kont oszczędnościowych z saldem środków wynoszącym 150 tys. zł. W tym przypadku zwycięzcą został eurobank z Rachunkiem Oszczędnościowym Ekstra Zysk dla nowych klientów i Nest Bank z kontem Nest Oszczędności. Obie instytucje płacą 2 proc. w skali roku odpowiednio dla salda środków przewyższającego 30 tys. zł i 50 tys. zł.

Idea Bank na Koncie Zyskownym dla kwot od 10 tys. zł wzwyż podwyższa oprocentowanie stopniowo z 1,5 proc. do 1,85 proc. Deponując na rachunku 150 tys. zł i spełniając stawiane przez bank warunki określone w regulaminie konta zyskać można do 187 zł miesięcznie.

W Banku Ochrony Środowiska na EKOkoncie oszczędnościowym 500+, środki przekraczające kwotę 50 tys. zł oprocentowane są stawką 1,5 proc.

ranking kont oszczędnościowych
Nasz ranking kont oszczędnościowych pokazuje, gdzie najlepiej trzymać 10, 50 i 150 tys. zł. Fot. Adobe Stock

Ranking kont oszczędnościowych: efektywne oszczędzane

Regularne i rozsądne oszczędzanie wpierane jest przez banki bezpłatnymi przelewami środków. Ich liczba jest jednak limitowana. Klientowi przysługuje najczęściej jedna darmowa wypłata środków w miesiącu. Za każdą kolejną naliczana jest opłata według taryfikatora. Najczęściej jest to koszt rzędu 10 zł. Biorąc pod uwagę wysokość obowiązujących stóp procentowych, strata takiej kwoty może w niektórych przypadkach pozbawić klienta zarobku w danym miesiącu. Warto więc rozsądnie rozporządzać środkami, aby zamiast zysków, nie ponosić strat.

Ważnym elementem budowania wysokich zysków jest również obranie optymalnej strategii inwestycyjnej, według której można np. przenosić rosnące saldo środków do innych banków lub dzielić je na klika rachunków – takich, gdzie oprocentowanie jest w danym momencie

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Gdzie szukać najlepszych lokat na 1, 3, 6, 12 i 24 miesiące

Bieżące zestawienie obowiązuje od 18 do 24 listopada 2019 roku. Systematycznie, raz w tygodniu, ...

Najlepsze lokaty bankowe na 6 miesięcy. Styczeń 2020

Ranking lokat półrocznych. Roszady w oprocentowaniu

Początek roku skłonił wybrane banki do zmian w ofercie depozytowej. Jedne poszły w stronę ...

najlepsze lokaty na pół roku styczeń 2019

Najlepsze lokaty na pół roku. Ranking [STY 2019]

W najnowszym rankingu półrocznych lokat z wkładem wynoszącym 10 tys. zł nastąpiły małe roszady. ...